Прочитај ми чланак

КОМИСИЈА ДОНЕЛА ОДЛУКУ Усташки поклич остаје у употреби!

0

Владина комисија за суочавање са прошлошћу у Хрватској донела контроверзне одлуке. "За дом спремни" може да се користи у појединим ситуацијама

УСТАШКИ поздрав „За дом спремни“ убудуће ће у Хрватској бити кажњив, он је противуставан, али ће се ипак, у неким изузетним ситуацијама, толерисати, синоћни је закључак донесен на Комисији за суочавање са последицама владавине недемократских режима.

Фото Танјуг

Комисија је оценила да овај усташки поклич може некажњен да се нађе у грбу ХОС, али само на гробљима приликом комеморација и никако у Јасеновцу! Звезда петокрака није спорна и моћи ће и даље да се истиче у било којој прилици. Убудуће неће бити могуће изводити ни почетне стихове песме Марка Перковића Томпсона „Бојна Чавоглава“, у којима је такође злогласни усташки поздрав.

Хрватски премијер Андреј Пленковић рекао је да је од Комисије која је у среду завршила са радом примио обиман документ који се тиче правног регулисања симбола тоталитарних режима.

– Јасно је да је и Комисија, а то је и мој став, оценила да је поздрав „За дом спремни“ на табли ХОС у Јасеновцу, супротан Уставу Хрватске. Ту нема никаквих дилема и Комисија је то јасно рекла у својим препорукама, али је уважила чињеницу да се у стриктно правно гледајућим прописаним ситуацијама може користити као изузетак уз претходно прописано допуштење – рекао је Пленковић.

То практично значи да „За дом спремни“ ипак остаје у употреби у Хрватској, уз ограничења.

То је потврдио и академик Звонко Кусић, председник ХАЗУ, који је председавао Комисији и који је изјавио да ће „За дом спремни“ моћи да се користи у грбу ХОС-а, али само изузетно.

– Може да се користи само у ситуацијама када је реч о комеморацијама на гробљима и где се обележава погибија припадника ХОС који су то носили. Али, тај је слоган противуставан – каже Кусић.

Табла ХОС

Звезда петокрака и други комунистички симболи нису спорни и моћи ће и даље без проблема да се користе. Закључено је да они подсећају на антифашистичку прошлост, иако су били коришћени и у неким раздобљима комунистичке власти када су злоупотребљени.

Иначе, мишљење Комисије за суочавање са последицама владавине недемократских режима није за хрватску владу обавезујуће, иако се сматра да ће и законска решења ићи у том правцу. Она је основана иницијативом премијера Андреја Пленковића који је желео да окупи људе различитих професија, али и политичких уверења. Међутим, многи истакнути историчари који се баве баш периодом Другог светског рата нису желели да учествују у раду Комисије оценивши да се историја не може на тај начин вредновати и да само недемократски режими желе на тај начин да оцењују историјске догађаје.

СЛЕДИ НОВИ ЗАКОН

КОМИСИЈА се састајала годину дана, а у јавности су се чуле многобројне критике да садашња власт није имала храбрости да донесе забрану истицања усташких симбола и да се прикривала иза њеног рада. Сада тек следи рад на доношењу новог закона, а претпоставља се да ће хрватска влада уважити највећи део онога што је закључено. Тек тада ће се видети какве су казне предвиђене за извикивање усташког поздрава под којим су гинули људи за време НДХ, пре свега Срби, Јевреји и Роми у једном од најзлогласнијих логора у Европи, оном у Јасеновцу.