Прочитај ми чланак

Израел и Саудијска Арабија: Најбољи (не)пријатељи заувек

0

minaroti dzamija

(rt.com)

Иако је Иран покренуо „офанзиву шарма“ у покушају да обнови контакте са Западом, круже гласине да Израел и Саудијска Арабија, који немају дипломатске односе, стварају савез који може постати нова регионална „супер сила“.

„Потенцијални утицај таквог мало вероватног савеза не може бити прецењен“, Паула Слајер с РТ известила је из Источног Јерусалима. „Израел доноси ванредну пропагандну вештину; Саудијска Арабија, с друге стране, може да захвати из огромног резервоара петро-долара.“

Јеврејска држава такође има неупоредив утицај на америчку спољну политику, који се побринуо да њен потез ка Саудијској Арабији не прође незапажено код међународне заједнице.

„Без сумње, гласине, извештаји о сарадњи, тајни састанци (између Израела и Саудијске Арабије) почели су да се појављују пред други либански рат 2006, када је постало јасно да Иран овде постаје главни играч, у нашем непосредном окружењу, али такође и у Заливу“, Ејал Зисер, декан хуманистичких наука на универзитету у Тел Авиву, рекао је за РТ.

Међутим, сарадња између Израела и Саудијске Арабије може бити отежана због подршке арапске државе Палестинцима у Гази и на Западној обали.

Недавно су Саудијци одобрили још 10 милиона долара Агенцији Уједињених нација за помоћ и рад са палестинским избеглицама на Блиском истоку (UNRWA), којима је претходило 200 милиона долара донација палестинским пројектима инфраструктуре.

„Двосмисленост“ саудијске политике је вероватно препрека за формирање чврстог савеза две државе, сматра Зисер .

„Резултат је да, с једне стране, можете видети да сарађују са Израелом када је у питању Иран, с друге стране, они имају блиске контакте са (палестинским) Хамасом. С једне стране, они су започели арапску мировну иницијативу, с друге стране, они индиректно подржавају Ал-Каиду“, објаснио је.

Нема јединства у Израелу по питању потребе ближе везе са Саудијском Арабијом. Многи се питају да ли јеврејска држава „…сама себи пуца у ногу формирајући савез са земљом која подржава њене непријатеље,“ извештава Слајер.

Али, упркос разликама, Израел и Саудијска Арабија деле гледишта на нека од најактуелнијих регионалних питања:обе државе желе промену режима у Сирији, при чему Саудијска Арабија снажно подржава побуњенике: обе виде Иран као главног геополитичког ривала и желе да неутралишу исламску државу; и јединствене су у подршци војној влади у Египту, која је заузела чврст став против исламиста.

Саудијска Арабија је већ сигнализирала да је спремна да иде својим путем, ако америчка политика и даље буде угрожавала интересе земље у региону. Пошто су амерички политичари почели да укидају помоћ Египту после свргнућа исламистичког председника Мохамеда Морсија, Саудијска Арабија је дала Египту три пута већи годишњи допринос него што га дају САД – око 5 милијарди долара, да би се надокнадили губици на другим местима.

Обично Саудијци не доносе никакву одлуку против америчког савета или интереса“, рекао је Мустафа Алани, ирачки аналитичар Заливског истраживачког центра у Џеди, са блиским везама у Саудијској безбедности. „Мислим да смо прошли ту фазу. Ако то није у нашем интересу, ми не осећамо потребу да се повинујемо њиховим жељама.“

И прошле недеље, од једног сарадника израелског премијера Бењамина Нетањахуа, процурило је новинарима да Израел координише политику са Саудијцима и представницима земаља Залива како би се спречило попуштање САД код иранског нуклеарног програма.

Лидери САД и Ирана разговарали су телефоном крајем септембра по први пут у 30 година. Ирански нови председник, Хасан Рухани, изразио је спремност да обнови односе са Западом и настави преговоре о контроверзном нуклеарном програму државе.

Мада Обамина администрација тешко може очекивати да постигне било какав смислен договор са Ираном у блиској будућности, Израелци и Саудијци су забринути да преговарање може бити против њихових интереса.

„Ако Америка и Иран постигну разумевање, то може да буде на штету арапског света и заливских држава, посебно Саудијске Арабије“, рекао је Абдулах ал-Аскар, председник Одбора за иностране послове у саветодавном парламенту Саудијске Арабије, Шури.

israel_1

У вези с иранским питањем, израелски грађани су „спремни за било који могући сценарио“, недавно је изјавио јастреб-премијер Нетањаху. „И грађани Израела треба знају да наши непријатељи имају веома добре разлоге да не тестирају нашу моћ, да не тестирају нашу силу“, додао је он, указујући на спремност за једностране акције.

Иако су и Израел и Саудијска Арабија историјски познати као велики амерички савезници и ниједно од њих не тражи отворену борбу са великим братом, њихов савез може отежати Вашингтону да остварује утицај на регион, новинар-истраживач Роберт Пери изјавио је за РТ.

„То отвара питање да ли ова веома значајна, иако можда мало вероватна веза, или заиста необично чудан пар, Саудијска Арабија и Израел, креирају нову супер-силу на Блиском истоку“, запитао се он.

Пери дели став да би комбинација израелских политичких технологија и јеврејског лобија у Вашингтону са саудијским новцем могла донети „значајне резултате“.

„САД би могле да нађу веома проблематичном – јер Саудијска Арабија и Израел су амерички савезници, ако њих двоје формално сарађују на неким од питања као што су Сирија, Иран или Египат – остваривање своје воље са таквом слободом какву су имале у прошлости „, рекао је он.

За Србин.инфо превео: Александар Јовановић