OLIMPIJADA – HOKEJ: Amerikancima penal rulet protiv Rusa (Tok utakmice)

0

hokej usa wrusia640

Хокејаши Сједињених држава савладали су селекцију Русије после пенала резултатом 4:3, пошто је после продужетка резултат био нерешен (2:2).

Одлучујући погодак постигао је Ти Џеј Оши у осмој серији пенала, пошто је претходно голман Џонатан Квик одбранио ударац сјајног Иље Ковалчука.

Голова није било у првој трећини, а како се меч ближила крају темпо се појачавао, Русија је повела преко Датсјука, уследио је преокрет САД головима Кема Фаулера и Џоа Павелског, да би изједначење другим голом донео Датсјук.

Чини се потпуно регуларан гол Фјодора Тјутина поништен је јер је наводно померен гол, руски хокејаш је испалио такав пројектил са линије офанзивне трећине, а голман Квик готово није видео пак.

Ово ће бити први пут да се две селекције састају на тлу Русије, а обе екипе у плановима имају освајање златне олимпијске медаље.

Руси се нису окитили најсјајнијим одличјем од 1992. године, док су Американци прилику за освајање злата пропустили у Ванкуверу, када их је поразила екипа Канаде.

У првом колу обе репрезентације забележиле су очекиване тријумфе – Русија је савладала Словенију са 5:2, а Сједињене Државе биле су још убедљивије у мечу са Словачком (7:1).

Хокејаши Русије боље су стартовали, након почетног испитивања снага имали су две добре шансе, али је дефазнивна линија противника добро реаговала и неутралисала покушаје „домаћих“.

Контранапади су у првој трећини најјаче оружје Русије, међутим на сличан начин је одговорила и селекција САД, након чега је дошло и до првих чарки на леду.

Прву казну од два минута зарадио је амерички хокејаш Блејк Вилер, међутим пауер-плеј није искористила руска екипа, тако да је прва трећина завршена без голова.

Други период Американци су отворили са играчем више, али се екипа Русије веома добро бранила, да би седам минута касније до бројчане предности стигао и руски тим, међутим сјајан на голу САД је Џонатан Квик, који је забележио већ 16 одбрана.

Коначно је поклекао Квик, сјајну контру је реализовао капитен руске екипе Павел Датсјук, после комбинације Александра Радулова и Андреја Маркова.

Изједначење је стигло већ после шест минута, после велике гужве пред голом Русије Кем Фаулер се лепо снашао и поравнао резултат.

Були пред голом Русије није најављивао већу опасност, али је Џо Павелски фантастичним ударцем успео да превари двојицу дефанзиваца противника, као и голмана Сергеја Бобровског.

Распламсала се борба у последњој трећини, а ново изједначење својим другим голом донео је Павел Датсјук, двојица хокејаша Русије су сјајно маркирали голмана Квика, коме је пак прошао кроз ноге и завршио у голу.

Судије су након прегледавања снимка поништили погодак Фјодора Тјутина, јер је наводно био померен гол. Без обзира, Тјутин је испалио такав пројектил са линије офанзивне трећине, а голман Квик готово није видео пак.

Селекција Америке је последња два минута одиграла без једног играча, али је успела да се одбрани, па ће победника одлучити продужеци.

Прву велику шансу у додатних пет минута имао је Патрик Кејн, изашао је 1 на 1 са голманом Бобровским, али је чувар мреже руског тима био успешнији.

Пенал серија

1.Ти Џеј Оши (САД) погодак 1:0 – Јевгениј Малкин (Русија) промашај
2.Џејмс ван Римздајк (САД) одбрана Бобровски – Павел Датсјук (Русија) одбрана Квик
3.Џо Павелски (САД) одбрана Бобровски – Иља Ковалчук (Русија) погодак 1:1