• Srce „orlova“ veliko kao Olimp: Srbija prošla u četvrtfinale Mundobasketa!

Srce „orlova“ veliko kao Olimp: Srbija prošla u četvrtfinale Mundobasketa!

0

alexdi006752586_f

Кошаркашка репрезентација Србије пласирала се у четвртфинале Мундобаскета! „Орлови“ су у сјајној партији у Мадриду елиминисали селекцију Грчке са 90:72 (23:20, 23:22, 18:13, 26:17), па ће за осам најбољих екипе на свету борити против Бразила или Аргентине.

Није могло боље – то је утисак игре „орлова“. Руку на срце, Грци су све лошије играли како се примицао крај утакмице, а нервоза је достигла тачну усијања када су се Бурусис и Бјелица покачили, али Бјелица ипак иде у четвртфинале Светског првенства за разлику од Бурусиса.

Прва четвртина: Сјајна партија Калинића, Србија у минималном вођству

Ђорђевић се одлучио за петорку Теодосић, Бјелица, Марковић, Калинић и Радуљица, док су Грци изашли у саставу Бурусис, Зисис, Калатес, Папаниколау, Принтезис.

Калинић је из рекета погодио за прво вођство Србије, док су Грци после два неуспешна напада преко Калатеса дошли до 2:2. Невероватно закуцавање Калинића подигло је већ целу клупу „орлова“ на ноге, а нови кошаркаш Црвене звезде погодио је и додатно слободно бацање (5:2). Онда је наступила размена тројки – прво Бурусис, а затим и Теодосић који је вратио „+3“ (8:5).

Пали су поени из рекета за обе екипе, а онда је Зисис погодио за друго изједначење на мечу 10:10 после четири минута игре. Калинић је наставио да решета са свих позиција, па је после полагања Радуљице убацио за три поена и 15:10. Тројка Калатеса није омогућила предност, али јесте ново изједначење после поготка Принтезиса на 2 минута и 14 секунди до краја четвртине (17:17).

Спољна линије Србија је сјајно функционисала, те су Јовић и Богдановић погодили са дистанце за ново, макар мање, одвајање (21:17). После још једне двојке Принтезиса, а онда неискоришћеног напада, Крстић је погодио два слободна бацања и поставио коначних 23:20 након прве деонице.

Друга четвртина: Калинић наставља да ломи кош Грка, предност од „+4“ за „орлове“

Бирчевић је после десет секунди направио фаул, а Папаниколау је реализовао оба слободна бацања. Крстић је наредни напад веома добро одиграо леђима против Бурусиса (25:22). Поновно одвајање на „+4“ десило се у 12. минуту игре након тројке Богдановића (28:24).

Серија изгубљених лопти омогућило је повратак Грчке закључно са закуцавањем Антетоконмпоа (28:28). Бјелица се није истакао у поентирању, али је већ у 15. минуту сусрета имао пет скокова, а Србија је дошла, стандардно до „+4“ (32:28). Чим наши успеју да удахну мало ваздуха, Грци се врате (35:35), али је Радуљица одиграо добро и положио поред Бурусиса, а онда је центар Грчке узвратио истом мером (37:37).

Тео је погодио тројку, још једном, а на два минута до половремена било је 41:39. Зисис је, после ухваћене лопте Кајмакоглуа из трка погодио за три поена и прво вођство Грка на сусрету (41:42). То није трајало ни десет секунди, јер је прво Радуљица добро пивотирао, а онда је магичном асистенцијом Теодосић омогућио Калинићу да још једном закуца монструозно за (46:42).

Грци су за последњи напад имали само две секунде, а Принтезис је умало погодио са центра, али се са, много пута помињаним „+4“ отишло на велики одмор.

Трећа четвртина: Српски кошаркаши држе темпо, Грци на „-9“

Принтезис је био први са двоцифреним учинком након два слободна бацања (46:44), али је Богдановић узвратио истом мером. Антетокомпо је погодио за три поена, а Грци су убацили наредни напад још једну тројку, тако да је било 50:50 јер је Бјелица одлично положио поред Бурусиса.

Радуљица је изборио фаул уз погодак, а лоше органзиван напад грчке није кажњен после мртве лопте, али јесте наредни напад флотером Богдановића за 55:50. Највећа предност Србије одржана је и у петом минута треће четвртине након поготка Крстића (57:52), а онда је Бјелица у дуелу са Калатесом дошао до позиције и погодио за 59:52.

Зисис је после фауле управо Бјелице погодио само једно слободно бацање, али је серија неуспешних напада омогућила Србији да направи један памет напад из којег се родила прилика да Теодосић погоди три слободна бацања и створи већ разлику од „+9“ (62:53).

Србији је остао последњи напад у доеници, па се кренуло веома образно ка обручу противника, а лопту је преузео Теодосић који је одлично упослио Крстића који је промашио нешто што сигурно не би да није много паузирао због игре. Ипак, разлика је остала иста и у последњи део игре ушло се са резултатом 64:55.

Четврта четвртина: Грци на коленима, Србија величанствено до четвртфинала

Није било страха за наше играче, већ су лако долазили до прстора у рекету и погодили два пута из рекета, док је Грчка дала тројку (68:58). Џаба је била двојка Кајмакоглуа, јер је Крстић повратним пасом омогућио Теу да са седам метара донесе 71:60. Разлика је упорно расла у сарадњи сигурне игре „орлова“ и индиспонираних Грка у неколико напада нису ни упутили шут ка кошу (76:60).

Са свих позиција киша кошева, па тако до „+20“, чини се, недостижних, па су Грци кренули у расправу са наших кошаркашима, тачније Бурусис са Бјелицом, али то није утицало на резултат (83:63). Све је било тако величанствено, јер Грчка није имала одговор, па је једноставно стала на крају и препустила се поразу од сјајних „орлова“.