ZVEZDA ŠUTEM RAZBILA PARTIZAN: Bjelica sa 29 poena utišao Grobare (TABELA)

0

Košarkašima Crvene zvezde pripao je prvi ovosezonski derbi, pošto su kao gosti savladali Partizan sa 100:84 u sedmom kolu ABA lige uz fantastičnu partiju Milka Bjelice.

Овај судар био је први дерби за бројне играче на обе стране, као и за тренера Звезде Душана Aлимпијевића, а за његово славље побринуо се искусни крилни центар.

Био је то час кошарке Милка Бјелице!

Блистао је на паркету хале „Aлександар Николић“ и био нерешива енигма за црно-беле којима није помогла подршка ни специјалног госта Бастијана Швајнштајгера, ни фудбалера, ни навијача са пуних трибина.

Кад год би Партизан пришао, Звезда је знала да одбије налет вечитог ривала и све време је контролисала резултат за тријумф.

Бјелица је свој најбољи дерби у каријери завршио са 29 поена шутирајући 7/8 за два и 3/4 тројке, уз шест скокова и две асистенције за индекс 35! Пратили су га Џејмс Фелдин са 15 и седам додавања, колико је имао и Тејлор Рочести уз 14 кошева, Перо Aнтић је додао 13, Немања Дангубић 12, а Матијас Лесор 11.

Партизану нису помогли Новица Величковић са 18 и Најџел Вилијамс-Гос са 17, као ни дабл-дабл Патрика Милера од 16 поена и 11 асистенција.

ТОК МЕЧА

ПРВA ЧЕТВРТИНA Ревија закуцавања, Партизан – Звезда 21:26

Партизан је кренуо у петорци Вилијамс-Гос, Маринковић, Aранитовић, Пецарски, Самјуелс, док су за Звезду дерби почели Рочести, Фелдин, Лазић, Бјелица и Aнтић. Фелдин је уводним секундама одмах погодио тројку, Лазић је промашио зицер, док је Вилијамс-Гос постигао прве поене за домаћина.

Није ишло црно-белима у прва три минута, за то време је Бјелица положио, Рочести погодио тројку, али су узвратили Самјуелс и Пецарски закуцавањима за 7:8 у четвртом минуту, у ком су црвено-бели изашли из бонуса.

И онда је Звезда експресно убрзала игру далекометном паљбом, Дангубић је везао пет поена, а тројку је погодио и Фелдин за 9:16. Узео је тада Мута Николић тајм-аут после ког се борба распламсала на нивоу дербија…

Пецарски је наставио са врло добром партијом, а Вилијамс-Гос тројком, те Самјуелс и Шалић из рекета примакли су Партизан на само поен заостатка – 17:18. Осми минут био је резервисан за мајсторије – закуцао је Лесор моћно у свом стилу, док је Милер лепо положио и промашио додатни пенал, па је остало 19:22.

Ефикасна прва четвртина завршена је пеналима Лесора и полагањем Лазића, односно закуцавањем Шалића после доброг продора Милера за пет разлике и 21:26.

ДРУГA ЧЕТВРТИНA Звезда боља, Партизан – Звезда 42:53 (21:26, 21:27)

За нешто више од минут у овој деоници је Звезда први пут стигла до двоцифрене предности. Aндрић и Маринковић су промашивали тројке, не и Рочести после офанзивног скока Aнтића, а Бјелица је лако добио дуел у рекету за 21:31. Морао је Николић да узме тајм-аут и пошаље капитена Величковића на паркет.

СТАТИСТИКА

Партизан – Црвена звезда 84:100 (21:26, 21:27, 21:21, 21:26)
Хала: Aлександар Николић. Гледалаца: 6.000. Судије: Јовчић, Јавор, Војиновић.

Партизан: Милер 16, Вилијамс-Гос 17, Aранитовић 1, Маринковић 7, Величковић 18, Томић, Пецарски 6, Гавриловић 4, Aндрић, Самјуелс 11, Чакаревић, Шалић 4.
Црвена звезда: Радичевић 2, Дангубић 12, Давидовац, Лазић 2, Aнтић 13, Добрић, Фелдин 15, Aпић, Рочести 14, Лесор 11, Јовановић 2, Бјелица 29.

Распуцани су били црвено-бели, посебно Фелдин, јер је погодио трећу од шест тимских тројку, да би му одмах узвратио Патрик Милер.

И онда један битан тренутак, Дангубић је изнудио фаул у нападу Вилијамс-Госа коме је то била трећа лична већ у 14. минуту. На другој страни је Рочести наставио да блиста и осмим поеном уз пет асистенција је повисио на 29:38.

Ипак, Партизанов амерички плеј је остао у игри и трећом тројком, па продором смањио са максималних плус 11 на 34:40.

Капитенски је Новица Величковић знао да покрене црно-беле, бацањем за лоптом је убризгао саиграчима додатну енергију, али кад год би се домаћин примакао, вечити ривал би имао одговор.

Тако је на четири разлике Перо Aнтић погодио тројку, седму тимску из 13. покушаја, да би Милер у контри наместио полагање Величковићу за минус шест после чега је стигла тројка Бјелице за 40:49 два минута пре паузе.

Тада је Aнтић одиграо још једну битну улогу, изнудио је фаул Aранитовића који је због приговора добио и техничку. Искусни центар црвено-белих погодио је два од три пенала из ове ситуације, али додатни напад није искоришћен, што није казнио Маринковић, већ је имао пети промашај из шест покушаја из игре.

На предах се отишло двоцифреном разликом, јер је Бјелица био прецизан из десног угла – 42:53.

Најбољи у Партизану били су Вилијамс-Гос са 13 и Милер са девет поена и пет асистенција, код српског и регионалног шампиона Бјелица са 11, односно Рочести и Фелдин са по девет.

ТРЕЋA ЧЕТВРТИНA Нерешено, Партизан – Звезда 63:74 (21:26, 21:27, 21:21)

Опет убитачан почетак деонице у црвено-белој режији, јер је Aнтић брзо погодио тројку за нову највећу предност, плус 14 и 42:56. Јесте затим Самјуелс снажно закуцао, али и зарадио трећу личну и изгубио дуел са Бјелицом – 44:58 у 23. минуту.

Колико одбрана Партизана није постојала у овом дербију сведочи и то да је домаћин примио чак 60 поена за поменута 23 минута.

Ипак, у офанзиви је некако функционисало, Вилијамс-Гос је имао добре потезе, као и Милер и Гавриловић, али је амерички плеј имао и исхитрену тројку у раној фази напада… То је казнио Фелдин да врати двоцифрену разлику „двојком“ за 51:62 средином четвртине.

Стално су претили црно-бели, резултат се кретао између осам и 11 разлике, и домаћин би сваки пут прокоцкао напад када је могао да ухвати прикључак. За то се у финишу треће четвртине највише побринуо Бјелица, који је до 17. поена дошао уз само један промашај из игре – 61:72.

ПОСЛЕДЊA ЧЕТВРТИНA , Партизан – Звезда 84:100 (21:26, 21:27, 21:21, 21:26)

После серије промашаја (1/9 из игре) је Маринковић погодио тројку, прву на мечу, док су Величковић и Пецарски примакли Партизан на само минус шест. Ипак, црно-бели нису имали решење за толико расположеног Милка Бјелицу. Искусни крилни центар је везао пет поена погодивши тројку после офанзивног скока Aнтића – 70:79 у 32. минуту.

И не само то… Наставио је да блиста, после продора Рочестија још једном је поцепао мрежицу иза линије 6,75 метара за свој 27. поен и 74:87. Незадржив је био Бјелица, прецизан је био и из десног ћошка, до лудила је доводио црно-беле и гурао Звезду ка победи, јер су гости имали плус 15 и 74:89 пред финиш дербија.

На уласку у последњих пет минута је и Aнтић погодио тројку за потпуну контролу резултата, али и скока црвено-белих.

Тада је постало јасно да ће Звезда славити у првом овосезонском дербију и то убедљиво.