Прочитај ми чланак

Четвртина Американаца, Немаца, Француза не жели вакцину

0

Готово четири од 10 људи у Француској, више од 25 посто у САД и 23 посто у Немачкој каже да се дефинитивно или највероватније неће вакцинисати против корона, показало је недавно спроведено истраживање и указало на још један велики изазов са којим се суочавају владе широм света.

Невољност да се вакцинишу показало је и 12 посто Италијана и 14 проената Британаца, док је у Холандији 17 посто становништва одлучило да се “не пелцује”, показало је истраживање спроведено у седам земаља и открило да постоји блиска веза између невољности да се вакцинишу и (не)поверења у владу.

Свега 11 посто Американада и 13 посто Француза верује да је њихова влада поуздан извор информација о вакцинама, показало је испитивање агенције Кантар, у поређењу са 30 посто у Холандији и Британији.

Испитивање је показало и да је успех кампање вакцинације директно повезан са прихватањем вакцине и поверењем у владу. Више од 60 посто испитаника у Британији је веома или добрим делом задовољно кампањом вакцинације у Британији, у поређењу са 31 посто у Француској где је вакцинација најспорија у ЕУ.

Међутим у Холандији, која је до сада једном дозом вакцинисала нешто испод 1,8 посто становништва, далеко испод европског просека, спремност на вакцинацију је релативно висока као и поверење у централну владу – 58 посто људи је задовољно кампањом цепљења популације.

У свих седам земаља – Француској, Немачкој, Холандији, Италији, Индији, САД и Британији – породични чекари и здравствени радници су за већину поузданији избор информација о вакцинама, између 39 и 41 посто.

“Неспремност на вакцинацију и даље је висока у Француској, Немачкој и САД где грађани два до три пута више верују породичном лекару него централној влади”, рекао је Гардијану директор Кантара Емануел Ривијер. “То ће се сасвим сигурно одразити на кампању вакцинације влада”.

Истраживање је показало и да су мушкарци спремнији да се вакцинишу од жена, 74 наспрам 69 посто, као и да млади не желе да се вакцинишу. Свега 32 посто младих од 18 до 24 године у свих седам земаља је рекло да ће се дефинитивно вакцинисати.