• Почетна
  • ВИДЕО
  • ФРАНЦУСКА: Протести против полицијске бруталности прерасли у немире (Видео)
Прочитај ми чланак

ФРАНЦУСКА: Протести против полицијске бруталности прерасли у немире (Видео)

0

france-activist-death-clashes.si
Француска је суочена са низом насилних протеста након што је пре неколико дана за време сукоба са снагама безбедности смртно страдао еколошки активиста Remi Fraisse (21).

У граду Ренсу, полиција је ангажована у уличним сукобима с маскираном младежи након што је мирни протест против полицијске бруталности кренуо по злу.

Демонстранти су том граду на североистоку земље по ноћи напали полицију пиротехником, преврнули и запалили неколико аутомобила. Полиција је одговорила сузавцем, број ухапшених или повређених, ако их је било, за сада остаје неутврђен.

Сличан протест у Паризу такође је кренуо у погрешном смеру. Отприлике 300 младих људи окупило се испред градске већнице, неки од њих почели су полицију гађати камењем. Том приликом полиција је привела тридесетак људи. Околне зграде послужиле су као медијски пено демонстрантима који су на њима написали „Реми је мртав, држава убија!“

Протести су одговор на убиство 21 годишњака који је протестовао против изградње контроверзне бране на југоистоку Француске.

Убијен је за време сукоба с полицијом од последица рањавања од испаљене гранате највероватније од стране полиције. Иако је граната направљена тако да би у принципу требала омамити жртву, неретко се догађа, као што је и овде случај, да људи од таквих експлозивних средстава смртно страдају.

Неки од демонстраната на полицију су бацали молотовљеве коктеле приликом чега седам полицајаца задобило повреде.

Његова смрт прва је таква забележена у Француској од 1986. године. Француски министар унутрашњих послова Bernard Cazeneuve, под тешким је притиском јавности која очекује његову оставку. Након овог случаја најавио је укидање коришћења таквих граната од стране полиције.

У изјави којом се наговештава да је Fraisse страдао услед полицијског деловања државни тужилац, Claude Dérens, рекао је „Велика рана на Fraisseovoj глави изазвана је, по свему судећи, експлозијом.“

Додао је и како ће се спровести детаљне мере којима ће се утврдити да ли је граната бачена од стране полиције или је кренула из другог правца. Cecile Duflot, бивша министарка животне средине председника Оланда, рекла је како је ово „За мене у потпуности нетолерантна ситуација којом се баца неизбрисива мрља на владу тренутног председника.“

„Неопростиво је што је влади било потребно читавих 48 сати да изрази саучешће због страдања демонстраната.“, додала је Duflot.

Посланик у Европском парламенту, Jose Bove ишао је даље и директно оптужио „ауторитарну“ владу председника Оланда.

„Очигледно је да је министар унутрашњих послова одговоран за смрт Remija Fraissea. Оптужујем министра унутрашњих послова како је стављањем полиције у зону протеста непотребно подигао тензије.“

Министар унутрашњих послова, Cazeneuve, оптужио је политичке противнике да се користе ситуацијом како би поткопали рад владе.

„Сведок сам многих оптужби иако је истрага у току. Многи коментари који су до мене дошли су покушај политизирања ове трагедије“, рекао је министар унутрашњих послова Cazeneuve.

Протести су започели неколико дана након Fraisseove смрти у неколико француских градова. Насиље је забележено у Алби, граду у близини локације на којој би се брана требалада  изгради, подједнако као и у Нанту и Рансу.

Fraisse је био у групи од 2.000 активиста и локалних становника који су протестовали против 8 милиона евра тешког пројекта изградње бранеS ivens.

Активисти се противе изградњи која ће, како кажу, да оштети локални околину, дефорестизирати околне шуме и уништити са тог подручја станишта животињских врста. Локални званичници уверени су у позитивне стране пројекта којим би се на ширем подручју омогућило наводњавање пољопривредних површина и подстакла локална економија.

У петак су локални званичници ипак обуставили рад на пројекту сматрајући да је немогуће наставити рад под светлом тренутних догађаја. Извршно веће, чији задатак је надгледање пројекта, није у потпуности одбацило могућност наставка изградње.

Већ сада поприлично непопуларна влада председника Оланда добила је додатни терет, а председник је обећао темељну истрагу околности под којима је Fraisse страдао.

Ожалошћена породица Remija Fraissea размишља о подизању оптужнице против полиције.

(Адванце)