Прочитај ми чланак

Ивета Радичова: Ако Београд и Приштина потпишу споразум, Словачка признаје Косово

0

iveta-radicova(Блиц)

Позиција Словачке је увек била да ћемо признати Косово кад Београд и Приштина потпишу споразум о нормализацији односа, али и да ћемо наставити да снажно подржавамо Србију на путу ка чланству у ЕУ, каже Ивета Радичова, бивша премијерка Словачке.

– Став претходне владе, коју сам водила до 2012, био је да нећемо признати Косово, као знак подршке Србији, јер желимо да се нађе решење прихватљиво за обе стране. Иако не могу да говорим у име ове владе, верујем да, једном кад се ти односи нормализују, нема разлога да Словачка не подржи Србију и Косово као две независне државе – каже Радичова, професор на Оксфорду, која је у Београду учествовала на конференцији Међународног републиканског института (ИРИ), посвећеној улози жена у реформама и женском лидерству.

У Србији би многи такав потез доживели као губитак савезника у Европској унији?

– Словачка је пријатељ не само Србије, већ и других земаља у региону, што најбоље показује помоћ коју смо пружили Хрватској на путу до чланства. Мирослав Лајчак, садашњи шеф дипломатије, пуно је урадио за овај регион и сигурна сам да је спреман да помогне Србији кад отпочну преговори са ЕУ. Да бисмо ту помоћ могли да пружимо, потребно је да се дође до решења у преговорима с Приштином, јер од тога зависи почетак преговора са ЕУ.

Да ли би одустајање од преговора с Приштином водило у политичку изолацију Србије?

– Не верујем да ће Србија на било који начин бити изолована, али је извесно да би процес преговора с ЕУ био дужи и мање интензиван. У том смислу, сматрам да одбијање споразума не би била добра одлука.

Да ли би било економских последица?

– Директних последица не би било, осим што бисте могли изгубити прилику да користите предности интеграција. То је посебно битно у периоду кризе, кад је државама компликованије да се саме носе са заједничким ризицима и проблемима. Лично сам жртвовала опстанак владе зарад останка Словачке у еврозони, јер сам веровала да је за Словачку боље да буде унутар тог друштва него да остане изван. Због сличности у структури привреде, мислим да исто важи и за Србију. Српска економија је, као и Словачка, мала и отворена, а ЕУ нам је највеће извозно тржиште, што нас чини зависним од економских и политичких прилика у Европи. Коначно, главни критеријуми које ЕУ тражи од будућих чланица тичу се успостављања демократског друштва, без којег нема ни економског благостања.

Како Србија може да привуче велика страна улагања?

– Субвенције могу бити подршка за конкретан тип инвеститора, али је у случају Словачке кључно било увођење пореског система са јединственом стопом, флексибилан закон о раду и смањивање бирократских процедура.