Прочитај ми чланак

Маск понудио милијарду долара Википедији ако промени свој назив у “К#РЦОПЕДИЈА”

0

Елон Маск је дао храбру понуду Википедији , али само под једним условом.

Директор Тесле и власник X, платформе друштвених медија раније познате као Твитер, преко свог профила понудио је великодушну донацију онлајн енциклопедији ако су вољни да преименују свој сајт.

Даћу им милијарду долара ако промене име у Дикипедија“, написао је Маск. „Молим вас, додајте то на мојој вики страници“, наставио је. „У интересу тачности“.

Новинар Ед Красенштајн се касније јавио како би охрабрио организацију да изврши промену. „Уради то! Увек га можеш вратити назад након што га прикупиш“, написао је Красенштајн. “Минимум годину дана. Мислим, нисам будала лол”, одговорио је Муск.

Маск је написао у понуди “Даћу им милијарду долара ако промене свој назив у Курцопедија”.

  @елонмуск / Кс

Маскова „понуда“ произилази из ранијег твита где је критиковао Викимедијину фондацију због тога што жели толико новца. “То свакако није потребно за рад Википедије. Можете буквално да ставите копију целог текста на свој телефон!” твитовао је Муск. “Па, чему онда новац?”

Није морао дуго да чека на објашњење, захваљујући сопственим белешкама заједнице апликације, наводећи да бесплатна информативна организација обрађује „преко 25 милијарди прегледа страница месечно и преко 44 милиона уређивања страница месечно, што захтева значајне оперативне трошкове“. Напомене су такође пружиле додатни контекст да Фондација Викимедија запошљава финансијске ревизоре треће стране чији су извештаји доступни јавности.

Није први пут да су Маск и Википедија споречкали. У мају је суоснивач Википедије Џими Велс критиковао Маска због његове одлуке да ограничи одређени садржај на X-у уочи председничких избора у Турској, наводи Business Insider.

Маск је 2018. твитовао о својим намерама да направи веб страницу под називом Правда на којој би шира јавност могла да оцени „основну истину“ било ког чланка и „прати оцену кредибилитета“ новинара, уредника и њихових публикација.

Википедија је у последњих 5 година изгубила свој кредибилитет због лажних информација које деле на својим страницама а недавно је откривено да је Википедију директно контролисала ЦИА која је одобравала или забрањивала шта може а шта не може да се појави на страницама ове онлајн енциклопедије.