• Почетна
  • СВЕТ
  • ЛИБИЈА: Пуцају на избеглице који покушавају да напусте земљу, исламисти у Бенгазију (Видео)
Прочитај ми чланак

ЛИБИЈА: Пуцају на избеглице који покушавају да напусте земљу, исламисти у Бенгазију (Видео)

0

LIBIJA Pucaju na izbeglice koji pokušavaju da napuste zemlju

Заробљени у хаосу: Либијске снаге отвориле ватру на избјеглице које покушавају да напусте земљу, Тунис затворио границу.
 
Због ескалације сукоба у Либији многи становници, нарочито страни држављани, настоје да напусте земљу што пре, но током јучерашњег дана дошло је до сукоба на граници с Тунисом где велик број покушава изаћи из Либије што пре. Како преноси новинска агенција АФП, ​​либијске снаге безбедности отвориле су ватру на избјеглице на граници. У сукобу је рањен и туниски шеф граничне полиције.

Тунишког министарства унутрашњих послова наводи:Након што су стотине страних држављана покушале силом прећи гранични прелаз Рас Јдир према Тунису, шеф снага безбедности погођен је у ногу од залуталог метка са либијске стране„.

Туниски извори из снага безбедности истичу како су либијске пограничне снаге отвориле ватру на избеглице, већином египатске држављане, који су покушали да пређу границу бежећи од хаоса који се разбуктава у Либији.

ВИДЕО: сукоби на тунисколибијској граници


Након
инцидента Тунис је дао затворити свој главни гранични прелаз према Либији. Неки пак држе како је овај потез и политички мотивисан наиме, у Тунису је на власти огранак Муслиманске Браће, док су нове египатске власти постале највећи непријатеље МБа.

Извори преносе како се на граници окупило више хиљада египатских радника који су желели да напусте земљу, но нису имали визе за улазак у Тунис. Ускоро избија протест те долази до покушаја насилног рушења заштитне ограде.

Затварање граничног прелаза Рас Јдир велики је проблем за избеглице које покушавају да побегну са запада Либије. То је проблем и за туниске држављане наиме, тунске власти позвале су својих 50,000-60,000 држављана да одмах напусте Либијузбог сукоба који су ескалирали у Триполију, Бенгазију и другим местима.

Новинар АПа истиче како се нико није успео пробити на другу страну, а тунишке снаге безбедности су и с возилима физички блокирале гранични прелаз.

Само дан раније двојица египатских држављана убијена су на истом граничном прелазу након што су захтевали да их се пусти да изађу из Либије.

Сукоби у Триполију шире се са простора аеродрома на сам град, док се још већа ескалација одвија на истоку земље, у граду Бенгази. Радикалне исламистичке групе тврде како су преузеле контролу над другим по величини либијском граду. Током јучерашњег дана снажна експлозија погодила је главно полицијско седиште у Бенгазију сведоци истичу како је комплекс готово сравњен са земљом.

На западу Либије, након што је затворен међународни аеродром у Триполију, бег је могућ готово једино преко граничног прелаза према Тунису, но сада је и та рута блокирана за хиљаде Либијаца и страних радника који у очају настоје напустити земљу коју управо гута хаос који се предвиђао још од рата 2011.

LIBIJA islamisti u Bengaziju
Сукоби у Либији: исламистички милитанти заузели базу специјалних снага у Бенгазију

Након крвавих борби у којима су се користили пројектили и борбени авиони и у којима је погинуло најмање 30 људи, исламистички милитанти заузели су и базу либијских специјалних снага у источном граду Бенгазију.

Официр специјалних јединица је рекао „како су морали напустити своју главну базу на југоистоку Бенгазија, након што су били под сталним нападом коалиције исламистичких бораца и бивших побуњеничких милиција из града“, преноси Reuters.

„Ми смо се повукли из војне базе након тешких напада“, за Ројтерс је изјавио официр специјалаца „Саика“, Фадел Ал-Хаси.

Портпарол специјалних јединица је потврдио да су исламисти преузели базу након што су се војници повукли. Део тог подручја је и „Камп 36“ у округу Буатн и школа за обуку либијских специјалаца.

Интензивне борбе у Бенгазију, те у другом либијским градовима, као и борбе између супарничких милиција у главном граду Триполију су гурнули нацију у најдубљи хаос од завршетка агресије НАТО алијансе и њихових колаборациониста у Либији 2011., када је свргнут лидер Џамахирије Муамер Гадафи.

Бенгази је већ недељама поприште сукоба између специјалних снага и бивших побуњеничких милиција из градског „Шура већа“, којем се придружила милитантна исламистичка група Ансар Ал Шариа, кажу становници.

Ансар Ал Шариа је од стране Вашингтона оквалификована као терористичка организација тек 2012., када је америчка влада своје бивше савезнике окривила за напад на амерички конзулат у Бенгазију у којем је убијен амерички амбасадор Кристофер Стивенс.

Специјалне снаге и неке редовне ваздухопловне јединице су недавно удружиле снаге са одметнутим генералом бившим Кхалифом Хафтаром, који је покренуо кампању „чишћења града од исламистичких милитаната“.

У борбама у Бенгазију је оборен и владин борбени авион МИГ, преноси АФП.

Након што се чула експлозија, новинар Ројтерса је видео пилота како искаче са падобраном на тло.

(Advance, Агенције)