Прочитај ми чланак

„Блумберг“: Распродаја Украјине, ко ће зарадити?

0

Украјински Фонд за државну имовину најавио распродају, тражи "храбре" инвеститоре за Запада

Украјина тражи инвеститоре који су довољно „храбри“ да верују да ће успети да победи Русију, а заузврат им нуди државне компаније по дисконтним ценама.

У јеку сукоба који је уништио економију земље – већ начету деценијском корупцијом – Кијев је одлучио да јефтино распрода државна предузећа како би закрпили рупе у буџету, пише „Блумберг“.

Ако се посланици договоре о изменама на седници која је заказана за почетак маја, Кијев би у најбољем случају могао да заради више од 400 милиона долара продајом фирми у распону од произвођача ђубрива до комуналних предузећа, топионица и произвођача инсулина.

Још 190 милиона долара могло би доћи од закупа пољопривредног земљишта, рекао је „Блумбергу“ Рустем Умеров, шеф Фонда за државну имовину.

„Постоје тржишта у развоју, постоји тржиште за хитне случајеве, а као тржиште за ванредне ситуације, ми смо јединствени“. Иако је свестан да већина инвеститора не може да схвати да улаже новац у земљу која је у сукобу, он је поручио „онима који су довољно храбри“ да узму у обзир Украјину јер ће у будућности то бити „20 пута већа прича“.

„Ако их ове године не продамо, следеће године ће им једина вредност бити некретнине, а следеће године само земљиште на коме стоје“, рекао је Умеров.

Док влада очекује да ће ове године добити 162 милиона долара од продаје државних компанија, Умеров је рекао да би потенцијално могао да заради четири пута већи износ ако се планови продаје и лизинга остваре.

Али то зависи од законодаваца, који прво морају да одобре законе приватизацију великих државних компанија и да омогуће Фонду да консолидује државно пољопривредно земљиште које би се могло дати у закуп. Законодавци су углавном подељени у две групе између оних који желе да продају све и оних који то не желе, рекао је он.

Други извор потенцијалног прихода је конфискација компанија које су повезане са Русијом у Украјини, додао је он. Један пример је „JSC Sense Banka“ под руском контролом, један од највећих зајмодаваца у Украјини, коју влада разматра да национализује.

Упркос препрекама, Умеров је уверен да Украјина има једну предност: солидарност инвеститора и савезника.