Srbiji svetsko srebro posle velike borbe (Tok meča)

0

Obojka Srbija

Млада одбојкашка репрезентација Србије освојила је сребро на Светском првенству у Бразилу, после пораза од селекције домаћина у пет сетова.

Бразилци су до титуле светског шампиона у конкуренцији играча до 23 године дошли са 29:27, 15:21, 21:17, 19:21, 15:13, после нешто више од сат и по времена игре.

Изабраницима Игора Колаковића је то био први пораз на шампионату, који су Бразилци завршили са максималним скором од седам тријумфа.

Обе селекције су у финалом дуелу приказале одличну игру. Ипак, наши одбојкаши су били ти који су морали да јуре заостатак у сетовима, пошто су први изгубили на разлику. Неизвесна борба виђена је у свих пет сетова, колико је утакмица била изједначена можда најбоље говори податак да су оба тима током утакмице освојила по 99 поена.

Сама борба, као и резултат на крају сигурно су најавили да би две селекције у наредним годинама могле да се боре за светску и олимпијску титулу у најјачој конкуренцији.

Бронзану медаљу освојила је Русија која је победила Бугарску са 3:1, по сетовима 22:24, 22:20, 27:25, 21:15.

Ток меча:
Србија је одлично почела меч, након уводног егала 6:6, стиче три поена предности (10:7) која одржава свега неколико минута, када Бразилци смањују на 12:11. Наш тим је контролисао резултат до саме завршнице, да би после другог техничког тајм-аута домаћин преокренуо на 20:19. Међутим, „орлови“ праве нови и стижу до сет лопте, али нису успели да је искористе. Уследио је још неколико преокрета резултата, наш тим није искористио контру на 25:25, као ни сјајан сервис Атанасијевића на 27:27. Бразил је диктирао темпо да би након жестоке борбе добио сет са 29:27.

То није пореметило нашу екипу која је у другом сету наставила у истом темпо и отворила га на сличан начин као претходни. Након уводне неизвесне борбе „орлови“ праве серију за 11:7, након чега Бразил смањује на 12:10. Међутим, овај пут тајм-аут домаћин није зауставио Србију која повећава предност на 15:11, а потом и недостижних 17:12. Наш тим на крају сет добија са убедљивих 21:15 за изједначење.

Ипак, наш тим није успео да и у трећем сету одигра на истом нивоу. Бразил је одмах стекао три бода предности која је повећао на 13:9, када се Србија коначно пробудила и смањила на 16:15. Међутим, Бразилци поново преузимају контролу и са три поена у низу беже на 19:15. Сет добијају са 21:17 за нову предност.

Међутим, наш тим је одиграо најбоље када је било најпотребније. Поново су заблистали у четвртом сету, након егала до првог техничког тајм-аута стекли су три поена предности за 14:11. Наставили су у истом ритму, одолели жестоким нападима домаћина и бучној бразилској публици те са са 21:19 стигли до изједначења у сетовима.

На почетку одлучујућег сета играло се поен за поен, а први је до предности веће од плус један дошао Бразил – 7:5. Уследио је тајм-аут нашег тима, али су Бразилци само дозволили српским одбојкашима да им приђу на поен разлике у наредним тренуцима. Домаћин је предност задржао до краја и славио после 15:13 у петом сету.