Прочитај ми чланак

ДW: Страх од новог „сценарија Јанукович“

0

Проевропска опозиција у Молдавији протестује због поништавања избора за градоначелника Кишињева.

Они оптужују владајућу Демократску партију да контролише све државне институције, укључујући и правосудне, пише „Дојче веле“.

Нови савез опозиционих партија у Молдавији нема за циљ да освоји власт, његове представнике уједињује жеља да се боре против корупције, манипулација у правосуђу и густе мреже олигарха у земљама ван Европске уније. Тај нови фронт отпора покренуло је двоје проевропских, опозиционих политичара: Андреа Настасе, председник покрета „Достојанство и истина“ (ДА) и Маја Санду, лидерка странке Акција и солидарност (ПАС). Нови савез подржали су и водећи представници грађанско друштва.

Последњи талас масовних протеста покренут је након што је суд поништио резултате избора за градоначелника Кишињева, одржаних 3. јуна ове године. Настасе је победио у другом кругу против кандидата социјалиста Јона Чебана, али је суд резултате поништио, због наводних нерегуларности. Врховни суд затим је ту одлуку потврдио, што је било велико изненађење, јер су међународни посматрачи, па чак и сам кандидат који је изгубио, резултате прихватили као тачне.

Сумњиво образложење суда гласи: победничка странка је на дан избора, у време изборне тишине, „неовлашћено агитовала“. Настасе наиме, јесте, позвао Молдавце да изађу на изборе, али није рекао за кога да гласају.

Подељена земља

Многи Молдавци пресуду суда доживљавају као очајнички покушај владајуће Демократске партије (ПДМ) и њеног лидера Влада Плахотнијуца – моћног брокера и олигарха – да задржи политичку контролу над земљом. Према прелиминарним истраживањима јавног мњења уочи парламентарних избора који би требало да се одрже на јесен, његова странка неће задржати већину у парламенту. Најјаче снаге сада су социјалисти (ПСРМ), с проруски оријентисаним председником Игором Додоном на челу, као и странка ПАС Маје Санду.

Бирачи у Молдавији су подељени. Противници владе тврде да постоји својеврсни тајни савез Плахотнијуца и Додона, с циљем да се било којим средствима дискредитују проевропски оријентисани политичари. Истовремено, велики број Молдаваца, а посебно разочарани млади људи, напустио је земљу у потрази за послом и нормалним животом.

Циљеви опозиције

Андреа Настасе упозорава да је у Молдавији могућ „Сценарио Јанукович“. Он алудира на протесте који су пре пет година избили у Украјини и постали познати као „Евро-мајдан“. Тако нешто, каже Настасе за ДW, у Молдавији би могао да изведе Плахотнијуц. А то, додаје лидер ДА, не би било ни демократски, нити би било прихватљиво за грађане. „Наш циљ је“, каже лидер опозиције, „да ослободимо државу и обновимо демократију и стабилност у нашој земљи.“

 

Са своје стране, Маја Санду оцењује да је „поништавање слободних и фер избора конкретан доказ да Плахотнијуц контролише све државне институције, укључујући и правосудне“. Сандуова, бивша консултанткиња Светске банке и касније министарка образовања Молдавије, у изјави за ДW оцењује да је ситуација критична. „Желимо да са свим заинтересованим снагама осигурамо демократију у Молдавији“.

„Много већа изненађења“

Реаговао је и Брисел – писмом које су потписали висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини и комесар за проширење Јоханес Хан. Они наглашавају важност демократских процеса и залажу се да сви одговорни поштују исход избора „признатих од стране домаћих и међународних посматрача, а који одржавају вољу бирача“.

Реакција владајуће Демократске партије на најновија дешавања прилично је опрезна. Председник парламента Андријан Канду наглашава да се не може тек тако интервенисати у судском поступку, али и додаје да се залаже за реформе у правосуђу. За то време, Влад Плахотнијуц упозорава на „нека друга, много већа изненађења“. Шта је лидер владајуће странке под тим тачно мислио – за сада остаје тајна.