SP FUDBAL: Holandija tek nakon penala za polufinale Mundijala!

0

fudbal holandija kostarika

Холандија није дозволила изненађење, иако је сценарио замало отишао тим током! „Лале“ су након пенала прошле у полуфинале Светског првенства, пошто их је добро намучила Костарика. Након 120 минута без голова, изабраници Луја ван Гала славили су са 4:3 за дуел са Аргентином.

Костарика је претила, бранила се, голман Навас сваки шут зауставио, али није могао да спречи шутеве Холанђана са беле тачке, али ће се храборст „тикоса“ сигурно памтити.

Прва велика, превелика шанса десила се у 21. минуту када је Дирк Кајт добио лопту на десни бок, те пронашао Мемфиса Депаја који је пронашао Робина ван Персија, а нападач Манчестер јунајтеда сјајним кретањем избегао офсајд и промашио зицер са осам-девет метара.

Навас министар одбране Костарике

Чувар мреже Кејлор Навас до 15. минута утакмице против Холандије сакупио је 16 одбрана, што је уједно највише у историји селекције Костарике пошто је Порас сабрао 14, а Конехо 13 интервенција.

Ипак, боље је рећи да је Кеилор Навас добро реаговао у том тренутку, а голман Костарике је и само пар секунди касније зауставио и шут Веслија Снајдера, тако да није било промене резултата.

У 28. минуту нова неопрезност Костариканаца – Руиз је на средини терена изгубио лопту, па је Депај врло брзо истрчао контру, претрчао Акосту, али је Навас поново био на висини задатка.

На реду је стигла и прва прилика за Костарику, али тек у 34. минуту након прекида и игре главом Боргеса који је убацио лопту на пет метара, а Акоста покушао неком врстом „маказица“, али је успео само да направи велику пометњу у шеснаестерцу, не и да угрози Силесена.

Лопта се поново, врло брзо, пребацила на половину селекције Костарике, па је у 38. минуту Робен фаулиран на неких 30 метара, са леве стране, а одатле је покушао Снајдер који је гађао горњи леви угао Наваса, али је голман био још једном у приправности уз сјајну параду.

То је уједно било све у првом полувремену.

Уз почетак другог дела игре дошла је и прва шанса Холандије након што је Кајт извео прекид у 51. минуту са десне стране додавањем на ивици казненог простора до Снајдера који није био прецизан под притиском штопера противничке селекције

Костарика се у наставку дуела више концентрисала да не прими гол, док је сваки напад Холандије, више-мање, ишао преко Робена који је препознатљивим финтама покушава да упути шут или да уђе у дубину шеснаестерца, али то му није успевало поред дефанзиваца Умање и Акосте који су га добро чували.

Холандија иза линије одбране

Селекција Холандије, у 90 минута утакмице против репрезентације Костарике, забележила је осам офсајда што је уједно исти број недозвољених позиција које су „лале“ скупиле на четири претходна Светска првенства заједно.

Окренуле су се „лале“ прекидима, па је у 74. минуту Кајт са леве стране упутио центаршут који је дочекао Рон Влар, али био је главом непрецизан са шест метара, тако да Навас није морао да интервенише.

Најопаснија ситуација уследила је осам минута пре краја сусрета када је Снајдер са саме леве ивице казненог простора из слободњака погодио леву стативу, али Холанђани нису успели да постигну гол за 90 минута, као ни њихов противник, тако да се ушло у продужетке.

Чувар мреже Костарике наставио је да одушевљава, па је једину прилику првом продужетку неутралисао, јер је зауставио шут главом Влара, па је и тада све остало на нули.

Е, онда је прави фудбал дошао на сцену – прво је Умања прошао три дефанзивца Холандије, али му је Силесен ставио рампу „1 на 1“, а минут пре пенала Снајдер је погодио пречку и направио невероватан хаос у шеснаестерцу противничке селекције, али по ко зна који пут, Навасу се мрежа није тресла.

Приступило се извођењу једанаестераца, а први је погодио Боргес за Костарике, док је Ван Перси одговорио истом мером. Онда је Тим Крул, који је ушао у првом минуту надокнаде продужетка ушао у игру уместо Силесена, одбранио шут Руизу. Холандија је дошла до 2:1 преко Робена који је погодио леви горњи ћошак. Гонзалез је изједначио, али је Снајдер, по навици био сигуран.

Болањос је поново вратио поравнање, па је Кајт био прецизан, али Холанђани нису морали да шутирају у последњој серији пошто је Умања био непрецизан, па су „лале“ процветале до полуфинала где их чека Аргентина.

Холандија – Костарика 0:0 (4:3 након пенала)
Стадион: „Фонте Нова. Судија: Равсан Ирматов (Узбекистан)

Холандија: Силесен (од 120+1 Крул), Мартинс Инди (од 106. Хунтелар), Влар, Де Вриј, Кајт, Вајналдум, Снајдер, Блинд, Робен, Ван Перси, Депај (од 76. Ленс).

Костарика: Навас, Умања, Гонзалез, Акоста, Дијаз, Боргес, Техеда, Гамбоа (од 79. Мири), Болањос, Кембел, Руиз.