Прочитај ми чланак

Како су се иживљавали над мртвим Бин Ладеном

0

120523040531-osama-bin-laden-story-top

Нови извештај који је постављен на вебсајту америчких снага за специјалне операције СОФРЕП, настоји да објасни због чега фотографије тела Бин Ладена, убијеног лидера АЛ Каиде, никада нису пуштене у јавност.

Како тврди неименовани извор из кругова снага за специјалне операције, слике нису објављене јер би призор био исувише непријатан, пошто су, насупрот извештајима званичника и учесника у операцији, амерички војници испалили још безброј метака у Бин Ладеново тело након што су га убили.

У својој књизи “Није био лак дан” Мет Бисонет, припадник морнаричких “фока” који је учествовао у нападу на Бин Ладена, пише да је други припадник “фока” у лидера Ал Каиде испалио неколико шаржера муниције, како би се уверио да је мртав. Извори које СОФРЕП цитира тврде, међутим, да је те пуцњаве било и много више, односно да је, према најумеренијим проценама, у мртвог Бин Ладена испаљено више од стотину метака.

270367_osama-bin-laden-foto-fonetepa_f

Према првим извештајима, Бин Ладен је убијен са два метка. Мада је у каснијим извештајима овај број нарастао, тврдња да је било ”преко стотину метака” сведочи о нивоу дивљаштва и, како СОФРЕП формулише, “иживљавања” какви се у претходним извештајима о операцијама никако не признају. СОФРЕП констатује да такви поступци представљају кршење закона о вођењу копненог рата и стварају узнемирујућ тренд алармантно бруталног понашања војника, у који спадају и узнемирујући докази да су амерички војници убијене непријатељске борце палили, или пак да су уринирали по њиховим телима.

Екстреман ниво насиља би, међутим, представљао и добро објашњење због чега се администрација председника Обаме толико противила да се фотографије Бин Ладеновог тела објаве, највероватније из страха од негативних последица по америчке интересе.

Конзервативна група за контролу америчке администрације “Џудикал воч” прошле године је тужила администрацију, захтевајући приступ фотографијама, али савезни апелациони суд је донео одлуку да ЦИА није дужна да их објави.

 

(Блиц)