Прочитај ми чланак

Крај петродолара- крај америчке глобалне доминације

0

Петродоларски споразум са Саудијском Арабијом потписан је 1974. године, две године после почетка првог мандата Џозефа Бајдена као сенатора САД.

Свака нација је морала да конвертује своју валуту у амерички долар како би купила нафту, што је долар чинило глобалном валутом, али, захваљујући председнику САД Џозефу Бајдену, све је нестало, пише Данијел Тарнер, оснивач и извршни директор „Пауер д фјучр“, националне организације која се бави проблемима енергетике у Америци, за сајт „Федералист“.

Петродоларски споразум са Саудијском Арабијом потписан је 1974. године, две године после почетка првог мандата Џозефа Бајдена као сенатора САД. Уговор је стављен ван снаге пола века касније, током његовог првог председничког мандата.

То је далеко значајнија вест од вести о Доналду Трампу или Хантеру Бајдену, о запослености и инфлацији, или од кризе на јужној граници САД. Крај петродолара је крај САД као светске суперсиле. Али се ова чињеница у америчким медијима ретко помиње.

До прошле недеље, петродолар је био гаранција америчке доминације у глобалној економији. То је учврстило нафтну индустрију као потпуно америчку индустрију, у којој су друге нације само учествовале. Као што је Хенри Форд измислио аутомобилску индустрију, тако је Џон Рокфелер измислио нафтну индустрију.

Са нафтом се трговало искључиво у америчким доларима, али тако је било до сада. И даље се више од половине светске трговине нафтом одвија у доларима. Целом свету је потребна нафта, а то је долар учинило дефакто глобалном валутом.

Сада је, захваљујући политици администрације Џозефа Бајдена, све то нестало.

Збогом петродолару

Амерички државни дуг износи 35 хиљада милијарди долара, од чега је девет хиљада милијарди дуга настало у последње три године. Инфлација је 19 одсто виша него у време када је Бајден постао председник.

Бајденова администрација је кажњавање нафтне индустрије поставила као приоритет. Ако Америка, као највећи светски произвођач нафте, покушава да уништи нафтну индустрију, зашто би онда друге земље, које производе нафту, користиле америчке доларе?

Логично је да Саудијска Арабија, други највећи произвођач нафте на свету, све више сумња у амерички долар. И очигледно је да Саудијска Арабија на председника САД гледа са све већим презиром. Током кампање 2020. године, Бајден је назвао саудијског престолонаследника Бин Салмана „паријом“ и захтевао одговорност за смрт новинара Џамала Кашогија из 2018.

Две године касније, са ценом нафте од 120 долара по барелу и инфлацијом у САД од девет процената, Бајден је затражио од саудијског принца Мухамеда бин Салмана да повећа производњу нафте, што је овај одбио.

Саудијска Арабија има намеру да надјача САД на глобалном тржишту нафте а има и начине да то уради. Индија и Кина, два највећа светска увозника нафте, претвараће домаће валуте у саудијске ријале, остављајући Америку ван трансакција.

Овај дебакл личи на Бајденово катастрофално повлачење из Авганистана.

Шта ће заменити петродолар као глобалну валуту засновану на робама? Вероватно кинески јуан. „Зелена агенда“ Бајденове администрације само је ојачала Кину.

Бајден жели да се одрекне нафтне индустрије. Колапс петродолара не би требало да буде изненађење за оне који су пажљиво пратили мандат председника Џозефа Бајдена.

Суверенитет САД је угрожен на јужној граници. Амерички долар је разводњен. Крај петродолара је још једна домина која пада.

Неке ствари су реверзибилне. Трампова победа у новембру може да преокрене многе, ако не и све, катастрофалне последице политике Џозефа Бајдена.

Али петродолар је заувек нестао, закључује Тарнер, а са њим и досадашња улога Америке у свету.