Прочитај ми чланак

Кина прети да ће уништити Старлинк Илона Маска

0

Кинески војни истраживачи су недавно позвали на уништење сателита Старлинк Илона Маска, што представља изузетну претњу јер држава прети приватном страном предузећу.

Кина је у децембру 2021. поднела жалбу Уједињеним нацијама, тврдећи да су се два Маскова сателита Старлинк скоро сударила са Тианхе модулом своје свемирске станице Тиангонг – у априлу и октобру 2021. – и да су кинески астронаути били приморани да маневришу модулом станице како би избегли судар. Старлинк је део SpaceX-а Илона Маска и сателити су део плана да се интернет покривеност са сателита учини доступним широм света, са циљем лансирања скоро 12.000 Старлинк сателита у ниску Земљину орбиту.

Свемир постаје препун и ризици од судара су велики- било са сателитима или свемирским отпадом – то није ново. Занимљиво је да је Кина била међу првима који су помогли у стварању већег дела тог отпада: Кина је у јануару 2007. тестирала своју прву успешну противсателитску ракету (АСАТ), уништивши један од својих неактивних сателита и створивши један од највећих инцидената свемирског отпада на свету. Тај свемирски отпад још увек лебди у свемиру, изазивајући ризик од судара сваки дан.

САД су одбациле тврдње Кине да су сателити Старлинк угрозили кинеску свемирску станицу. САД су навеле да би, да је постојала “значајна вероватноћа судара” са кинеском свемирском станицом, САД унапред обавестиле Кину. „Пошто активности нису испуниле праг утврђених критеријума за хитне колизије, хитна обавештења нису била оправдана ни у једном случају”.

Кина сада иде корак даље: кинески војни истраживачи прете да ће Маскови сателити Старлинк морати бити уништени. Проблем, међутим, није толико у страху од судара, већ у томе што Кина верује да би Старлинк могао да се користи у војне сврхе и тиме угрози оно што Кина назива својом националном безбедношћу.

Пет виших научника у кинеској одбрамбеној индустрији, на челу са Рен Yуанзхеном, истраживачем са Пекиншког института за праћење и телекомуникације — који је под Стратешким снагама за подршку Ослободилачке народне армије (ПЛА) – недавно су написали да “треба усвојити методе комбинација меког и тешког убијања како би неки Старлинк сателити изгубили своје функције и уништили оперативни систем сазвежђа”.

Методе меког убијања циљају софтвер и оперативне системе сателита, док методе тешког убијања физички уништавају сателите, као што је коришћење АСАТ оружја.

Према научницима, Кина би требало да „енергично развија противмере” против Старлинка, пошто су такве способности Кини неопходне „да би одржала и стекла свемирске предности у жестокој свемирској игри”.

Није изненађујуће да је Кина жељно копирала SpaceX Илона Маска како би остварила сопствене свемирске амбиције: кинеска ракета Long March 2C, на пример, коју је Кина лансирала у лето 2019., имала је делове који су били „практично идентични“ онима који се користе за управљање ракета SpaceX Falcon 9.

Кина није једини државни актер који показује интересовање за мешање у Маскове сателите Старлинк.

Русија је такође покушала да омета Старлинков интернет сервис у Украјини. „Старлинк се до сада одупирао покушајима руског ометања и хаковања у сајбер-рату, али они појачавају своје напоре“, написао је Маск на Твитеру у мају.

Старлинк је проблем за Русију јер су Маскови сателити омогућили Украјини да остане повезана са интернетом.

Маск је почео да шаље Старлинк терминале у Украјину крајем фебруара на захтев украјинских владиних званичника, као резервну копију када ће Русија, како се предвиђа, покушати да прекине приступ интернету.

„Имамо више од 11.000 Старлинк станица и оне нам помажу у нашој свакодневној борби на свим фронтовима“, рекао је за Политицо Михаил Федоров, потпредседник украјинске владе.

„Спремни смо, чак и ако нема светла, нема фиксног интернета, преко генератора који користе Старлинк, да обновимо било коју везу у Украјини.

Кинеске претње Масковом Старлинку доказ су више да та земља није спремна да дозволи да било ко стане на пут њеној „жестокој свемирској игри“, како је то Кина рекла. Генерал Дејвид Томпсон, први заменик шефа свемирских операција америчких свемирских снага, који је вероватно покушавао да умањи претњу Комунистичке партије Кине Западу, описао је то као само „рат у сенци“.

У овом „свемирском рату“, Кина – и Русија у нешто мањем степену – свакодневно спроводе нападе на америчке сателите ласерима, ометачима радио фреквенција и сајбер нападима. Док су напади за сада „реверзибилни“, што значи да штета на нападнутим сателитима није трајна, они показују намере Кине.

„Претње заиста расту и шире се сваког дана. И то је заиста еволуција активности која се дешава већ дуже време“, рекао је Томпсон у новембру 2021.

„Сада смо заиста на тачки где постоји читав низ начина на које наши свемирски системи могу бити угрожени.

Поред своје „жестоке свемирске игре“, Кина напредује са низом пројеката који ће значајно убрзати свемирске капацитете земље.

Кина је наводно убрзала свој програм за лансирање соларне електране у свемир. Сврха постројења је да преноси електричну енергију на земљу претварањем сунчеве енергије у микроталасне пећнице или ласере и усмеравањем енергије на Земљу, наводи South China Morning Post. Прво лансирање пројекта заказано је за 2028. годину и биће први такав пројекат у свету у свемиру. Вероватно је Кина добила идеју од САД; НАСА је наводно предложила сличан план пре више од две деценије, али никада није наставила да га развија.

Кина је недавно покренула своју трећу мисију са посадом у модул Тианхе свемирске станице Тиангонг, где ће три астронаута радити на довршавању свемирске станице пре него што се врате на Земљу у децембру. Кина је лансирала први модул свемирске станице Тиангонг тек у априлу 2021., али очекује да ће свемирска станица имати пуну посаду и бити оперативна до краја године, када ће свемирска станица имати додатна два модула научне лабораторије и роботски теретни брод. Свемирска станица ће такође помоћи Кини да распореди и управља својим новим свемирским телескопом, Xунтиан, који би требало да „конкурише НАСА-ином застарелом свемирском телескопу Хуббле, са видним пољем 300 пута већим и сличном резолуцијом. Он ће вршити посматрања у ултраљубичастом и видљивом светлу, водећи истраживања у вези са тамном материјом и тамном енергијом, космологијом, галактичком еволуцијом и откривањем оближњих објеката”. Xунтиан би требало да буде лансиран 2024.

Експлицитни циљ Кине је да постане водећа светска свемирска сила до 2045. Важно је имати на уму да је кинески свемирски програм – чак и оно што би могло изгледати као безопасно, цивилни аспекти истраживања свемира – у великој мери милитаризован. Организација задужена за кинески свемирски програм са људском посадом, на пример, је Кинеска канцеларија за свемирски инжењеринг са посадом, која је у оквиру Одељења за развој опреме кинеске Централне војне комисије. Слично, Народноослободилачка армија управља кинеским свемирским лансирним местима, контролним центрима и многим кинеским сателитима.