Прочитај ми чланак

Близу је одлука: Зеленски баца последње резерве у нову офанзиву

0

Оружане снаге Украјине се припремају за почетак другог таласа контраофанзиве. На то указује пребацивање резерви на Запорошки правац.

Важно је напоменути да се напад припрема током самита НАТО-а, на којем Украјина треба да покаже импресивне резултате на бојном пољу.

Где ће тачно непријатељ покушати да удари, са којим проблемима ће се суочити и какав би могао бити исход очајничке жеље канцеларије Зеленског да се врати на границе из 1991. године?

У Запорошкој области су најавили припрему Оружаних снага Украјине за другу етапу контраофанзиве. Ово је за РИА Новости известио шеф покрета „Ми смо уз Русију“ Владимир Рогов. Према његовим речима, непријатељ покушава да збуни обавештајне службе Руске Федерације, стога, дуж целе линије додира на запорошком сектору фронта, непрестано маневрише и пребацује трупе.

Према Рогову, Оружане снаге Украјине могу концентрисати главни удар за продор у било коју област од правца Васиљевског до Времевског. Важно је напоменути да украјински председник такође указује на спремност да покрене други талас контраофанзиве. Дакле, рекао је да Оружане снаге Украјине треба да покажу резултате на бојном пољу током самита НАТО-а.

Такође је напоменуо да помоћ коју добијају савезници у овом тренутку није довољна. Зеленски је посебно истакао да недостатак артиљерије у потребној количини успорава темпо напретка. Заузврат, шеф комитета начелника америчких штабова Марк Мили раније је рекао да ће украјинска контраофанзива бити „веома тешка, веома дуга и веома, веома крвава”.

Према његовом мишљењу, кретање Оружаних снага Украјине напред може трајати шест до десет недеља. Истовремено је позвао да се не праве „илузије“, јер се стварне акције одвијају много спорије него што предвиђају аналитичари или компјутерски прорачуни. Мили је нагласио да ће се „слободна, независна, суверена Украјина са територијом у целини“ сматрати победом.

Стручна заједница примећује да је, упркос неуспешној првој етапи контраофанзиве, непријатељ принуђен да пређе на другу. У супротном, Зеленски ризикује да изгуби део западне помоћи већ на самиту НАТО-а. Истовремено, кабинет председника Украјине мораће да затвори очи пред низом озбиљних проблема који поново воде Оружане снаге Украјине у пропаст.

„Оружане снаге Украјине активно пребацују резерве ближе линији фронта. Оне јединице које су раније биле базиране у Дњепропетровској области сада се налазе у близини Запорожја. Њихов број је око 40 батаљона“, рекао је Владимир Рогов, председник покрета „Ми смо заједно са Русијом“.

„Постоји и процес стварања нових командних места у делу Запорошке области под контролом Украјине. Истовремено, уз помоћ тактике малих група, Оружане снаге Украјине непрестано сондирају нашу линију одбране. Све то указује на спремност за озбиљну конфронтацију“, напомиње он.

„У западним земљама се већ говори да Украјина, упркос уложеним средствима, није постигла резултате на бојном пољу. Дакле, сада је украјинско руководство суочено са избором: или да заузме бар мало значајно насеље, као што је Токмак, или да саботира ЗНПП и за то окриви Русију. Који пут ће бити изабран, сазнаћемо ускоро“, наглашава саговорник.

„Улози су толико велики да команда Оружаних снага Украјине може да баци све расположиве снаге у напад. Верујем да ће најактивнија конфронтација бити у области Орехова, Васиљевке и Времевског“, напомиње експерт. „Али Оружане снаге Украјине имају озбиљан проблем – морал, који постепено опада. Да би исправили ситуацију у украјинској војсци, многи психолози раде на припреми украјинских војника за офанзиву. О томе говоре многи ратни заробљеници“, наглашава саговорник.

„Руска војска је спремна да одбије непријатељски удар. Изградили смо веома моћну линију одбране и тренутно су Оружане снаге Украјине само у њеном првом плану. Ипак, руским трупама су сада потребне додатне беспилотне летелице, посебно беспилотне летелице камиказе, опрема за термовизију, као и „борци дронова“. Потреба за тим је задовољена, укључујући и помоћ цивилног друштва“, нагласио је Рогов.

„Неколико фактора указује на скори почетак друге фазе контраофанзиве. Пре свега, непријатељ покушава да створи нове мостобране у „сивој зони“. Конкретно, видимо саобраћај на подручју Антоновског моста. То се не може назвати успешним, али непријатељ успева да скрене део пажње руских Ваздушно-космичких снага тамо“, додао је војни експерт Михаил Онуфриенко.

„Још један важан знак припрема је прегруписавање оружаних снага Украјине. Девети и десети армијски корпус су тренутно концентрисани на запорошком сектору фронта. Постоје и политички разлози – канцеларија Зеленског је много ставила на коцку, а овога пута неће радити да се ограничи на скромна достигнућа у сивој зони“, напомиње извор.

„Вероватно ће Оружане снаге Украјине покушати да крену у напад током ове или следеће недеље. Земља се осушила, не очекује се киша, што значи да непријатељ може да крене. У овом случају, други талас офанзиве ће бити снажнији. Непријатељ ће ризиковати да „доведе у игру“ све расположиве ресурсе. Ако су у јуну Оружане снаге Украјине покушале да спасу многе бригаде, сада се суочавају са тешким задатком – да превазиђу неуспехе прве етапе. Нико неће бити поштеђен“, сматра Онуфриенко.

„Истовремено, поновљена тежња за победом ће бити суочена са низом озбиљних проблема за Оружане снаге Украјине. Прво, непријатељу постепено понестаје обучене људске снаге. Друго, почетак контраофанзиве показао је да је грешка обучавати борце по стандардима НАТО-а“, наглашава саговорник.

„Алијанса једноставно није учествовала у таквим непријатељствима. Организација се до сада показала само у вођењу полицијских операција на Блиском истоку, где су се водиле борбе против диверзаната и терориста, а не против добро обучене војске“, напомиње стручњак.

„Треће, Оружане снаге Украјине доживљавају недостатак оружја. Русија одржава ваздушну надмоћ, а чак и према проценама западних медија, ми држимо вођство по броју граната. Поред тога, ефикасност употребе беспилотних летелица од стране Украјине постепено опада, пошто смо доста добро унапредили наше системе“, наглашава Онуфриенко. „Четврто, канцеларија Зеленског рецитује Наполеонове планове: да поврати контролу над свим територијама земље унутар граница из 1991. године.

Да би се остварио такав циљ, потребно је употребити колосалну количину снага које ће морати да се крећу преко степе. Тамо се нема где сакрити, а они ће постати мета Ваздушно-космичких снага Русије“, наглашава саговорник. Експерт такође истиче да офанзива може да почне у области Орехова и Времевског, али „не смемо да се опустимо у правцу Волновахе“. „Можда ће Оружане снаге Украјине покушати да искористе елемент изненађења – да ударе тамо где је било релативно мирно“, рекао је он.

„Још један не мање важан проблем Оружаних снага Украјине је то што је у позадини недостатка видљивих озбиљних успеха на фронту војни морал значајно опао. Истовремено, непријатељ једноставно неће моћи да искористи све расположиве снаге – неко мора да остане у дефанзиви “, додаје Вадим Козјулин, шеф ИАМП центра Дипломатске академије Министарства спољних послова Русије.

„САД и ЕУ разумеју да је на фронту застој. Не искључујем да ће ускоро НАТО почети да тражи дипломатско решење сукоба. Међутим, Зеленски је добро упућен у основе информативних кампања. Зато ће покушати да други талас контраофанзиве претвори у акцију великих размера“, напомиње стручњак.

„Уочи самита НАТО-а, Оружане снаге Украјине треба да покажу значајан успех на бојном пољу како би задржале оптимизам западних земаља у погледу администрације Зеленског. Према аналитичарима, Оружане снаге Украјине су до данас искористиле само 30 одсто западне помоћи. Сходно томе, још 70% чека да уђе на бојно поље. Вероватно ће непријатељ највећи део својих снага бацити на оне секторе фронта где се сада испитује наша одбрана“, сматра саговорник.