Прочитај ми чланак

ЧУДНА КРИЗА У РУСИЈИ Људи дају предност националној валути и продају доларе и евре

0

2017. су становници Русије продали више девиза него што си их купили, стоји у извјештају руског Развојног центра “Што нам говори БДП”, који делује у оквиру Високе школе економије.

Мања улагања у доларе и евре су последица ниске профитабилности због ниског нивоа камата и истовременог јачања руске рубље.

У праћењу Развојног центра се наводи да је рубља 2017. године показала виску стабилност. Од јануара (сијечња) ове године до данас је рубље у односу на долар порастла за 1,6%. Дакле, ове године је курс рубље остао стабилан, а у односу на прошлу годину је руска национална валута ојачала за 20%.

У том контексту, нето испорука девиза је у другом тромесечју порасла на 6,2 милијарде долара, што је 1,6% БДП-а.

Према Централној банци Русије, повећање потражње за девизама је забиљежено само у јулу (српњу) и августу (коловозу), што је последица љетне сезоне. Одмах у септембру (рујну) се овај тренд нагло зауставио. Нето потражња за девизама је у односу на коловоз смањена за 18%, а грађани су продали страну валуту коју нису потрошили на одмору.

Један од аутора студије, заменик управника Развојног центра, Валериј Миронов, ипак напомиње да би у Русији у надолазећим годинама вероватно могло доћи до велике потражње за доларом и евром.

Према његовим речима, људи ће почети куповати девизе чим осете назнаке нове девалвације рубље. Ипак, недавни споразум ОПЕЦ+ је проширен, што значи да цијене нафте неће пасти.

„Људи ће почети куповати валуту само ако осете назнаке надолазеће девалвације рубље. Међутим, недавни споразум произвођача нафте је продужен и цене црног злата неће пасти. Становништво то разумије, тако да не очекује нову девалвацију и мало је вероватно да ће сада доћи до промене тренда и да ће се мењати рубље за девизе. Стога не предвиђам велику потражњу за новцем. Осим тога, Руси ће продати и старе штедње, које су прикупљали годинама”, каже Валериј Миронов.

Професор центра Михаил Портној логично очекује да ће се због Нове године и празника потражња за доларима и еврима повећати.

„Будући да Руси продају валуту, то значи да су људи почели трошити своје девизне уштеђевине и одустају од штедње као начина понашања. До краја године, као и обично, фирме и јавне установе ће почети исплаћивати бонусе радницима, што ће довести до тога да ће становништво рубље мењати за евре и доларе”, предвиђа Михаил Портној.

Истовремено, стручњаци наглашавају како постоје јасни разлози због којих међу становништвом земље нема претеране потражне за девизама. Рубља јача не само због стабилних цена нафте, већ и због стабилне потражње инвеститора за савезним обвезницама Министарства финансија.

Русија је такође изашла из акутне фазе кризе, за што је највише заслужна влада и водство Централне банке које није подлегло притиску и задржало је слободни курс националне валуте, а на другој страни се проводила убрзана диверсификација економије у свим секторима, посебно јачањем пољопривредног сектора,високе технологије и војно-индустријског комплекса. Према прогнозама Министарства економскогг развоја Русије и према резултатима из 2017. године, економија ће следеће године расти за више од 2%. Инфлација такође нагло опада. Такође се повећава поверење грађана на нивоу потрошње. Разлог је што све више Руса процењује своју финансијску ситуацију као “добру” и сматра да могу приуштити већу потрошњу.

Уз све ове чиниоце, претпоставља се да ће руски држављани и даље преферирати националну валуту и задржаће се тренд мањих улагања у доларе и евре у односу на рубљу.