Прочитај ми чланак

Гагаринов најскандалознији говор: како је космонаут шокирао Пленум ЦК КПСС

0

Средином 1960-их Јуриј Гагарин је одржао говор на редовном Пленуму Централног комитета КПСС који је запрепастио све присутне. Због своје наивности, Гагарин није ни одмах схватио зашто су његове речи изазвале такву реакцију. Тада је, да би се избегао скандал на заседању, чак објављен прекид.

Године 1964, већ након свог легендарног лета у свемир, Јуриј Гагарин је направио једно од најнеобичнијих путовања у свом животу. Те године космонаут је заједно са пуковником Војног Ваздухопловства Валентином Петровом посетио Тројице-Сергијеву лавру. Пилоти су обишли манастир и поклонили се моштима Сергија Радоњешког. Али највише од свега Гагарина је задивио предреволуционарни модел Саборног храма Христа Спаситеља, који се чувао у Лаври. Овај храм је порушен 1931. године, а на његовом месту подигнут је базен „Москва“.

Како пише Антон Первушин у својој књизи „Јуриј Гагарин“, Јурија Алексејевича Гагарина макета је толико задивила изгледом и, уопште, историја Храма Христа Спаситеља, подигнутог у част победе над Наполеоном, да је у повратку неочекивано наглас рекао ред из молитве. Валентин Петров га је изненађено погледао: „Зар и   молитве знате“? На шта је космонаут одговорио да их зна исто као и Петров. Гагарин је, такође, додао и да пуковник једноставно уме да ћути.

Говор на Пленуму

Две недеље после посете Тројице-Сергијевој лаври, Јуриј Гагарин је поново изненадио све. Космонаут је требао да говори на следећем Пленуму Централног комитета КПСС о питањима васпитања младих. Гагарин је у свом говору изненада предложио обнову Саборног храма Христа Спаситеља, а истовремено и разрушену Тријумфалну капију.

У свом пориву, Јуриј Алексејевич се руководио усађивањем патриотизма младим поколењима, пошто су поменуте грађевине, по његовом мишљењу, биле и споменици војничке славе.

Присутни на Пленуму остали су запањени, а на састанку је чак објављена пауза. Према речима Валентина Петрова, Гагарин му је тада пришао и упитао: „Да ли сам рекао нешто погрешно“? Петров је одговорио да је космонаут све урадио правилно. Вјачеслав Виљамски пише у издању „Јуриј Гагарин на Арктику“ да је заправо на Пленуму, захваљујући говору Јурија Алексејевича, скоро избио велики скандал, који је заташкао Леонид Брежњев. Истина, нигде се не извештава како је Брежњев то успео да уради.

Последице речи космонаута

Дужност генералног секретара Централног комитета КПСС у то време је још увек обављао Никита Хрушчов, који је обећао да ће показати „последњег свештеника“. Стога није изненађујуће што говор Јурија Гагарина није прошао без последица. Ипак, оне су, углавном, припале Валентину Петрову. Очигледно је таква „селективност“ била повезана са Гагариновим заслугама и са чињеницом да први совјетски човек који је боравио у свемиру, никако није могао да верује у Бога.

Зато су Валентина Петрова оптужили да је управо он „увукао Гагарина у религију“. Јуриј Алексејевич се заузео за Петрова, рекавши да нико никога никуда не вуче, а осим тога, отишли су ​​у Тројице-Сергијеву лавру Гагариновим колима. Ипак, Петров је добио укор због „иницирања” Јурија Гагарина у православље. Међутим, у стварности, астронаут се и раније одликовао религиозношћу. Посебно се зна да је крстио обе своје ћерке. Иначе, власти су ипак одговориле на Гагаринов предлог: обећали су да ће обновити лук, али наводно није било средстава за храм.

Об этом сообщает „Рамблер“.