Прочитај ми чланак

Колико би дуго Европа издржала ако јој Путин потпуно заврне гас

0

Прекид испорука гаса Пољској и Бугарској, али и претња да би друге ЕУ државе које одбију да плате гас у рубљама могле да доживе исту судбину, Русија је задала Европи најозбиљнији контраударац на серију санкција које јој је Брисел увео. Међутим, ова мера можда је само упозорење. Русија има још један кец у рукаву - да потпуно прекине испоруке гаса у ЕУ. Како би ЕУ реаговала на то и колико дуго би могла да издржи без руске „плаве нафте“?

Према речима председнице Европске комисије (ЕК) Урсуле фон дер Лајен неколико земаља већ је почело да шаље гас у Пољску и Бугарску. Ове две земље можда ће моћи да се изборе, али ако Русија прекине испоруку гаса и другим земљама ЕУ, посебно Немачкој и Италији, цела Европа ће се наћи у веома тешком искушењу, пише CNN.

Европска унија из Русије увози око 45 одсто својих потреба гаса, а према подацима ГИЕ, удружења европских оператора гасне инфраструктуре, складишта у ЕУ су тренутно попуњена око 32 одсто. То је знатно мање од 80 одсто што је циљ који је ЕУ поставила за своје чланице до краја новембра.

Аналитичари немачке банке „Беренберг“ предвиђају да ће Европа моћи да издржи до касне јесени пре него што остане без гаса уколико Русија заиста прекине испоруке.

ЛНГ алтернатива?

Блок је почео да тражи алтернативне испоруке и смањује потражњу.

Лидери ЕУ обавезали су се у марту да ће смањити потрошњу руског гаса за 66 одсто пре краја ове године, а до 2027. године требало би у потпуности да прекину зависност блока од руске нафте и гаса. Такође, ЕУ је постигла договор са САД о увозу већих количина течног природног гаса (ЛНГ). Немачка убрзава изградњу ЛНГ терминала, а Италија је овог месеца потписала уговоре са Египтом и Алжиром.

И Пољска се спремала за овакав тренутак. Иако је руски гас чинио око 55 одсто њеног укупног увоза 2020. године, ова земља је последњих година диверзификовала своје изворе енергије. Изградила је ЛНГ терминал и припрема се за отварање гасовода до Норвешке касније ове године. ПГНиГ, пољска државна гасна компанија, саопштила је у уторак да је њено подземно складиште гаса попуњено скоро 80 одсто.

Бугарска је више изложена, јер се ослања на Русију за скоро 75 одсто својих потреба гаса. Влада у Софији у уторак је саопштила да је предузела кораке да пронађе алтернативне залихе, а гради и гасовод до Грчке.

Немачка најрањивија на руски гас

Међутим, штета коју би обустава испорука гаса могла да нанесе Немачкој је највећи разлог за забринутост. Најјача европска привреда увози око 55 одсто својих потреба гаса из Русије. Иако је последњих недеља успела да смањи удео увоза руског гаса на 40 одсто, нагли прекид испорука било би погубан за немачку тешку индустрију која се већ бори са растућим ценама и недостатком сировина.

Такође, то би могло да доведе до смањења производње и извоза и да угрози опстанак малих и средњих предузећа у земљи. Немачка централна банка саопштила је да би нагло заустављање гурнуло привреду дубоко у рецесију. Око 550.000 радних места и 6,5 одсто годишње економске производње могло би бити изгубљено током ове и следеће године, према анализи пет водећих економских института у земљи.

Немачка влада је прошлог месеца покренула први план за ванредне ситуације у три фазе који би могао да доведе до рационализације гаса, при чему домаћинства и болнице имају прироритет над произвођачима.

„Немачка и Италија треба да покушају да структурално смање потрошњу гаса замењујући кућне котлове алтернативним системима као што су топлотне пумпе за воду и тражећи од домаћинстава да користе мање гаса за грејање или хлађење“, истакао је Хенинг Глоистеин, директор за енергетику, климу и ресурсе у Еурасиа групи.

Навео је да ће европске компаније морати да изађу на ЛНГ тржиште и да наруче што више танкера у наредним недељама и месецима.