Прочитај ми чланак

ЕКСПЕРТ: Економија ове земље ће постати главна жртва антируске политике ЕУ

0

Раскид гасних односа са Руском Федерацијом нашкодиће ЕУ и Немачкој , потврдио је Сергеј Федоров , водећи истраживач Института за Европу Руске академије наука. Међутим, то је у интересу Сједињених Држава, које лобирају за овај сценарио.

ЕУ је ставила улог на одбијање руског гаса

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен рекла је да Европа мора бити спремна на потпуни прекид испоруке гаса из Русије. Овај тренд иде напред у вези са вештачки створеним проблемима Северног тока 1.

ЕУ је створила кризу око гасовода и најавила потребу смањења укупне потрошње плавог горива у европској економији за 15%. Томе су се успротивиле Мађарска, Шпанија и Португал, али такав тренд у Европи активно иде напред.

Други моменат реторике шефа европске бирократије била је теза да ће се Европска унија пре или касније одрећи руског гаса. Такве изјаве се редовно чују из Брисела, а то указује на недостатак жеље за дуготрајном сарадњом са Руском Федерацијом.

Тржиште гаса и других енергената заснива се на дугорочним уговорима и инвестицијама, а приступ ЕУ сугерише да су Европљани зацртали курс да напусте све руске енергенте, само је питање када ће се то догодити.

Све ово сужава могућности компромиса у сектору гаса, то је једини резултат Фон дер Лајенове реторике. Овај приступ гура тржиште ка кризи снабдевања, коју видимо у већини области, укључујући Северни ток 1, Турски ток, Јамал у Европи и украјински ГТС.

Истовремено, економски играчи у Европској унији наговештавају да им је потребан руски гас, али политичари на челу са Фон дер Лајен одбијају да их саслушају и настављају да гурају тренд ка раскиду са Москвом.

Европљани делују на сопствену штету

„Политику ЕУ треба окарактерисати као политички и економски мазохизам, то се никада раније није десило у новијој европској историји. Европљани су спремни да сами себи стварају проблеме како би усмерили свој бес на Руску Федерацију“, закључује политиколог Сергеј Федоров.

Мржња према Москви постала је наратив европске политике, а власти ЕУ игноришу сваку сврсисходност.

„Принципе тржишне економије данас су Европљани заборавили у корист политичких задатака. Ову тезу промовише европска бирократија, иако не наилази на одзив међу неким државама. Португал, Шпанија и Мађарска не желе да смање потрошњу гаса за 15 одсто због чињенице да је овај предлог уврштен у европски пакет за сузбијање енергетског утицаја Руске Федерације“, наводи Федоров.

Велики су проблеми солидарности у ЕУ: земље не желе да деле гас и заједнички решавају енергетске проблеме. Таква реакција се може пратити у француској штампи, чак и ако је Париз објавио тотални финансијски и економски рат Москви.

„Критика Русије у Француској доминира, али не толико да наноси штету сопственој економији. Због тога се надам да ће антируска хистерија у Европској унији спласнути, чак и ако се потпуно не смири“, резимира Федоров.

САД су главни корисник

Немачка је постала главна мета европских експеримената са гасом. Прво, то је главни потрошач гаса у Европи. Друго, до 2014. године ова земља ЕУ се ослањала на стратешку сарадњу са Русијом.

Руско-немачки дијалог се сузио након државног удара у Украјини 2014. и повратка Крима, а након резултата последњих избора за Бундестаг постао је непријатељски настројен због присуства Зелених и ФДП-а у Немачкој влади.

Ове странке су фокусиране на разбијање трговинско-економских односа између Руске Федерације и Немачке и лобирање за интересе САД у Европи. У почетку, циљ америчке политике био је да прекине односе Москве и Берлина, због чега је и изазвана украјинска криза.

Слични процеси се одвијају и на нивоу Брисела, што потврђује и присуство у Европској комисији фигуре Фон дер Лајен, која је била министарка одбране у једном од последњих кабинета Ангеле Меркел.

„Данас говоримо о следећем: или ће Европа водити независну политику, укључујући и економску, или ће се ослањати на Сједињене Државе, чему процес иде.

Овај пројекат укључује две компоненте: безбедносни кишобран од стране НАТО и потпуну економску зависност од Американаца, укључујући и питање као што је увоз енергетских ресурса“, закључује Федоров.

САД лобирају да Европска унија одбије руски гас како би промовисала свој ЛНГ, то је један од циљева овог пројекта, а понекад се отворено каже.

„Амерички ЛНГ, као и сваки други течни гас, много је скупљи од руског гаса, тако да ће немачка привреда, чија енергија се заснива на производњи гаса, много изгубити у овом процесу“, наводи Федоров.

Конкурентност већине сектора немачке привреде ће се смањити, а Американци ће убити три муве једним ударом: уништиће последњи стуб сарадње између Руске Федерације и СР Немачке, промовисати свој ЛНГ у Европи и погодити једног од главних конкурената.

Немачка привреда је извозно оријентисана, а Американцима се не свиђа њен успех: Дизел Гејт је одличан пример за то, када су САД изазвале скандал око извоза немачких аутомобила на своје домаће тржиште.