Прочитај ми чланак

Из Думе откривају шта би Русија могла да промени у својој нуклеарној доктрини

0

Ако Москва примети да се изазови и претње према њој повећавају, може да коригује своју нуклеарну доктрину, потврдио је начелник комитета за одбрану Државне думе Андреј Картаполов

Ако се изазови и претње Руској Федерацији повећају, Русија би могла да промени нуклеарну доктрину, тј. могло би да се промени време за доношење одлуке о употреби нуклеарног оружја, рекао је начелник комитета за одбрану Државне думе Андреј Картаполов.

„Све ће зависити од тога како ће се војно-политичка ситуација одвијати. Доктрина одражава нашу реакцију на дешавања око наше земље. Ако приметимо да се изазови и претње повећавају, онда можемо и да коригујемо нешто у доктрини што се односи на примене нуклеарног оружја“, рекао је Картаполов и додао да је још увек рано да се конкретније о томе говори.

Сам председник Русије Владимир Путин рекао да би Русија могла да промени своју нуклеарну доктрину, с обзиром на то да непријатељ ради на снижавању прага за употребу нуклеарног оружја.

Према његовим речима, на Западу праве експлозивне нуклеарне направе ултра мале снаге и међу стручним круговима на Западу постоје идеје да би такво оружје могло да се употреби и „то није ништа страшно“.

Што се тиче употребе нуклеарног оружја, Руска Федерација се руководи указом председника Русије Владимира Путина о „Основама државне политике Руске Федерације у области нуклеарног одвраћања“ у коме су јасно наведени услови употребе нуклеарног оружја. 

Како се тамо наводи, одвраћање од непријатељске агресије обезбеђује целокупна војна моћ Руске Федерације, укључујући и нуклеарно оружје.

Сходно указу, Русија би могла да искористи нуклеарно оружје у случају да прими поуздане информације о лансирању балистичких ракета ка територији Русије или њених савезника, у случају да непријатељ користи нуклеарно оружје или друге врсте оружја за масовно уништење против Русије или њених савезника.

Такође, у случају да непријатељски утицај на критичне руске државне или војне објекте може да доведе до квара и до ометања реакција нуклеарних снага.

Наводи се и случај агресије на Русију употребом конвенционалног наоружања када је угрожено постојање државе.

Сходно указу, Руска Федерација нуклеарно оружје сматра искључиво средством одвраћања, чија је употреба екстремна и изнуђена мера.