Прочитај ми чланак

Летовање у Русији? Зашто да не! Ово су 5 најпопуларнијих туристичких дестинација

0

Обично када се спомене Русија, прва асоцијација је снег и хладно време, а никако плажа, иако све више и више туристичких дестинација подсећа на популарна европска и светска летовалишта. Простране пешчане плаже, километарска шеталишта дуж обале и палме красе дестинације попут Сочија, Анапе и Геленџика, па не чуди да се из године у годину све више Руса опредељује за локални туризам уместо за путовање у иностранство.

Још од светске пандемије вируса Корона, туризам у Русији је „процветао“, а санкције које је велики број земаља у свету наметнуо руском народу допринео је још већој посећености бројних туристички дестинација унутар земље. Велика улагања у домаћи туризам резултирала су не само смештајним капацитетима светске категорије, већ и услугом на врхунском нивоу, па сада поред домаћих туриста и све више странаца одлучује се да своје годишње одморе проведу на некој од руских плажа. Према аналитичарима руског сервиса за онлајн резервације смештаја, осим Санкт Петербурга и Москве, међу најпопуларнијим градовима су и Калињинград, Казањ, Зеленоградск, Адлер, Геленџик, Сиријус, Кисловодск, Анапа, Светлогорск, Нижњи Новгород, Дербент и Владивосток. Сочи ове године руши све рекорде по популарности, а потражња за смештајем из дана у дан расте. Поред Сочија, издвајамо вам најзанимљивије руске дестинације.

Сочи – суптропска клима и велики број плажа

Град Сочи на обали Црног мора из године у годину заузима лидерску позицију на списку најпосећенијих дестинација у летњем периоду, а ове године оборио је све рекорде. Пријатна суптропска клима и велики број уређених, као и „дивљих“, нетакнутих плажа и угоститељских објеката чине Сочи идеалном дестинацијом, а планински пејзажи га чине додатно атрактивним за оне који више воле активан одмор. У туристичкој понуди Сочија су и десетине одмаралишта и санаторијума различитих профила, као и изворишта термалне воде.

Анапа – идеална дестинација за породице са децом

Град Анапа у Краснодарском крају познат је као главно летовалиште за породице са децом, будући да је море плитко, а улазак у воду прилагођен најмлађим посетиоцима ове туристичке дестинације. Овај град, као и читав Краснодарски крај у Русији су познати као један од „најтуристичкијих“ делова земље, а сваке године број туриста расте. Од активности за одрасле, у Анапи се издвајају посете печшаним динама и древном граду, а велики број угоститељских објеката ту је да попуни „рупе“ у слободном времену.

Зеленоградск – град мачака и луксузних хотела

У топ 5 руских туристичких дестинација ове године нашао се и Зеленоградск, град у Калилинградској области које претендује да постане једно од најатрактивнијих летовалишта Русије. Ову титулу Зеленоградск би могао да понесе захваљујући изванредним смештајним капацитетима, чије оцене на апликацијама за резервације премашују оцену 9 (од укупно 10). Овај град називају и градом мачака – у њему се налази музеј мачака „Мураријум“, велики број „мачкастих“ уметничких дела, па чак и „шеф мачака“, који води рачуна о томе да све маце на улици буду неговане, веселе и сите.

Геленџик – овогодишња тематика је у духу чаролије

Популарно летовалиште Геленџик и ове године нашло се на списку најомиљенијих дестинација руских туриста, а након фестивала који се одржао крајем маја, читав град обузет је духом чаролије: на улицама летовалишта свакодневно се може видети велики број различитих ликова из бајки и руског фолклора, као и туриста који су дошли да „улове“ мало сунца и прстохват магије. До Геленџика је најлакше доћи међуградским аутобусом или возом из Сочија, до кога се директним авионским летом може стићи из готово свих руских градова, али и из Београда!

Чемал – бисер Алтајског краја

Пропутовање Алтајским крајем за велики број туриста представља животни сан, а велики број туристичких рута најразличитије сложености чини одмор на Алтају посебним ужитком. Мало село Чемал у Алтајском крају током лета постаје права правцата туристистичка дестинација, а у околини се налазе и бројне атракције: острво-стена Патмос са манастиром, Музеј свакодневице Алтаја, језеро које врви од пастрмке, као и бројни јахачки клубови и центри за огранизацију речних сплаварења.

Цене приступачне, а избор богат

„На основу досадашњих резервација за летњу сезону, руски туристи одлучују се за одмор у трајању од просечно пет дана, а цене смештаја у Русији ове године крећу се око 4160 рубаља за ноћење, односно нешто изнад 5300 динара“, наводи Јуриј Кузњецов, власник и генерални директор компаније за рентирање смештаја Суточно.ру и додаје да је већ сада резервисано преко 40 процената свих смештајних капацитета. „Поред Сочија који обара све рекорде, ове године порастао је и број резервација у Дербенту и Владивостоку, док је популарност Сортавале и Јарославља опала у односу на претходне године. У топ 15 најпопуларнијих дестинација су и Калининград, Казањ, Адлер, Кисловодск, Светлогорск и Нижњи Новгород.“

Међу најскупљим дестинацијама су Сиријус у Сочију, где за изнајмљивање апартмана до дану треба издвојити просечно 5850 рубаља (око 7500 динара),  Зеленоградск, у коме смештај просечно кошта 5430 рубаља по ноћењу (око 7000 динара) и Светлогорск са просечним ценама за ноћење од око 5210 рубаља (приближно 6700 динара). Цене ове године порасле су у односу на прошлогодишње за око 13 процената, али и поред тога и даље су веома приступачне, преноси РИА Новости.