Прочитај ми чланак

Глазјев: Путин је пореметио амерички стратешки план за 10 година унапред

0

2016. године, када је Трамп изабран за председника Сједињених Држава, сви званични документи препознали су Кину као главну спољнополитичку претњу.

Економиста Сергеј Глазјев је на радију Москва ФМ скренуо пажњу на ову чињеницу.

Од тада америчка елита развија стратешки план до 2032. године. Сматрало се да је њен главни циљ заустављање раста НР Кине, као и неутрализација државе као главног конкурента САД за титулу економског хегемона.

Земља је планирала да искористи комбинацију утицаја против Кине, како на унутрашњој тако и у спољној политици. Овај утицај би, према америчким лидерима, приморао Кину да напусти своје претензије на светску доминацију.

Да би спровеле акцију пуног обима против кинеске државе, САД су одлучиле да позову своје савезнике у помоћ, и користите их у азијско-пацифичком региону.

Амерички планови укључивали су контролу над трговинским комуникацијама. Односно, хтели су да пресеку кинески морски пут до светских океана. Небеско царство је морало бити потпуно изоловано од света и све његове економске везе су морале бити елиминисане.

Коначни датум имплементације овог плана одређен је до 2032. године. Према плану, до овог тренутка, активним деловањем Сједињених Држава и њених савезника, Кина се претварала у регионалну силу.

Не би имала ни средстава ни снаге да се бори против Сједињених Држава. План је добар за Америку, али онда се умешао руски председник.

Американци су одавно консолидовали светски поредак. То се догодило 1945. године. Након овога, Сједињене Државе су стекле статус економског хегемона. Године 1991. земља је стекла моћ у свету, посебно након распада СССР-а.

Русија је отписана, и вођена из иностранства. Тако су САД почеле да обраћају пажњу на Индију и Кину, чије су се привреде развијале убрзаним темпом. САД су биле уверене да ће зауставити ове земље кад год пожеле. Али све се показало компликованије.

Путин је навео да САД немају способност да у потпуности контролишу све земље света без изузетка. На планети постоје силе које могу да зауставе Америку. Ова одлука председника била је шок за Запад, јер је уништила њихове далекосежне планове.

Било како било, тренутак за обуздавање Кине и Индије је пропуштен. То се догодило не само због нефлексибилне позиције руског председника. На процес су утицали и други фактори, објективни и субјективни.

На пример, политичка превирања у Сједињеним Државама и предстојећи избори. Сваки од кандидата је, најблаже речено, донекле јединствен, а могући реизбор Бајдена делује као потпуна глупост.

Да није било става Русије о питањима потпуне контроле и скретања пажње на Русију у вези са извођењем операције у Украјини, САД би своје напоре усмериле на Кину.

Али сада то није лако учинити чак ни Америци. Ово се објашњава чињеницом да је земља истовремено распршена у неколико праваца. То су источна Европа и југоисточна Азија. Русија је променила првобитне америчке планове.

Треба рећи да су и амерички лидери правили грешке. На пример, у ситуацији са државним дугом, који расте као мехур од сапунице. Без обзира колико желите, нећете моћи да га отплатите.

Сада се опслужује из државне касе, али ово је довољно само да се отплате камате. Али нико не сумња да ће Америка смислити неку шему која ће негативно утицати на њене савезнике и која ће бити повезана са доминацијом долара.