Прочитај ми чланак

ГРЧКА: Послати војнике у смрт или наљутити Анкару?

0

Грчке власти се и даље нису огласиле поводом захтева Турске за изручење осморице војника који су учествовали у покушају пуча.

2075296483578a3ae4491c2835686646_v4_big

Како је навела портпаролка Владе Грчке Олга Геровасили, полиција је ухапсила посаду турског војног хеликоптера, међу којима су два мајора, четири капетана и двојица водника прве класе.

Порпароил владе Геровасили је рекла да ће се „следити процедура коју предвиђају међународни прописи, али, при разматрању њиховог захтева ће се узети у обзир и њихово учешће у покушају рушења демократског уређења и уставног поретка“.

Сајт „Прото тема“ наводи да Женевска конвенција из 1951. године и прописи ЕУ, међутим захтевају давање политичког азила онима који илегално уђу у неку земљу, ако би њиховим изручењем била угрожена њихова сигурност.

Турске власти помињу поновно увођење смртне казне, а председник Тајип Реџеп Ердоган је запретио да ће пучисти бити строго кажњени, те је Грчка дужна да те турске војнике, официре, стави под посебну заштиту и не само да им да политички азил, већ и путне исправе, да би могли да отпутују другде, уколико то желе.

Влада Грчке, међутим, не жели да заоштри односе с Турском, иако су министарства спољних и унутрашњих послова саопштила да Грчка поштује Женевску конвенцију, као и прописе ЕУ.

У овом случају се ради, подсећа „Прото тема“, о понављању проблема какав је био са вођом борбене „Радничке партије Курдистана“ (ПКК) Абдулахом Оџаланом, пре 18 година.

Под притиском Турске, он је тада из Сирије где му је била база, побегао најпре у Русију, па се у аранжману дела грчке Обавештајне службе склонио у Грчкој, затим је пребачен у Африку, у Амбасаду Грчке у Кенији, где је уз сарадњу америчке Обавештајне службе ЦИА предат Обавештјној служби Турске МИТ и осуђен на доживотни затвор.

Та афера је 1999. дубоко потресла тадашњу Владу Грчке јер су опозиција и јавност у великој мери осудиле изручење Очалана.

„Овог пута, Анкара је много нервознија него тада, док је у Грчкој на власти левица која смртним грехом сматра кршење међународних прописа у случају особа прогоњених због свог политичког става“, као што су осморица турских официра, закључује грчки сајт.