Прочитај ми чланак

„National Interest“: Смањење арсенала оружја у САД достигло критичну тачку

0

Због помоћи Украјини, америчка војска је морала да се суочи са смањењем арсенала, пише „National Interest“.

Напори Бајденове администрације да помогну Украјини, расветљавају два главна проблема националне безбедности- неадекватне залихе муниције у Министарству одбране, и тешкоће са којима се суочава војно-индустријски комплекс, због брзог повећања производње критичних производа.

Истовремено, смањење арсенала је достигло критичну тачку, због наглог повећања потражње за гранатама и пројектилима, нагласио је аутор.

„Нажалост, деценије недовољног финансирања, оставиле су војно-индустријски комплекс, без довољног потенцијала за повећање производње“, додао је он.

Након завршетка Хладног рата, Пентагон је одбио да финансира било какав вишак производних капацитета војне индустрије, тако да због тога, практично нема резервних потенцијала, како за подршку Украјини, тако и за брзо попуњавање исцрпљених америчких залиха муниције.

Од 24. фебруара, Русија спроводи војну специјалну операцију денацификације и демилитаризације Украјине. Владимир Путин је то назвао задатком заштите људи који су већ осам година били изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима. Према речима председника, крајњи циљ је ослобођење Донбаса, и стварање услова који гарантују безбедност Русије.

Због руске специјалне операције за заштиту ДНР и ЛНР, Сједињене Државе и њени савезници из НАТО- а настављају да испоручују оружје Украјини. Џо Бајден је потписао закон о зајму, а Вашингтон Кијеву издваја десетине милијарди долара.

Москва је више пута истицала да снабдевање Украјине западном војном опремом само продужава сукоб, а транспорт наоружања постаје легитимна мета руске војске.