Прочитај ми чланак

Два господина с коферима: Какве су поруке Западу упутили Си и Путин

0

Русија и Кина су предводнице у борби за мултиполарни свет, а Путинова посета је јасна порука Западу, истичу саговорници РТ Балкан

Председник Руске Федерације Владимир Путин допутовао је у званичну посету Кини, где је са председником те земље Си Ђинпингом послао неколико изузетно важних порука.

Током разговора двојице лидера било је речи о читавом низу тема: од трговинске и економске, преко дипломатске и политичке до безбедносне и војне сарадње. Председници су се заложили за успостављање праведнијег, мултиполарног светског поретка са централном улогом Уједињених нација.

Кина је главни спољнотрговински партнер Русије, која заузима четврто место по обиму трговине, истакао је руски председник Владимир Путин.Ж

Двојица лидера су послала снажну поруку остатку света када су их, током церемоније дочека председника Путина испред Великог дома народа у Пекингу, пратила два господина који су носили нуклеарне кофере двеју сила.

Реч је о 43. састанку двојице лидера, као и првој Путиновој посети иностранству од кад је поново изабран за председника Русије средином марта. Председник Си је прошле године изабрао Русију као прву дестинацију након што је поново изабран за председника Кине.

Русија и Кина данас најближи партнери

Некадашњи министар спољних послова СРЈ Живадин Јовановић за РТ Балкан истиче да је то „још једна манифестација јачања стратешког партнерства две светске силе, суседа, евроазијска џина и сталне чланице Савета безбедности УН“.

„Посета председника Путина говори да су пропали сви планови и надања да се може посејати неко зрно сумње и несигурности у њиховим односима. Русија и Кина су мотори изградње новог, праведнијег светског поретка“, указује он.

Научни сарадник у центру за студије „Појаса и пута“ при Институту за међународну политику и привреду Александар Митић истиче да је сама чињеница да је Кина прва земља коју је председник Путин посетио након инаугурације довољно говори о томе да су Москва и Пекинг данас најближи партнери.

„Ове две земље су предводнице борбе за мултиполарност, играју кључну улогу у стварању перспективе за један другачији поредак који би, као што су председници истакли, био заснован на Повељи УН и међународном праву, а не ‘поредак заснован на правилима’ који заступа Запад“, наглашава он за РТ Балкан.

Чињеница да су о томе говорила оба председника довољно говори о значају овог фундаменталног повратка на оно што је суштина стабилности и безбедности у свету, додаје Митић.

„То је веома важна ствар. Оно што је такође важно је и да је у заједничкој изјави дата подршка кинеском предлогу и погледу на решавање сукоба у Украјини, као и то што су посебно наглашени они аспекти који су важни и Русију, а то је отклањање узрока војне операције“, објашњава Митић.

Посета у тренутку повећаних геополитичких тензија

Живадин Јовановић указује да је до посете дошло у условима растућих глобалних тензија, као и да је њена суштина у напорима да се свет ослободи хегемонизма западних сила и да поредак буде грађен на основама равноправности и партнерства.

„Она долази након европске турнеје председника Сија, који је био у посети Француској, Мађарској и Србији, и сигурно да у том смислу оба лидера имају потребе за разменама оцена и информација, и координацији својих активности на још вишем нивоу него до сад“, додаје он.

Јовановић сматра да састанак представља припрему двеју суперсила за наступ на мултилатералном плану, пре свега у УН и другим мултилатералним организацијама – попут БРИКС-а, чији се наредни самит одржава у Казању, у Русији.

Александар Митић наглашава да су две стране сагласиле око тога су ширење војних савеза и блоковска подела лоши, чиме се алудира на ширење НАТО-а, али и покретање различитих формата сарадње уперених против Кине у региону Источне Азије.

„Видимо да је Русија дала пуну подршку Кини када је реч о потезима САД на Пацифику. Они су рекли да ти потези стварају нестабилност, пре свега мислећи на АУКУС“, истиче он.

Митић указује да је договорено јачање партнерства у енергетици, као и да постоји договор око сарадње у разним областима у оквиру БРИКС-а и ШОС-а, од дедоларизације до војне и безбедносне сарадње.

Важно је споменути и да постоји заједнички опредељеност за сарадњу у војној области, као и у организовању војних вежби„, наглашава наш саговорник.

Састанак двојице лидера се неће допасти западним лидерима

Саговорници РТ Балкан се слажу да састанак председника Путина и Сија неће наићи на позитивне реакције на Западу, али да је њихов покушај да „заваде“ Русију и Кину очигледно пропао.

„Запад је све наде полагао у то да ће посејати семе раздора између два џина и успорити успостављање новог поретка, али та очекивања су се претворила у бумеранг против његовог хегемонизма“, истиче Живадин Јовановић.

Александар Митић подсећа да су западне земље запретиле Кини да не шаље Русији наоружање и производе који се могу користити у војној индустрији, уз претње санкцијама.

„Сигурно је да ће сарадња бити додатно унапређена, али и да је овај састанак још једна значајна опомена Западу да неће успети да раздвоји Кину и Русију, поготово у овако важном тренутку„, закључује он.