• Početna
  • POČETNA
  • Aktuelno
  • SRBI, A DAJU GOLOVE KAO ŠVABE : Magičan preokret ‘Orlića’ za četvrtfinale Svetskog prvenstva!

0
fudbaleri-srbije orlici -foto-fssrs-1433920224-676875

Фудбалери Србије пласирали су се у четвртфинале Светског првенства за играче до 20 година, драматичним преокретом против Мађарске у 119. минуту!

’Орлићи’ су у Данидину (Нови Зеланд) савладали Мађарску са 2:1 (0:0) после продужетака, иако су додатних 30 минута играли са играчем мање због искључења Гајића.

Србија је губила од 58. минута, али је Иван Шапоњић изједначио после корнера у првом минуту надокнаде времена и обезбедио продужетак.

Храбри изабраници Вељка Пауновића дошли су до тријумфа у 119. минуту када је Талабер постигао аутогол за велико славље Србије.

Србија: Рајковић – Антонов, Гајић, Вељковић, Бабић, Здјелар, Максимовић, Јанковић (од 58. Шапоњић), Живковић, Грујић (од 78. Гаћиновић), Мандић (од 90+3 Стевановић)

Мађарска: Шекељи, Осват, Тамаш (од 73. Д. Нађ), Кечкеш (од 54. Талабер), Ленжер, Вида, Мерво, Сотер, Калмар, А. Нађ, Салај (од 58. Форгаш)

Стрелци: Мерво 58 – Шапоњић 90+1, Талабер 119.

Жути картони: Гајић, Здјелар – Салај, Кечкеш. Црвени картон: Гајић.

Успех против Мађара, који су показали да су изузетно озбиљна селекција, додатно добија на значају када се зна податак да у тиму није било Сергеја Милинковић-Савића који је на претходном сусрету добио други жути картон. Такође, Мијат Гаћиновић је због стомачних проблема ушао тек у финишу меча.

Србија је 90 минута била конкретнија од ривала и стигла је до пет-шест веома добрих шанси. Међутим, када је пропустила најбољу прилику, одмах је стигла казна и Мађарска је повела после контре у 58. минуту.

Прво је Филип Јанковић био непрецизан са 11 метара, да би Мерво на најбољи начин искористио повратну лопту Калмара који је без проблема заобишао Гајића.

„Орлићима“ је требало десетак минута да се поврате, а иако се чинило да ће их слаба завршница дефинитивно коштати четвртфинала, они су награђени за труд у 91. минуту, када је Шапоњић после корнера изједначио.

Ударац из угла извео је Живковић, а нападач Партизана најбоље се снажао у петерцу и у паду главом сместио лопту у мрежу.

Отишло се у продужетке где је Србија била опаснија и поред играча мање, па је награђена у 119. минуту. После једне дуге лопте из одбране комбиновали су Живковић и Шапоњић на десној страни.

Стрелац изједначујућег поготка желео је да врати повратну лопту до Гаћиновића, али је Талабер уклизао и са седам-осам-метара лобовао свог голмана и донео тријумф нашој екипи.

ТОК МЕЧА:

За разлику од претходне утакмице у којој су изабраници Вељка Пауновића повели за стотинак секунди, дуелу против Мађара је Србија приступила нешто опрезније и полако покушавала да успоставља контролу над игром.

Одбрамбена линија је била нешто ближе свом голу, игран је пресинг, па иако је ривал у уводним минутима имао лопту у ногама, није могао да стигне до Рајковића.

Прва прилика за Србију је виђена у 12. минуту, када је расположени Антонов прошао по левој страни и заврнуо лопту за Мандића, који је лоше ухватио волеј.

Непуних пет минута касније, Максимовић и Мандић су сјајно разменили лопту, али је она после оштрог центаршута који је главом покупио центарфор Србије прошла за мало поред гола.

У тим тренуцима је деловало да ће „орлићи“ почети да диктирају темпо, а кључне речи, као и на претходним утакмицама на првенству, биле су дисциплина и агресивна игра.

Иако су били мање конкретни него у групи, играчи Србије су у 27. минуту стигли до још једне озбиљне прилике. Неколико центаршутева је указало на слабости у игри Мађарске и једна одбијена лопта стигла је до Здјелара, који се убацио из другог плана и „шпицем“ послао лопту ка углу спретног голмана Шекељија.

Уследила су два везана корнера, али не и нова шанса.

Следећа јесте стигла након убацивања из угла, пет-шест минута касније, када је са петерца Мандић поново хватао волеј, али је Шекељи опет био сигуран.

Мађарска је у финишу полувремена успела да се ослободи притиска, па је имала неколико каквих-таквих шанси на другој страни, али је опаснија и даље била Србија.

Коначно су виђени прва права контра и први карактеристични напад преко Андрије Живковића, акција је завршена и правовременим пасом и новим, солидним ударцем Мандића – ипак, не довољно за гол.

Прво полувреме завршено је без голова, уз утисак да Пауновићев тим игра за нијансу слабије него на претходним мечевима. Одсуство Милинковић-Савића се осећа на средини терена и линије нису толико добро повезане. Упркос томе, Србија јесте била конкретнија и имала је више прилика за гол, пре свега захваљујући одличној кретњи Мандића.

„Орлићи“ су и на старту другог дела потврдили да су они ти који диктирају темпо, па су у првих пет-шест минута виђене две солидне акције и нова два шута према гола Шекељија.

Србија је дефинитивно држала игру под својом контролом, притискала и стигла до најбоље прлике на утакмици.

Иницијатива је трајала неколико минута, лопта је стигла до сјајног Антонова који је повукао по левој страни, преварио два играча и вратио лопту на 11 метара где је Филип Јанковић очајно захватио лопту.

То је била пета озбиљна прилика за Србију, а Мађарска је из прве праве дала гол.

Велики промашај Србије је одмах кажњен. Први тренутак успаваности задње линије омогућио је Калмару да истрчи контру, заобиђе Гајића, уђе дубоко у шеснаестерац и врати лопту за Мервоа, који је лако спровео у мрежу – неочекиваних 1:0 и подсећање на меч са старта првенства.

Одмах после примљеног гола Пауновић је увео Шапоњића као другог шпица, а из игре је изашао индиспонирани Јанковић.

Примљени гол је утицао на игру Србије, којој је било потребно десетак минута да се поново консолидује и почне да напада.

Нервоза и умор су почели да се осећају, Мађари су имали још једну добру контру, а Србија убрзо нову шансу коју је осујетио сјајни Шекељи.

Последњих десетак минута су били првих сат времена у малом – Мађарска је била приморана да буде пасивна, јер је Србија имала контролу над игром. Напади „орлића“ су стизали са свих страна, лопта је често стизала на десетак метара од голмана Шекељија, али је сваки пут недостајала завршница.

Тако је било све до 91. минута, када се чинило да шансе више нема. Изједначење је стигло после ко зна које по реду гужве у казненом простору, одлилчног корнера Андрије Живковића и добре реакције Шапоњића – 1:1!

Ту није био крај узбуђењима у другом полувремену, па је Србија остала и са играчем мање, након другог жутог картона Гајића, који је искључен због повлачења.

Мађари су били шокирани голом који су примили у надокнади времена, па нису успели да припрете ’Орлићима’, иако имају играча више.

Србија је неколико пута припретила по боковима после продора Живковића и Гаћиновића, али је противничка одбрана добро реаговала.

У 103. минуту ударац је окушао Калмар са дистанце, лопта је отишла далеко поред гола. Изабраници Вељка Пауновића одбранили су још један корнер и без голова завршили први продужетак.

Први напад у другом продужетку ишао је преко левог бока и Гаћиновића који центаршутем није успео да погоди Шапоњића у казненом простору.

Неколико минута касније Србија је кренула и по десној страни – након комбинације Здјелара и Живковића, лопта је отишла на десну страну одакле је убацио Јанковић, пре него што је одбрана Мађарске некако успела да отклони опасност.

Србија је за бољу игру награђена у 119. минуту. После једне дуге лопте из одбране комбиновали су Живковић и Шапоњић на десној страни. Стрелац изједначујућег поготка желео је да врати повратну лопту до Гаћиновића, али је Талабер уклизао и са седам-осам-метара лобовао свог голмана и донео тријумф нашој екипи.

’Орлићи’ ће у борби за полуфинале играти против победника меча САД – Колумбија који је на програму од 9.30.