Прочитај ми чланак

„Фајненшел тајмс“: Број банкрота у Америци порастао за 30 одсто

0

У Немачкој, највећој привреди Европске уније, банкроти су се, од јануара до септембра, у поређењу са периодом од пре годину дана, увећали за 25 одсто

Број корпоративних банкрота је у вртоглавом порасту у већини западних економија, а владе дају милијарде долара за предузећа која се налазе у тешкој ситуацији, извештава „Фајненшел тајмс“.

Број банкрота америчких компанија, у поређењу са периодом од пре годину дана, порастао је за 30 одсто.

„У Немачкој, највећој привреди Европске уније, банкроти су се, од јануара до септембра, у поређењу са периодом од пре годину дана, увећали за 25 одсто,“ саопштио је Завод за статистику „Дестатис“.
Широм европског блока, корпоративна инсолвентност је порасла за 13 одсто, достижући највиши ниво у последњих осам година, наводи „Еуростат“.

Више каматне стопе, заједно са колапсом „зомби компанија“, које су преживеле захваљујући подршци владе током пандемије ковида, подстакле су овај тренд, сматра Нил Ширинг, главни економиста у „Капитал економикс“.

Ширинг је као главне узроке банкрота навео трошкове сервисирања дуга и високе рачуне за енергију.
Према проценама ММФ-а за 2020, предузећа су пребродила нагли пад изазван пандемијом захваљујући огромној владиној подршци компанијама.

Ширинг је упозорио да ће се овај тренд наставити, јер многа предузећа морају да рефинансирају дуг по вишим каматним стопама.

Пораст банкрота ће утицати на глобалну економску активност у наредних неколико година, сматрају аналитичари.

Сузан Стритер, виши инвестициони аналитичар у компанији „Харгрејвс лансдаун“, изразила је забринутост да ће брзо пооштравање монетарне политике истиснути нова предузећа, што би могло да има дугорочне последице.

Агенција за рејтинг „Мјуди“ очекује да ће глобална стопа неизвршених обавеза наставити да расте и у 2024, након што је достигла 4,5 одсто у 12 месеци до октобра.

Немачка компанија за финансијске услуге „Алијанс“ предвиђа да ће глобалне стопе раста неликвидности, након повећања од шест одсто у 2023, достићи 10 одсто следеће године.

„Уочавамо пораст несолвентности предузећа у скоро свим земљама света“, изјавио је Максим Лемерл, водећи аналитичар у „Алијанс рисрчу“.