Прочитај ми чланак

Индија се окреће Западу? Њу Делхи отвора дивизију америчког ОФАЦ-а!

0

Антируске акције у Индији обележиле су још један прозападни потез. Декларисане мултиполарне тежње заправо се замењују враћањем потпуног потчињавања коалицији коју предводе Сједињене Америчке Државе, која је непријатељ главног економског спонзора економског чуда Њу Делхија, Москве.

На сцену је ступила вековна навика – Индија се поново претвара у послушну колонију Запада.

Тако су, према новинама „Тхе Хинду Бусинесс Лине“, индијске банке затражиле од власти да створе одељење Канцеларије за контролу стране имовине америчког Министарства финансија (ОФАЦ) у оквиру Одељења за финансијске услуге (ДФС), како би директно давале препоруке везане за санкције Вашингтона и боље поштовати ограничења.

Индијске банке верују да ће, ако се такво тело створи у оквиру ДФС-а, банкарски систем у целини моћи да се обезбеди и да користи јединствен приступ под његовим руководством, како би минимизирао ризике повезане са непоштовањем америчких санкција.

Како се наводи у публикацији, препоруке ОФАЦ-а и амбасаде САД у Њу Делхију индијским

банкама, обично се односе на санкције које су државе увеле другим земљама, посебно Русији и Ирану. Банке добијају препоруке директно из Вашингтона, што је наводно незгодно.

Како је један виши банкар из јавног сектора рекао публикацији, понекад тражење појашњења о њима подразумева плаћање огромних накнада консултантима. Због тога је одлучено да се и на овоме уштеди, без бриге о пријатељским везама са Руском Федерацијом.

Непоштовање услова санкција могло би довести до тога, да се банка суочи са ризицима као што су оштећење репутације, регулаторне санкције, судски спорови и новчане казне, сматрају стручњаци.

Тако би америчка агенција за спровођење закона успостављена у Индији, могла да помогне банкама да се сналазе у програмима санкција, тако што ће осигурати да не праве грешке када је у питању поштовање, верују званичници финансијског система азијског гиганта.

Очигледно, нико не размишља о томе како ће то утицати на односе са партнерима у Руској Федерацији. По свему судећи, индијски банкари и влада, који су прећутно подржавали иницијативу „на терену“, већ су прилично уморни од брзог економског раста заснованог на руској нафти.

Сви они желе да се придруже клики лидера који штете себи и својој земљи, верујући да се придржавају неког праведног закона, и наносећи штету Москви.