• Почетна
  • СВЕТ
  • Ал-Сиси Американцима: „Окренули сте леђа Египћанима и они вам то неће заборавити“
Прочитај ми чланак

Ал-Сиси Американцима: „Окренули сте леђа Египћанима и они вам то неће заборавити“

0

Army issues 48-hour deadline for Egypt consensus

(Факти)
Тренутно најмоћнији човек у Египту, генерал Абдел Фатах ал-Сиси, дао је свој први интервју западним медијима откако је с власти срушен Мохамед Морси.

У разговору за „Вашингтон Пост“ он је оштро критиковао Обамину администрацију. Оценивши да су САД занемариле народну вољу Египта и да му нису понудиле подршку у тренутку кад постоји претња да у земљи избије грађански рат.

„Напустили сте Египћане. Окренули сте им леђа и они вам то неће заборавити“, рекао је Сиси.

Притом је нагласио да му није у интересу да се кандидује за египатског председника, али није искључио ни ту могућност. У неколико наврата је истицао да САД морају помоћи „економски“ Египту у овој ситуацији.

Интервју је вођен у египатском министарству одбране у Каиру. Са ал-Сисијем је разговарала Лели Вејмаут, једна од уредница WП.

АЛ-СИСИ: „Разлаз између бившег председника Морсија и народа произашао је из идеологије и концепта државе Муслиманке браће. Они су кренули да уређују земљу на бази обнове исламског религијског царства. То је резултирало тиме да Мохамед Морси више није био председник свих Египћана већ је представљао само своје следбенике и присталице“.

ВЕЈМАУТ: „Када Вам је то постало јасно?“

АЛ-СИСИ: „Одмах првог дана – на дан инаугурације. Почео је свој говор вређањем судства. Искуство Муслиманске браће у владању државом било је јако сиромашно, чак и мање од тога. Војска се односила према председнику са свим дужним поштовањем, као према човеку који је изабран од стране народа“.

ВЕЈМАУТ: „Значи ли то да сте Ви председнику давали савете поводом Етиопије и Синаја, а да вас је он игнорисао?“

АЛ-СИСИ: „Ми смо заиста желели да он успе. Да смо мислили да му се супротстаљамо или да му не допустимо да влада Египтом, направили бисмо то за време избора, јер избори су раније били намештени. Нажалост, бивши председник Морси кренуо је у борбу против свих државних институција. Кад је један председник у конфликту са свим државним институцијама, има јако мале шансе да буде успешан председник. С друге стране, он је присталице почео да позива из верских група“.

ВЕЈМАУТ: „Одакле?“

АЛ-СИСИ: „Муслиманска браћа су присутна у преко 60 држава. Идеја која их повезује није национализам нити патриотизам, чак ни идеја државе – веже их само идеологија која је тотално везана уз концепт њихове организације“.

ВЕЈМАУТ: „САД су јако забринуте због безбедности Морсијевих присталица који протестују на каирским трговима Рабиа и Нахдет“.

АЛ-СИСИ: „Баш ме занима – која је улога САД-а, Европске Уније и свих других међународних актера кад је реч о безбедности и добробити Египта? Јесу ли вредности слободе и демократије резервисане само за ваше земље, а ми остали не смемо да их имамо? Зар нисте видели милионе Египћана који су позивали на промену? Који је ваш одговор на то? Напустили сте Египћане. Окренули сте им леђа и они вам то неће заборавити. Интереси САД-а и народна воља Египћана не би смели да буду у конфликту. Од америчких руководилаца смо увек тражили да саветују бившег председника Морсија да би превладао своје проблеме“.

ВЕЈМАУТ: „Што су САД учиниле?“

АЛ-СИСИ: „Резултат је више него очит. Где је економска подршка Египту из САД? Чак и током године док је Морси био на власти – где је помоћ САД-а како би се земља економски опоравила и превладала ову тешку ситуацију?“

ВЕЈМАУТ: „Хоћете ли се кандидовати за председника?“

АЛ-СИСИ: „Моја најважнија мисија у животу је да превладамо ову ситуацију, да осигурамо миран живот народу, да наставимо са процесом који је започет да на идућим изборима не бисмо имали ни кап проливене египатске крви“.

ВЕЈМАУТ: „Но хоћете ли се кандидовати?“

АЛ-СИСИ: „Зар не можете веровати да постоји људи којима није циљ да се домогну позиције ауторитета?“

ВЕЈМАУТ: „Ви сте таква особа?“

АЛ-СИСИ: „Јесам. Наде народа су и наше наде. А када вас народ воли, то је јако важно. Овде постоји превише бола и патње. Многи не знају за патњу. Нико није толико свестан величине проблема у Египту као ја. Зато и кажем: где је ваша подршка?“

ВЕЈМАУТ: „Јесте ли мислили да ће избити грађански рат ако не интервенишете?“

АЛ-СИСИ: „Очекивао сам да ће избити грађански рат. Четири месеца пре него је сишао с власти, рекао сам Морсију исту ствар. Желим да знате, и Ви и Ваши амерички читаоци, да се овде ради о слободном египатском народу који се побунио против неправедне политичке владавине и да је овим слободним људима потребна ваша подршка“.

ВЕЈМАУТ: „Како можете уверити САД да нећете успоставити војну власт у Египту и да ће се војска повући у касарне?“

АЛ-СИСИ: „Ово Вам говорим јако озбиљно: египатска војска другачија је од других војски широм света“.

ВЕЈМАУТ: „Заиста желите грађанску власт у Египту?“

АЛ-СИСИ: „Да, апсолутно“.

ВЕЈМАУТ: „Јесте ли разочарани због обуставе испорука Ф-16 из САД?“

АЛ-СИСИ: „Јесмо, то није начин на који се понаша према једној патриотској војсци“.

ВЕЈМАУТ: „Је ли Вас председник Обама звао од 3. јуна?“

АЛ-СИСИ: „Није“.

ВЕЈМАУТ: „Је ли вас ико звао? Државни секретар Кери? Министар одбране Чак Хејгел?“

АЛ-СИСИ: „Хејгел. Готово сваки дан“.