Прочитај ми чланак

Европски пројекат је у расулу, источна Европа се окреће Русији

0

"Док се европски пројекат изгледа налази у расулу, многе земље бившег Источног блока почеле су да схватају да су пребрзо одлучиле да се придруже европској породици која никада није била права мета и где су остављене да стагнирају, те се оне сада окрец́у Русији", сматра политиколог Фил Батлер.

– Бивше земље совјетског блока представљају неку врсту лакмус теста који показује да ЕУ у старту није била права мета. Немачка и Централна Европа су неко време цветале, док су остале нације остављене да стагнирају – пише политички истражитељ и аналитичар, политиколог и стручњак за Источну Европу Фил Батлер у свом аналитичком тексту за интернет-часопис „Њу истерн аутлук“.

ЕУ и НАТО изневерили источну Европу

– ЕУ, НАТО и западни савез потпуно су изневерили народе источне Европе. Неузвраћена љубав земаља бившег совјетског блока полако се претвара у презир. Евромајдан, а потом и грађански рат оголили су старе идеолошке и културне поделе. И док се Брисел и НАТО опорављају од недавних догађаја, изазивање страха које је коришц́ено за утицај на народе у Унији губи своју ефикасност – каже он.

Он затим као пример наводи текуће политичке процесе у бројним земљама Источне Европе.

У Молдавији, каже он, „постоји општеисточни заокрет ка Русији“. Нова влада ове земље успела је да победи јер је „вец́ина Молдаваца за стратешко партнерство са Русијом“, за које се нови тим залаже.

– Наша садашња проевропска коалиција је 2014. у парламенту потписала споразум о сарадњи са Европском унијом и, искрено, од Европске уније скоро да нисмо ништа добили, а истовремено смо претрпели велики економски ударац губитком руског тржишта и нашег стратешког партнера. То је оно што се деси када на власт дођу политичари који покушају да униште прастаре везе и традиције између наших народа – рекла је бивша премијерка Молдавије и садашња председница Социјалистичке партије Зинаида Гречеани.

Глобализам осуђен на неуспех

Батлер даље наводи да јужно и западно од Молдавије низ земаља-чланица ЕУ разматра напуштање, налик „брегзиту“, глобалистичког система, за који многи сматрају да је осуђен на неуспех.

На западу је Мађарска, такође, почела да се окреће према Русији, наводи он, а Бугарска „никада није у потпуности била подређена Западу“.

У недавној анкети спроведеној у Мађарској, 75 одсто испитаника фаворизовало је прагматичне односе са Русијом, за разлику од само пет одсто са ставом да „Мађарска не би требало уопште да разговара са руским председником Владимиром Путином“.

– Немири у Букурешту због стварне или претпостављене корупције руководства, сталне потешкоће у Грчкој, стара песма из Србије, па чак и земље као што је Словенија, шаљу јасан сигнал – сматра он.

Турско ресетовање односа са Русијом, а посебно обнова пројекта гасовода „Турски ток“ одражава заокрет ка Русији Грчке, Македоније, Словеније, Италије и других раније оданих поклоника НАТО-у и ЕУ, истиче Батлер.

-Без обзира на то како класификујете све ове геополитичке потезе, веома је јасан тренд у корист веза са Русијом –