OLIMPIJADA: Majer novi šampion u spustu, het-trik Vistove … (Foto)

0

Majer skijanje_w640

Аустријски скијаш Матијас Мајер освојио је злато у спусту на Зимским олимпијским играма у Сочију и тако остварио највећи успех каријере.

23-годишњи Мајер, који је до сада имао само два подијума у Светском купу и то у супервелеслалому, тако је направио велико изненађење тријумфом у времену од 2:06.23 минута.

Аустријанац је имао шест стотинки предности у односу на Италијана Кристофа Инерхофера, док се на трећем степенику победничког постоља нашао Ћетил Јансруд, који је био још четири стотинке даље.

Фаворити за медаљу у спусту пре почетак Игара у Сочију Аксел Лунд Свиндал и Боди Милер тај епитет нису искористили. Норвежанин је трку завршио са 29 стотинки заостатка у односу на Мајера на четвртом месту, док је Милер био осми.

Мајер је освајањем злата постао први Аустријанац после Фрица Штробла који је тријумфовао у спусту на Олимпијским играма од 2002. године и Солт Лејк Ситија. Такође, Аустрији је донео прво злато у некој алпској дисциплини после осам година и Торина, где је Бењамин Рајх био шампион у слалому и велеслалому. Уз то, надмашио је по успесима свог оца Хелмута, који је био сребрни у супервелеслалому на Играма у Калгарију 1988. године.

Трка у спусту отворила је програм у алпском скијању на Играма у Сочију, а старт је у односу на предвиђено време каснио 15 минута. Стаза дуга око 3.500 метара претходних дана је била у средишту контроверзе, пошто су поједини скијаши после падова током тренинга рекли да је превише опасна. Боди Милер је отишао најдаље, рекавши да би некога могла да убије.

Али, када је дошло време за борбу за медаље, било је тренутака када су скијаши могли да заврше ван стазе, али је већина, срећом, избегла излетање. Први који није завршио трку био је Француз Жоан Клари, који је имао стартни број 12. До тренутка када су на стазу изашли фаворити, пре свих Милер, са бројем 15, вођство је држао Аустријанац Матијас Мајер, у времену од 2:06.23 минута.

Међутим, Милер је потпуно заказао, пошто је ударио у капију на половини стазе изгубио је ритам и у циљ ушао са пола секунде заостатка у односу на Мајера. Швајцарац Патрик Кинг и Доминик Париз из Италије губили су време од првог до последњег сектора, да би Аксел Лунд Свиндал у финишу надокнадио заостатак, али недовољно да би претекао Аустријанца.

Најближи Мајеру био је Кристоф Инерхофер, 20. по реду на стази, пошто је у циљу имао шест стотинки заостатка. Италијан је одскијао сјајно и са другог места померио Ћетила Јансруда, а Свиндалу распршио сан о освајању нове медаље у спусту, пошто је на претходним Играма у Ванкуверу стигао до сребра у тој дисциплини.

Скијаши који су следили никако нису успели да угрозе скијаше на прве три позиције, а Мајерово славље уследило је када је трку завршио Швајцарац Дидије Дефаго, који је бранио злато освојено у Ванкуверу пре четири године. Иза најбоље тројице на крају се нашао Свиндал, испред Американца Тревиса Генонга, Карла Јанке из Швајцарске и Италијана Петера Фила. Прву десеторицу комплетирали су Милер, Аустријанац Макс Франц и Ерик Геј из Канаде.

Majer skijanje_soci bryo kliyanje0
Британија освојила прву медаљу на снегу

Сноубордерка Џени Џонс донела је Великој Британији прву медаљу у неком спорту на снегу, на Зимским олимпијским играма.

Џонсова је освојила бронзу у дисциплини слоупстајл, где је прва шампионка постала Американка Џејми Андерсон. Сребро је припало такмичарки из Финске Ени Рукајарви.

Андерсонова је оправдала очекивања пред ЗОИ и и на свом дебију освојила најсјајније одличје са 95,25 бодова, три више од конкуренткиња.

Американка је тако ове сезоне била на прва два места на 20 од 24 такмичења. Она је донале САД-у и друго злато у слоупстајлу, новој дисциплине на ЗОИ, након што је њен колега Сејџ Коценбург у суботу освојио прво злато за САД у Сочију.

Андерсонова је била друга након прве серије са шест бодова мање од Чехиње Шарке Панцочове, међутим, све је надокнадила са неколико окрета од 720 степени. Она је до сада у каријери четири пута освајала X-игре, а ове сезоне је била друга.

Џонсова је Британији донела прву медаљу на снегу, иако је њена земља до сада већ имала 22 одличја на ЗОИ, али све на леду (15 у уметничком клизању).

brzo klizanjew640
Хет-трик Вистове, прво одличје за Русе

Холандска такмичарка у брзом клизању Ирен Вист освојила је златну медаљу на ЗОИ у Сочију, док су домаћини Руси освојили прво одличје – бронзано.

Вист је стазу дугу 3.000 метара прешла за 4:00,34 минута и тако дошла до трећег олимпијског злата. Холанђанка је пре Сочија била најбоља у Торину (3.000 метара) и Ванкуверу (1.500 метара).

Друга је била Чехиња Мартина Сабликова (4:01,95)а, а Рускиња Олга Граф освојила је бронзу у времену 4:03,47 минута и тако својој земљи донела прву медаљу.

У првих 10 налазе се још две Холанђанке и Немице, као и по једна Рускиња, Норвежанка, Јапанка и Американка.

Најмлађа је холандска олимпијска шампионка у историји зимског спорта. Клиза од 11. године, а професионалну каријеру започела је са 19 година. Вишеструка је светска и европска шампионка, доминира на дугим стазама, док у спринту има само једну срербрну медаљу са Светског првенства у Норвешкој 2007.

Кузмина одбранила титулу у спринту

Словачка бијатлонка Анатасија Кузмина одбранила је титулу у спринту на 7,5 километара на Зимским олимпијским играма у Сочију.

Кузмина је до нове титуле олимпијске шампионке дошла у времену од 21:06.8 минута, без промашаја.

Сребро је припало домаћој такмичарки Олги Вилухина, која је имала 20 секунди заостатка, док је бронзу освојила Вита Семеренко из Украјине. И Вилухина и Семеренко нису имале ниједан промашај.

Вилухина је на тај начин донела домаћој нацији другу медаљу на Играма, а пошто је Кузмина рођена у Русији, може се рећи да је то двоструко славље за Русе.

Фавориткиње пред почетак Игара у Сочију Дарија Домрачева из Белорусије и Норвежанка Тора Бергер на крају су морале да се задовоље деветим, односно десетим местом.