Прочитај ми чланак

АП: Танки докази о употреби гаса

0

un-sirija

(Б92)

Иако се ратни обруч стеже око сиријског председника, АП тврди, позивајући се на обавештајне званичнике САД, да докази против Асада уопште „нису сигурна ствар“.

Обавештајни извори су америчкој агенцији казали да нема непобитних доказа који повезују сиријског председника Башара Асада или његов уски круг љуси са наводним хемијским нападима.

Они тврде и да још није јасно ко контролише део залиха сиријског хемијског оружја и да је питање да ли је Асад лично наредио такав напад.

У извештају Канцеларије директора националне обавештајне службе наведено је да су Асадове снаге највероватније одговорне, али се, такође, истиче да „постоје празнине у америчкој обавештајној слици“, преноси АП.

АП подсећа да је амерички председник Барак Обама објавио да је сиријска влада несумњиво одговорна за употребу хемојског оружја, од ког је, како тврде сиријски побуњеници, страдало преко 1.000 људи, и припрема за војну интервенцију у Сирији постаје питање тренутка. Ипак, Обама је истакао да још није донео коначну одлуку.

Такође, јуче су истражитељи УН који испитују да ли је у Сирији коришћено хемијско оружје 21. августа, казали да докази до којих су они дошли указују на то да је у нападу у Сирији коришћена „нека хемијска супстанца“ којом су убијене стотине људи. Међутим, додаје се да ће им требати неколико дана да испитају све и донесу закључак.

Британија, која је такође била међу првим земљама које су заговарале интервенцију у Сирији, сада се суочава са оштром дебатом у парламенту. Опозиција не намерава, како преносе тамошњи медији, да подржи план премијера Камерона за интервенцију у Сирији.

С друге стране, светски медији преносе и да Руси, као и западне силе, гомилају ратно наоружање близу Сирије. Русија се иначе противи било каквој интервенцији у Сирији. Како се наводи Русија ће послати два брода у источни Медитеран како би појачала присуство морнарице у том делу света због „добро познате ситуације“ у Сирији, јавила је агенција Интерфакс.

Агенција се позвала на извор из врха војске који је рекао да ће антиподморнички разарач и носач ракета бити пућени наредних дана зато што ситуација „захтева прилагођавања“ у морнарици, преноси Ројтерс.

У међувремену, генерални секретар УН Бан Ки Мун тражио је данас још времена да би тим инспектора могао да заврши истрагу о наводном нападу хемијским оружјем у Сирији.

Он је рекао да треба саслушати сва мишљења пре него што било ко донесе одлуке о томе како треба реаговати на наводне нападе, пренео је АП. Бан је казао да ће инспекотри УН, који спроводе истрагу о томе, сутра отићи из Сирије, док ће њему поднети извештај наредног дана.