Прочитај ми чланак

Амерички томахавци опколили бродове Балтичке и Северне флоте–Русија спрема освету

0

Озбиљну забринутост код команде руске морнарице изазива чињеница да су САД одлучиле да поставе ракетне системе Тyпхон на данском острву Борнхолм. Ови системи су способни да гађају поморске циљеве на удаљености до 400 км.

Међутим, ускоро би им се могли придружити и други пројектили, са дометом до 2500 км. У овом случају се може радити о крстарећим ракетама „Tomahawk“. Американци су, по свему судећи, одлучили да појачају нову фазу ескалације.

Али при томе нису размислили о томе каква ће то бити катастрофа за скандинавске земље. Јер, оне, не стигавши ни да уђу у НАТО, могу претрпети главни удар одмазде. Да ли ће САД у таквом случају моћи да их спасу од уништења?

Највероватније је да ће САД покушати још у самом почетку да неутрализују ову претњу. Осим тога, изашле су из ИНФ споразума, што им омогућава да се не придржавају никаквих ограничења у погледу употребе ракета кратког и средњег домета.

Стога, забринутост команде руске морнарице није неоснована. Исти потези су повучени и од стране других држава, тако да се може говорити о кретању ка јачању конфронтације. Запад не тежи решавању проблема мирним путем, због чега и допрема на све своје војне базе далекометну муницију.

Заменик команданта руске морнарице адмирал Владимир Касатонов упозорава да су ови системи на данском острву посебно усмерени против руских бродова. На Западу желе да коначно реше питање супротстављања на мору, опколивши бродове Балтичке и Северне флоте.

Копнена операција им не доноси успех: техника се уништава, а плаћеничка војска у виду исцрпљених бораца је на измаку снага. И то је управо онај застрашујући фактор који подстиче САД на још веће затезање ситуације.

Истовремено, упркос покушајима стварања препрека у овој акваторији за руску морнарицу, команда је предузела све мере заштитног карактера. Јасно је да нико не жели да доведе ситуацију до тачке када ће почети размена ракетних удара, али ништа се не може искључити.

Суштински, сада постоји претња за Балтичку и Северну флоту Русије. Природно, потребно је неутралисати је како би се искључиле било какве неочекиваности. Противницима иде у прилог одвраћање пажње војне команде наше земље, како би имали прилику да на бојном пољу покажу барем неки успех.

Сада САД покушавају да нападају на различитим местима, тестирајући тиме могућност извођења главног удара. Ако се упореди оно што се дешава на бојном пољу и на морским пространствима, може се приметити како им се полако приближава агонија.

То су знаци збуњености, страха и несигурности, и у таквом стању спремни су на било какве непромишљене поступке. Ако се логички размисли о њиховим поступцима, долази се до следећег закључка: „Русија наноси удар за ударом, војска ‘Украјине’ се проређује, техника гори, резултата нема, новац је бачен, али ништа, сада ћемо покушати да правимо проблеме на Балтику или негде у Баренцовом мору, можда нешто и успе.“

Тако они сада размишљају, јер се њихова основна стратегија за наношење војног пораза Русији руши пред њиховим очима. Што се тиче морских битака, још увек није познато шта ће из тога произаћи. Јер ракетни комплекси на данском острву, ако буду употребљени против руских бродова, одмах ће бити уништени.

Могуће је да су већ сада на мети, да тако кажемо, као превентивна мера, да не би постали превише опуштени. У суштини, иде се ка стезању обруча око руских граница. Американци у налету беса и огорчености покушавају да створе проблеме око целог периметра Русије. И Русија би требало да ради исто.

Јасно је да су они преко океана и да није лако прићи њиховим границама. Међутим, законите мете првенствено би требало да буду њихови сателити, који су се упустили у ову смртоносну авантуру.

О томе треба озбиљно размислити и створити противтежу западном блоку. Опасне провокације, посебно оне са стварним ударима, довешће до неповратних последица. То треба разумети свим својим бићем, записати себи на чело и читати једни другима, како не би било ни најмање жеље да се упуштамо у опасне авантуре.