Прочитај ми чланак

ХРВАТСКИ ГЕНЕРАЛ: Нови рат на Балкану кад се заврши онај у Сирији

0

Пензионисани хрватски генерал изјавио да ,,има сазнања да ће нови рат на Балкану почети кад се заврши сукоб у Сирији".

Предсједник Генералског збора, пензионисани генерал Павао Миљавац, у интервјуу за портал директно.хр изјавио је, међу осталим, да би на Балкану могао почети нови ратни сукоб.

На питање вјерује ли да постоји реална могућност да би Хрватска могла бити нападнута, Миљавац је одговорио: “Лично вјерујем да Хрватска директно неће бити нападнута, али ако се ствари на овим просторима закомпликују, а имамо неке податке из једне источне државе да када се заврши сукоб у Сирији, могао би почети поновно на Балкану, у једном ширем контексту може се догодити да ратни вихор пријеђе границе”.

ТЕНЗИЈЕ

Но, колико је реално да дође до неког новог рата на Балкану? Саговорници с којима смо о томе разговарали слажу се у једном – инцидената ће на подручју Балкана бити, али отвореног сукоба засигурно не.

Бивши шеф обезбеђења предсједника Фрање Туђмана, генерал Мате Лаушић, каже како не вјерује да постоји реална опасност од новог сукоба.

— Увијек ће постојати напетости, тензије или дипломатски спорови какав је овај са Србијом, али да би се могао догодити неки отворени сукоб на Балкану, не вјерујем. Ако би дошло до тога, то је онда сукоб у Европи. Хрватска је чланица ЕУ и НАТО-а, партнери смо САД, тако да сматрам да таква опасност не постоји – рекао је Лаушић.

Министар обране Дамир Крстичевић, који често спомиње опасности, хибридне ратове и одбрану, јуче није желио разговарати на ту тему.

— Немам коментара. У Ђакову сам, на обиљежавању годишњице Треће гардијске бригаде и то ми је приоритет – рекао је кратко Крстичевић.

Бивши министар одбране Анте Котромановић не сматра да би могло доћи до новог отвореног сукоба на Балкану.

ЈАКА ВОЈСКА

— Појединачних сукоба и конфликата било је и прије и биће их још. У регији је, изузев Хрватске и Словеније, нестабилно. О томе говоре посљедњи инциденти на Косову, а ту је и ситуација у БиХ, Македонији, Албанији.

Увијек постоји могућност да дође до неког конфликта, али да би дошло до неког отвореног сукоба у смислу сукоба међу државама, то сигурно не, па чак ни између Србије и Косова – сматра Котромановић.

И предсједник саборског Одбора за обрану, СДП-овац Игор Драгован, дијели слично мишљење.

— Не вјерујем да постоји опасност, нити да би могло доћи до отвореног сукоба на Балкану. Уосталом, никако се не може упоређивати подручје Балкана и европска територија са Сиријом – рекао је Драгован. И потпредсједник Одбора за обрану, ХДЗ-овац Анђелко Стричак, сличног је становишта.

— До отвореног сукоба сигурно неће доћи, али да морамо водити бригу о безбедности, то свакако. Биће тензија, као што их је било и до сада, али директних пријетњи за Хрватску сигурно не. Ми смо чланица Европске уније и НАТО-а и свако ко би то покушао, морао би два пута размислити – рекао је Стричак. Додаје како је ситуација у окружењу, односно у регији нестабилна, за што су примјер ексцеси у сусједним државама.

— Зато су нам потребне јака војска, полиција и безбедносне службе. То је један од начина одвраћања од потенцијалних напада – сматра Стричак.