Srpski juniori osvojili srebro, Vasa Micić najbolji plej

0

srbija_juniori

(Блиц)

Кошаркаши Србије нису успели да направе изненађење и освоје златну медаљу, пошто су у финалу Светског првенства за јуниоре поражени од селекције САД са 82:68, па су морали да се задовоље сребром у Прагу.

Американци су до финала дошли без пораза, а једини неуспех су „орлићи“ имали управо у дуелу са овим ривалом у групној фази 71:62.

Кошаркаши САД важе за апсолутне фаворите, али се српске наде нису уплашиле, већ су им се достојно супротставиле. У уводна три минута Србија је била у вођству (9:7) највише захваљујући тројци Новака, а онда је ривал почео са све жешћим притиском по целом терену.

Имали су изабраници Дејана Мијатовића у неколико наврата проблем да пренесу лопту на половину противника, али су тројком Мицића уз звук сирене за истицање напада повели са 18:15, да би Американци узвратили на исти начин преко Вилијамс-Госа.

То је покренуло њихову серију од 8:0 којом су преломили прву четвртину у своју корист и на мали одмор отишли са 26:22.

Бољи су били Американци у другој четвртини, па су успели да се одлепе на „+7“ (36:29), али је из њихове јаке одбране произилазило и много фаулова. Пред одлазак на одмор Јокић је везао пет поена и није дозволио ривалу да стекне двоцифрену предност, већ је на полувремену било само два поена разлике – 38:40.

Почетак треће деонице донео је пад у игри САД, што су наши јуниори могли боље да искористе. Ређали су се промашаји ривала, српски кошаркаши су везали две блокаде у истом нападу, а Јокић тројком примакао орлиће на 44:46.

Американци и када би промашили, често би скакали у нападу, као када је Харел закуцао после промашаја уз фаул. Није био успешан са пенала, али им је онда Гордон омогућио нови напад, који нису искористили.

Србија се претежно ослањала на шут из даљине, па је Андрић убацио тројку за 47:48, али је Госс одговорио истим „оружјем“, па су САД у последњу четвртину ушли са „+6“ (57:51).