SP: Poljaci u poslednjoj sekundi srušili Srbiju!

0

Имали су рукометаши Србије контролу и вођства од пет голова, али су лошом игром у трилер завршници ипак прокоцкали вредну победу против Пољака – 25:24 (11:13)

Рукометаши Србије изгубили су у трилер завршници од Пољске 25:24 (13:11) у утакмици четвртог кола групе Ц Светског првенства у Шпанији.

“Орлови” су водили 50 минута, али је последњих десет минута Пољска успела да смиреније одигра најбитније нападе, и тако поново нанесе пораз нашој репрезентацији на светским смотрама.

Најбољи међу “орловима” био је Момир Илић је са девет голова, а одлични Дарко Станић је имао 18 одбрана.

Првих 20 минута је Србија одиграла маестрално и у нападу и у одбрани. Капитен Илић је са три везана гола најавио Пољацима да је време да се промени међусобан скор на светским смотрама, а прикључио му се и Алем Тоскић са два гола за вођство 5:3.

И Станић је ставио до знања да је одлично расположен одбраном седмерца и феноменалним интервенцијама, којом је помагао саиграчима да одржавају гол разлику од два-три гола.

Срби су били разиграни и разноврсни у нападу, тако да је Пољацима оманула одбрана 6:0. Орлови нису шутирали исхитрено, имали су изграђене акције, али су одлично користили и строгоћу судија. Илић је два пута био прецизан са седам метара, а потом је Продановић са три узастопна гола довео Србију до максималних +5 (12:7).

Пољаци су се одлучили на промену одбране на 5:1 и “фластер” на Момиру Илићу, што је уродило плодом. Спашавао је Станић у том тренутку, а до краја полувремена је имао чак 12 интервенција, од чега су два седмерца. Успели су противнци да искористе мањак концентрације “орлова” серијом од 5:1 да дођу на пристојних 13:11.

Друго полувреме је отворено нешто нервозније – успели су Пољаци да смање на 15:14, али онда су ствар у своје руке преузели “млађани”. Голови Продановића и Зеленовића донели су ново одлепљивање “орловима”. “Фластер” је прешао на Ненадића, а доласком Лијевског су Пољаци решили проблем са ротацијом, а неколико пута су голове постизали у последњим секундама, на ивици пасивног напада.

Србија је почела са исхитриним шутевима и доста да греши и касни у одбрани, а неугодни Пољаци то нису пропуштали да казне. Разлика од пет голова се истопила, и у последњих десет минута је уследила трилер завршница.

Након што је Лијевском испала лопта, Станић је брзо посало Никчевићу који је донео 24:24 на два минута до краја. Вероватно је кључан тренутак био искључење Ненадића након дискутабилног фаула над Лијевским, тако да је Србија утакмицу морала да заврши са играчем мање. Станић је успео ипак да одбрани, али је Илићев шут на другој страни одбранио Шмал, а Ожеховски из десног “мртвог” угла секунд пре краја погађа са први пораз Србије у Шпанији.

Репрезентација Словеније је једва победила Белорусију, пошто је реализовала седмерац у последњом минуту 27:26, и сада је усамљена на челу табеле. Срби и Пољаци имају три победе и један пораз у досадашњем делу такмичења.

У последњем колу Србија игра против Словеније у суботу од 20.15 сати.

Текстуални пренос меча:

ПРВО ПОЛУВРЕМЕ

Прва три гола је постигао капитен Момир Илић, а голман Станић је успео да одбрани седмерац. Течну игру у нападу наставља Алем Тоскић са два гола, али су Пољаци успели да спусте на гол разлике (5:4).

Илић је био прецизан са седам метара и својим петим голом је одржао разлику од три гола 8:5. То је поновио и три минута касније, а Пољаци имају проблем да одговоре на разноврсност у игри “орлова”.

Рајко Продановић је из контре повисио на +4, што је навело селектора Пољске да први пут позове тајм аут. Рукометаши Србије су успели да искористе прво искључење за Пољакем па је Продановић успео да поново постигне гол за пет гола предности (12:7).

Трећи гол Продановића је уследио и то са играчем мање, на феноменалну најбољег асистента Марка Вујина. Феноменално брани Дарко Станић, чак и када Пољаци дођу у стопостотну шансу.

После три грешке у нападу и промене одбране Пољака на “фластер”, успели су да смањена 13:10. Голман Вихари је одбрани седмерац Илићу. На другој страни је Станић одбранио и први седмерац за Пољаке, а Вучковић је по други пут искључен на два минута. Серијом Пољске од пет голова, на одмор се одлази са резултатом 13:11.

ДРУГО ПОЛУВРЕМЕ
Други део игре отворен је седмерцем, одакле је поново био сигуран Илић за прекид серије Пољака. “Фластер” је сада прешао на Петра Ненадића. Србија није успела да преко Шешума дође до гола, разбранио се Вихари, али су Пољаци са два гола пришли на гол разлике.

Пољска је успела да реалзује први седмерац да се приближи на свега 15:14. Ствар у своје руке су преузели “најмлађи”: гол Зеленовића, па Продановић из “мртвог” угла, па поново Зеленовић. Наставили су Пољаци да буду опаснији по гол Станића. Илић је са седмерца вратио три гола предности са седмерца 18:15. Продановић је својим петим голом вратио на четири гола, А Пољаци су други пут у последњим секундама пасивног напада успели да погоде.

После фаула за искључење Лијевског, са болном гримасом је терен напустио Продановић. Мучили су се Срби у реализацији напада, па се Пољска поново приближила на гол разлике, но Станковић је успео да после дужег времена затресе мрежу за 20:18. У наредном нападу, Вучковић је у зарадио и треће искључење, па је Јурецки из седмерца опет приближио на минус један.

После нове грешке, Станић скида зицер, али Продановић не користи контру. Прво изједанчење из контре доноси Јашка. Исхитрен шут Ненадића завршио је у блоку, па су Пољаци искористили нову контру за прво вођство.

У правом тренутку, са леве стране погађа Никчевић са22:22 на девет минута до краја утакмице, а 14.одбрану на утакмици одмах бележи Станић, али није успео да Јурецком одбрани седмерац. Коначно је из игре погодио Илић и вратио егал.

Повели су опет Пољаци, а на ивици пасивног напада је из велике даљине непрецизно шутирао Шешум. Имали су Пољаци напад и вођство из гола, али срећом Лијевском испада лопта, па је Станић шаље Никчевићу у контри и доноси 24:24 на мало више од два минута до краја.

Ненадић је искључен након дискутабилног фаула над Лијевским, тако да је Србија утакмицу морала да заврши са играчем мање. Изградили су Пољаци акцију за напад са десне стране, али ту је био наравно – Дарко Станић. Још једну феноменалну интервенцију је потом имао Шмал на шут Илића на свега 15-ак секунди до краја. Ожековски је успео у последњој секунди да матира Станића.