Крађа у продавницама достигла је рекордан ниво у Великој Британији, показују званични статистички подаци
Криза трошкова живота у Великој Британији подстиче рекордан пораст крађе у продавницама јер се људи све више окрећу црном тржишту за храну, пише Гардијан, позивајући се на званичне податке.
Процене Британског малопродајног конзорцијума показују да су крађе у малопродаји коштале индустрију милијарду фунти (1,3 милијарде долара) 2023. године, наводи лист. У међувремену, подаци Министарства унутрашњих послова показују да је крађа у продавницама достигла највиши ниво од када се води евиденција, док је број нерешених инцидената такође порастао.
Према извештају, предмети који се најчешће краду су месо, сир и слаткиши, који се обично сматрају робом високе вредности која се може препродати. Предмети се краду у великим количинама из продавница и камиона како би се продали људима погођеним скоком цена.
Криза трошкова живота натерала је људе да „размишљају о алтернативним начинима набавке артикала који су им од суштинског значаја“, рекао је извршни директор Британског удружења независних трговаца Ендру Гудакре, цитиран је. Продавнице које се раније нису суочавале са крађом из радњи пријавиле су да су лопови рашчишћавали читаве полице за неколико секунди, рекао је Гудакр. „Мислим да је то зато што је црно тржиште постало много веће“, додао је он.
У међувремену, Венди Чемберлен, бивша полицајка која је постала посланик Либералних демократа и која председава свестраначком парламентарном групом за елиминацију банака хране, тврди да није изненађујуће да људи добијају храну криминалним путем јер су важне хранљиве намирнице „ суштински порасле у цени.” Према Цхамберлаину, сиромаштво хране у Великој Британији могло би бити посебно акутно у ово доба године, с тим да банке хране пружају само основне ствари које генерално „нису посебно привлачне или хранљиве“.
„Када је мало новца, када су провели дуго времена говорећи ‘не’ другим члановима породице, прилику да купе нешто мало премијум и врхунски, са ‘не постављајте питања’ и ‘без позадине камион је, такорећи, привлачан“, рекла је она за The Guardian.
Недавни извештај Управе за конкуренцију и тржишта Уједињеног Краљевства (ЦМА) показао је да су многи популарни добављачи прехрамбених производа подигли цене више од њихове цене, подстичући такозвану ‘похлепу’ и остварујући прекомерне корпоративне профите. Студија је показала да је у последње две године око три четвртине брендираних добављача производа као што су формула за бебе, печени пасуљ, мајонез и храна за кућне љубимце повећало профитабилност својих јединица и на тај начин допринело већој инфлацији цена хране. .
Извештај ЦМА указује да је инфлација цена хране у Великој Британији и даље на историјски високом нивоу, упркос паду на 10,1% у октобру.
Хаос у Њујорку: Чуле се експлозије, хеликоптери надлећу град (ВИДЕО)https://t.co/tNf2bdrIkm
— СРБИН инфо (@srbininfo) January 2, 2024