OLIMPIJADA: Za Ginisa – Maze i Gisin u stotinku iste, dele zlato!

0

Tina Maze i Dominik Gisin

Словенка Тина Мазе и Доминик Гисин из Швајцарске поделиле су злато у спусту на Зимским играма у Сочију, што је први такав случај у историји.

Мазе и Гисин су оствариле идентично време, од 1:41.57 минута, и тако су обе освојиле најсјајније одличје, а пре њих две то нико није учинио у алпском скијању на Олимпијским играма.

Њима двема се на постољу придружила Швајцаркиња Лара Гут, која је имала десет стотинки заостатка, што јој је било довољно за бронзу.

Гисинова је била осма по реду на стази и одскијала је трку каријере, може се рећи. Редом скијашице нису успевале да је надмаше, а онда је дошао ред на Тину, која је имала боље време у првом делу стазе, потом је изгубила неколико стотинки, али је у циљу ушла у идентичном времену као Швајцаркиња.

На тај начин, Тина Мазе је остварила највећи успех у историји зимских спортова у Словенији, пошто је својој земљи донела прво злато на Олимпијским играма.

Tina Maze 640

Као такмичари Југославије словеначки спортисти су на Зимским олимпијским играма освојили четири медаље. Јуре Франко освојио је сребро на Играма у Сарајеву 1984. године, а исто је учинила Матеја Свет четири године касније у Калгарију. На истим Играма, Матјаж Дебелак освојио је бронзу, а екипа Дебељак/Тепеш/Улага/Зупан сребро.

Од осамостаљења, Словенци имају три бронзе из Лилехамера – Аленка Довжан у комбинацији, Јуре Кошир и Катја Корен у слалому. У Солт Лејк Ситију Фрас/Крањец/Петерка/Жонта су освојили бронзу у екипној конкуренцији.

Два сребра и бронза у Ванкуверу била су наговештај добрих резултата словеначких спортиста и на овим Играма, Тина Мазе је тада била друга у супервелеслалому и слалому, док је Петра Мајдич била бронзана у скијашком трчању.

После само пет дана такмичења у Сочију Словенија има четири медаље, први је до постоља стигао Петер Превц на скоковима са нормалне скакаонице, освојивши сребро. Весна Фабијан је била бронзана у скијашком трчању, а Теја Грегорин у бијатлону.

Dominik Gisin_w640

С друге стране, Гисинова је Швајцарској донела прво злато у женском спусту од Сарајева, када је титулу освојила Микела Фигини. Такође, освојила је прво најсјајније одличје у женској конкуренцији у алпском скијању од Френи Шнајдер, која је била најбоља у слалому у Лилехамеру 1994.

Иза најбоље три на крају друге алпске дисциплине у Сочију нашла се Италијанка Данијела Меригети, испред треће Швајцаркиње у првих пет Фабијен Зутер. Сјајна је била Норвежанка Лоте Смисет Сејерстед, која је имала стартни број 26, а у циљу је била шеста, испред одличне Едит Миклош из Мађарске и Американке Џулије Манкузо.

Првих десет комплетирале су Никол Хосп из Аустрије и Икла Штухец из Словеније, док је олимпијска шампионка у суперкомбинацији Марија Хефл-Риш имала 13. време, са више од једне секунде заостатка у односу на победнице.

Tina Maze04_w640

Тина: Боље подела, него стотинка више

Словенка Тина Мазе рекла је да се осећа посебно што је освојила злато у спусту на Играма у Сочију и поделила га са Домиником Гисин из Швајцарске.

Мазе и Гисинова су освојиле злато пошто су дуж стазе дуге 2.713 метара забележиле исто време – 1:41.57 минут. Њима се на подијуму придружила још једна швајцарска скијашица Лара Гут, која је била десет стотинки иза.

То је први пут у историји да је титула у алпском скијању на Олимпијским играма подељена, иако је било таквих случајева у Светском купу, и то више пута.

„Посебно занимљив осећај је што смо поделиле злато. То је необична ситуација, али заиста посебна“, рекла је Мазе, која је Словенији донела прво злато на Зимским олимпијским играма од осамостаљења, „Боље је што смо нас две на врху, него да је једна од нас само стотинку иза. Обе смо пресрећне, види се по нашим лицима“.

Швајцаркиња је истакла да је пресрећна и да је одмах позвала своју породицу са којом је поделила одушевљење.

„Урадила сам све да бих одскијала одличну трку, али све ово је лудо. Када сам причала са мојима сви смо плакали, сви смо били емотивни. Толико тога су сви урадили за мене, моја цела породица и исплатило се“, рекла је Гисинова, која је последњих година имала девет операција колена.

(Б92, Фото: Бета)