PREGAZILI SVE: Mladi košarkaši prvaci Evrope! (Tok finala)

0

kosarka mladi srbija prvaci

Поздрав из земље кошарке, злато иде у Србију! Млада репрезентација је попут претходника, још једном обрадовала нацију и освојила Европско првенство за играче до 20 година, победом над Шпанијом у финалу са 70:64 (20:21, 17:15, 16:9, 17:19).

„Орлићи“ попут ривала у борби за златну медаљу нису знали за пораз на шампионату у италијанском Лињану, али је било само једно место на највишем месту победничког постоља.

Како се до њега долази? Тако што се изађе на паркет и сви победе? Е, управо су тај рецепт применили изабраници селектора Владимира Ђокића! Уписали су свих 10 тријумфа из исто толико утакмица, а последњу, финалну су против „фурије“ одиграли ослабљени, без Марка Тејића који је сломио прст десне руке, што је био велики хендикеп.

ТОК МЕЧА

Прва четвртина: „Орлићи“ јурили заостатак, две тројке Ребића у право време

Србија је финале почела у петорци Јарамаз, Ракићевић, Гудурић, Апић, Бурсаћ, а на другој страни су били Абалде, Мартин, Гарсија, Диоп, Хернангомез. Шпанци су боље ушли у меч, имали и по три скока у нападу заредом, и тројкама Мартина и Гарсије отишли на 4:12 у четвртом минуту, а на то се надовезао и проблем Гудурића са фауловима, јер је брзо направио две личне грешке.

Наше кошаркашке наде су заиграле боље у одбрани средином уводне деонице, Апић је приликом скока под кошем ривала поправио промашај Јарамаза који је убрзо затим сјајно прошао и закуцао за 8:12. Уследила је нешто растрзанија игра на обе стране уз бројне грешке, а нисмо имали ни среће, јер је лопта у два-три наврата кружила по обручу и није хтела у кош.

У преостала два минута до одласка на први предах ушло се у прави тројкашки обрачун. Никола Ребић је преузео одговорност и из два покушаја одлично одговорио на два поготка Гарсије изалиније 6,75 метара и одржао корак за ривалом – 20:21.

Друга четвртина: Јарамаз и добра одбрана за преокрет

Наши играчи никако нису дозвољавали ривалу да се резултатски одлепи, али нису могли ни до преокрета. После тројке Загорца за изједначење (23:23) прокоцкана су два напада, играло се изузетно борбено и „тврдо“, а Гудурић се кошем под фаулом и реализованим додатним слободним бацањем побринуо за ново поравнање и 26:26.

Петорка Ребић, Јарамаз, Гудурић, Апић, Давидовац је средином друге четвртине стегла одбрану, Шпанци су почели да промашују тројке, а Гудурић је из те добре одбране пресекао једно додавање и закуцао за прво вођство Србије и 28:26. Тај наш налет није дуго трајао, јер је ривал опет прешао у предност са четири везана поена, али је зато настављена жестока борба, достојна финала.

Србију је у тим тренуцима носио Огњен Јарамаз који је убацио тројку за прикључак и затим са два плус један донео нашој репрезентацији 35:33. Резултат се до краја полувремена клацкао са једне на другу страну, а Давидовац се придружио Јарамазу и омогућио минималну предност пред одлазак на паузу – 37:36.

Трећа четвртина: Тројке Јарамаза и Ребића за плус осам

По повратку са предаха Драган Апић је наставио да игра сјајно, али се након осмог поена повредио и док му се указивала помоћ око мишића, заменио га је Ђорђе Каплановић. Он је уз помоћ Гудурића одговорио на четири везана поена Диопа за 42:40 у 25. минуту.

Дуго ни једни ни други нису могли до опипљиве разлике, највише се играло кош за кош и онда су наши кошаркаши заблистали када је било јако битно.

Одбрана је била на одличном нивоу, а тројку на тројку су убацили Ребић и Јарамаз, и одмакли Србију на плус осам за 53:45, што је била наша највећа дотадашња предност у финалу.

Последња четвртина: Србија је шампион Европе.

Одлучујући период су „орлићи“ фантастично отворили, јер је настављена тројкашка серија са краја треће деонице. Заиграли су Ђокићеви пулени као у трансу, док су Шпанци били у нокдауну.

Најпре тројка Гудурића уз звук сирене за истицање напада, прва његова у финалу, па затим Загорца за прву двоцифрену предност коју је увећао сјајни Јарамаз полагањем после скока у нападу за 61:49 у 33. минуту.

Уследила је сјајна рампа Загорца, али и фаул Ребића у нападу, као и доста проклизавања, пошто је у италијанској хали изузетно вруће. Ипак, на све су наши кошаркаши имали одговор, па као и када су напади истицали, јер је маестрални Јарамаз из изузетно тешке позиције убацио тројку за 64:52.

Били су „орлићи“ решени да чувају двоцифрену предност, па је тако и Загорац још једном „поцепао“ мрежицу шутем иза линије 6,75 метара за 67:54. Највећи проблем била је заиста велика топлота и стално клизање, пошто су Јарамаз и Давидовац умало повредили један другог падом приликом контре.

Нису се Шпанци предавали и са наших плус 13 су уз агресивну одбрану успели да смање на једноцифрену разлику (67:59), као подсетник да још ништа није готово. Увукла се мало нервоза у редове Ђокићевих изабраника, пошто је почело да шкрипи у нападу.

Није хтела тројка Ребића у кош, као ни после покушаја Гудурића након офанзивног скока Загорца минут и 35 секунди пре краја. Мало по мало и Шпанци су пришли на минус шест, решења у српском нападу и даље није било, скоро пет минута смо били без коша, а тројка Хернангомеза је била довољна за 67:64 и драматичну завршницу.

У наредном нападу је Гудурић промашио тројку, а Давидовац ухватио лопту у нападу и притом био фаулиран, што судије нису санкционисале. Ипак, Гудурић је успео чудесно да убаци лопту у кош за 69:64, а 12 секунди пре краја уследио је фаул Диопа у нападу, па је славље могло да почне!

Извор: Блиц Спорт