Прочитај ми чланак

Клуб источних НАТО чланица хоће да избаци Мађарску због непослушности

0

Мађарској прети избацивање из Букурештанске деветке због одбијања да подржи заједничке изјаве организације о подршци Украјине у сукобу с Русијом

Клуб источноевропских и балтичких НАТО чланица разматра да избаци Мађарску због става Будимпеште по питању Украјине, рекли су извори за „Фајненшел тајмс“.

Букурештанска деветка основана је 2015. године и укључује Бугарску, Чешку, Естонију, Мађарску, Летонију, Литванију, Пољску, Румунију и Словачку. Високи званичници из регионалне групе редовно се састају како би координисали спољну и безбедносну политику.

Лидери групе се састају у данас у Риги.

Мађарска би, међутим, могла бити искључена из ове организације зато што неће да подржи заједничке изјаве којима се подржава наоружавање Украјине, рекли су инсајдерски извори за британски лист.

„Вероватно се састајемо у овом формату последњи пут“, рекао је за новине један од људи који су упознати са ситуацијом, назвавши текуће разговоре о том питању „веома озбиљним“.

Све чланице Букурештанске деветке биле су или државе Варшавског пакта или совјетске републике током Хладног рата, а придружиле су се НАТО-у током ширења Алијансе на исток по распаду СССР. Мађарска, међутим, не подржава антируску политику осталих чланица.

Будимпешта се противи даљем наоружавању Кијева, пошто сматра да то само продужава сукоб, и уместо тога се залаже за хитне мировне преговоре.

Такође је веома скептична према обећањима Запада да ће Украјину на крају увести у НАТО и ЕУ. Присталице Кијева означиле су владу мађарског премијера Виктора Орбана као „проруску“ због таквог става, за који Орбан тврди каже да је вођен интересима мађарске нације.

Наводно су у току слични напори да се Мађарска остракизује унутар Европске уније, где су неке чланице позвале да се право гласа Будимпеште суспендује. Белгија, која председава по принципу ротације у Европском савету, сматра да од тога може зависити будућност блока, пренео је прошле недеље „Политико“.

Белгијска министарка спољних послова Ађа Лабиб оценила је да је „ово тренутак истине“, позвавши на покретање поступка на основу члана 7 Уговора ЕУ против Мађарске.

„Ако идемо до краја са овим механизмом, он мора да функционише. Ако не функционише, морамо га реформисати. То је будућност Европске уније“, рекла је она.