Прочитај ми чланак

Ко се задњи смеје, најслађе се смеје: Русија бесплатно добија технологију Мистрала

0

Ко је упознат с односима Запада и Русије од почетка кризе у Украјини, а посебно санкција наметнутих против Русије, сећа се тешких и дугих препирка између Париза и Москве због раскида уговора и обуставе испоруке амфибијског јуришног брода и носача хеликоптера класе “Мистрал”, којег француски произвођач на заповест Вашингтона, НАТО пакта и Брисела није смео да испоручи руској војсци.

На крају је брод завршио у саставу оружаних снага Египта.

Но, прича се не завршава овде. Интернет портал Спутник је објавио чланак “Ко се задњи смеје, најслађе се смеје – Русија ће бесплатно добити технологију Мистрала”.

Наиме, споразум између Русије и Египта о продаји египатској војсци борбене хеликоптере Ка-52К је у завршној фази. Завршени преговори о цени хеликоптера, потребних Каиру за амфибијски јуришни брод “Мистрал”, очекују се овог месеца, иако је мало вероватно да ће ту бити неких проблема. Војни експерт Александар Ситников каже како ће Русија на крају добити технологију “Мистрала”.

Аналитичари верују да су поморски борбени хеликоптери Ка-52К Катран оптималан избор за египатски “Мистрал”, јер су посебно дизајнирани како би се превозили на амфибијским јуришним бродовима. Француски бродоградитељи су направили два “Мистрала” за Русију, али је уговор раскинут 2015. због погоршања односа између две земље, али и континуираног притиска Вашингтона на Париз.

Француска је пристала продати два руска “Мистрала” Египту за 950 милиона евра, а Русији вратити капару.

Руска морнарица је тада хеликоптере Ка-52К прилагодила за операције на носачу ваздухоплова “Адмирал Кузњецов“.

Сваки “Мистрал” може носити 16 хеликоптера Ка-52К. Међутим, војни посматрачи верују да ће Каиро вероватно купити 8 јединица по броду. Већ је потврђено да су руски инжењери учинили све да хеликоптери одговарају захтевима египатске војске.

Међутим, осим хеликоптера Русија може инсталирати и опрему која је уклоњена из “Мистрала” након прекида уговора с Паризом, а постоје докази који указују на то да ће се Русија придружити Француској у одржавању бродова и обуци египатске посаде.

“Узевши то у обзир, можемо говорити о почетку новог стратешког савеза на Блиском истоку. Треба имати на уму да је у јануару Египат најавио стварање Јужне флоте у Црвеном мору, која ће, осим “Мистрала”, изграђеног у француском бродоградилишту у Св. Назаиреу, укључивати вишенаменску фрегату ФРЕММ и четири корвете Говинд 2500 француске производње и четири дизел-електричне подморнице немачког типа 209. Очито је да способности ове групе ратних бродова не одговарају геополитичким амбицијама декларисаних у Каиру без ваздухопловне потпоре”, тврди Александар Ситников и додаје како је то место на којем на сцену ступа Русија.

Уосталом, Москва је с Французима радила при продаји Мистрала Египту према претходним руским спецификацијама.


Потом су се 2013. односи с Вашингтоном нагло погоршали, већ када је исламистички предсједник Мухамед Морси свргнут од стране египатске војске.

“Велико уплитање Вашингтона у унутрашње послове Египта и подршка такозваном Арапском пролећу је коначно отрезнила Египћане, који су схватили да их САД гура у понор. У овој ситуацији, логично је да је Каиро разговарао с Паризом и Москвом, који су, упркос притиску Вашингтона, остали у контакту”, подсјећа Ситников.

Египатски новинар Ахмед Сајад, који прати причу око “Мистрала”, узео је у обзир посебне односа између египатских, француских и руских стручњака који раде на бродовима. Раскид француско-руског уговора о испоруци Мистрала је имао негативан утицај на углед фабрике “СТX Франце”, али и на имиџ француске војне индустрије у цјелини.

То је потврђено у истраживању француског јавног мњења 2015. године, када је 72% испитаника потврдило да је војни уговор у националном интересу Француске и да раскид са собом носи знатне економске ризике.

Дакле, Париз је учинио све што је могао како би осигурало да сви буду задовољни, враћају руски депозит од 949 милиона долара одмах, укључујући и трансфер кључних технологија, међу којима и изградњу великог носача хеликоптера и подморница.

Ле Монде процјењује да је цена пројекта којег је Москва добила с раскинутим споразумом за “Мистрал” досегла 220 милиона евра. Питање трансфера технологије је од почетка био саставни део споразума с Русијом.

Још од почетка расправе о детаљима продаје брода, Француској, Египту и Русији је било јасно да ће египатској морнарици бити потребна активна подршка руског Министарства обране. Уосталом, носачи хеликоптера су изграђени у складу са захтевима и саставима руске војске.


Реконструкција брода према стандардима НАТО пакта је можда била технички изводива, али комерцијално потпуно неоправдана. Било би јефтиније брод једноставно уништити.

На крају, ако Русија победи на такмичењу за хеликоптере за “Мистрал”, а вероватноћа за то је врло висока, египатски стручњаци ће руским морнаричким инжењерима омогућити приступ саставима на броду, што ће на крају Русима омогућити да разумеју како се управља НАТО носачима хеликоптера.
Руско Министарство одбране не скрива да искуство ове сарадње за циљ има развој сличних бродова.
“Русија је од почетка намеравала градити носаче ваздухоплова на темељу класе Мистрал у својим бродоградилиштима.

Наруџбина једног, а затим два брода из Француске се сматрало комерцијалним уступком. Да будем искрен, Москва би слободно добила документацију Мистрала, посебно у замену за финансирање Каира, али је Египат коначни победник у свему томе. Након што распореди Јужну флоту, Каиро ће бити регионална поморска сила и може заштитити велика новооткривена плинска поља у близини искључивог господарског појаса. Иако Турска, Израел, Кипар и Грчка тврде да полажу право на ова налазишта, искуство у решавању спорова подсећа да су превагу увек односили ратни бродови и да су они најбољи аргумент”, тврди стручњак Александар Ситников.

Осим тога, Јужна флота ће омогућити Каиру да заштити пловне путеве у Аденском заљеву и утиче на Иран и Саудијску Арабију у сукобу у Јемену.

Коначно, нико од учесника споразума није на губитку. Париз је послушао заповест Вашингтона и добио друге војне уговоре, Русија је добила документацију за Мистрал, заједно с новим стратешким савезником, а Египат је стекао статус поморске силе.