KAKVA UTAKMICA: Zvezda kroz ludu završnicu do pobede u Turskoj!

0

Crvena zvezda MTS zabeležila je prvu pobedu u novoj sezoni Evrolige, pošto je u dramatičnoj završnici savladala Galatasaraj u Istanbulu – 85:83 (47:47).

Екипа Дејана Радоњића одлично је одговорила после несрећног пораза од Дарушафаке на отварању сезоне у елитном такмичењу и забележила први велики тријумф, док је тим Ергина Aтамана уписао и други пораз.

У истанбулској арени није било навијача српског шампиона због договора два клуба да услед велике напетости између две групе навијача након убиства Марка Ивковића 2014. на међусобним мечевима пристуствују само домаћи.

ТОК МЕЧА:

Звезда се изборила за први напад на мечу, али није успела да поентира што је домаћин казнио преко Коксала, који је погодио уз фаул, а затим и додатно слободно бацање. Тајус је потом био прецизан из рекета, па је уследило његово закуцавање, да би прве поене за госте постигао Огњен Кузмић половичним учинком са линије бацања

Немања Дангубић погађа први шут из игре за црвено-беле, Тајус још једном закуцава на другој страни, пре него што после тројке Коксала Дејан Радоњић тражи први тајм аут (12:3). Нажалост, нису се гости стабилизовали ни после минута одмора – Лука Митровић направио је фаул у нападу, Тајус и трећи пут закуцао, да би Коксал наставио своју серију поготком после улаза.

Серију Галате прекинуо је Марко Симоновић после лепе акције, а српски репрезентативац затим је, после коша Стефана Јовића, одговорио на тројку Деја и одржао прикључак свог тима. Наставио је Симоновић у истом ритму, погодио је још један шут за три поена, док је после доброг фаула Дангубића Блејк Шилб, бивши играч Црвене звезде, погодио само једно бацање (20:13).

Није српски шампион успео у потпуности да искористи бољи део игре, пошто је Милко Бјелица изблокиран, а нову тројку за домаћина уписао је Дентмон, па је Галатасарај поново имао двоцифрену предност. До краја прве деонице видели смо само још погођено бацање Јовића, али и још једну тројку Дентмона – већ четврту за домаћи састав – 30:17.

За разлику од старта сусрета, Звезда је боље започела других десет минута игре. Симоновић је са линије бацања стигао већ до свог десетог поена, да би после добре одбране Марко Гудурић био прецизан за три поена. У међувремену се Смит уписао у стрелце на другој страни, док је Милко Бјелица такође имао стопостотан учинак са ‘линије’ (32:24).

Црвено-бели су се у потпуноси вратили, успоставивши контролу на паркету. Бјелица је везао још два бацања, Бранко Лазић погодио је тројку из ћошка, да би после тројке Џенкинса гости пришли на само три поена заостатка. Значајно је Радоњићева екипа подигла ниво игре у одбрани, предњачио је расположени Симоновић са две украдене лопте, а другу је крунисао лаганим закуцавањем у контри (35:34).

Серију Звезде (8.0) продужио је Гудурић после успешно реализованих пенала, па је српски тим по први пут повео. Томпсон је поготком из окрета вратио вођство на страну Галате, али је онда Џенкис сјајно украо лопту, а онда још боље проиграо Јовића за лагано полагање.

У финишу првог полувремена Aтаманов састав је успео да заустави налет црвено-белих, пре свега због пада концентрацију у рекету гостију, када су после офанзивних скокова направили мини преокрет. Међутим, Симоновић је наставио да блиста погодивши још једну тројку. Уследила је серија бацања на обе стране, па је прво полувреме завршено нерешеним резултатом – 47:47.

Звезда је још боље отворила друго полувреме, направивши серију за тотални преокрет и тајац у хали Aбди Ипекчи. Симоновић је такође наставио своју серију двојком и тројком, за укупно свој двадесети поен, а разиграо се и Огњен Кузмић доминиравши у скоку, уз четири везана поена.

Aтаман је реаговао тајм-аутом, али ни то није успорило госте, пошто је Јовић погодио тројку из тешке позиције, са једне ноге из фејд-авеја. Домаћин ништа није могао да погоди на другој страни, постајали су све нервознији, а Звезда је наставила до повећава своје вођство (50:63).

Дангубић уписује нову двојку из наскока, затим Кузмић закуцава после промашаја Јовића из улаза, а Галата невероватну серију ривала прекида мини серијом од 4:0 преко Тајуса и Деја, да би Радоњића на реакцију натерао Деј поготком за три поена за повратак свог тима (57:65).

Излазак Јовића довео је до пада у Звездиној игри у нападу, која ни после паузе није поентирала, да би Деј наставио своју симултанку, а налет Галатасараја зауставља Гудурић са линије за слободна бацања. У последњем минуту игре гости су дозволили још један скок у нападу, што је Деј казнио са пенала, Бјелица се потом изборио за полагање поред двојице чувара, али је поново невероватни Деј са две тројке у потпуности вратио неизвесност пред одлучујућу четвртину – 67:69.

Почетак последње четвртине донео нам је игру кош за кош, као и нешто већи број грешака на обе стране, а Галатасарај је после поготка Дентмона за два поена после дужег времена успео да стигне до вођства. За разлику од треће деонице, Деј је промашио две везане тројке, док је Бјелица преузео одговорност на другој страни и изнудио фаул, а потом и реализовао оба пенала (73:74).

Наставила је Галата да прави проблеме Звезди скоком у нападу, док су црвено-бели све више грешили у фази напада, па је Радоњић морао још једном да реагује после изгубљене лопте и нових поена Тајуса. Играчи српског шампиона су овога пута добро одреаговали јер је Симоновић погодио уз фаул, уз додатно слободно бацање за ново изједначење на четири минута до краја(77:77).

Ипак, Деј после фаула Симоновића погађа нова два бацања, а Гулер поенима из контре кажњава још један траљав напад Звезде, иако се чини да арбитри нису свирали чист фаул на Јовићу. Плеј српске репрезентације је у наредном нападу погодио једно бацање, да би Гудурић, после фаула Дентмона, вратио свој тим на само поен заостатка (81:80). Деј је наставио да форсира и да промашује, али су лопте ‘падале’ у руке играча домаћих, што је овога пута у поене претворио Гулер.

Уследио је промашај Гудурића за три, а онда и девети скок домаћина у нападу, али овога пута није било поена. Aтаман је затражио тајм-аут, међутим он му није донео оно што је желео. Кузмић се изборио за позицију и лагано поентирао, а онда је Јовић украо лопту и положио за ново вођство свог тима. Идеалан сценарио за Звезду натавио се после фаул Дангубића и два промашена бацања Тајаса, а, иако је Гудурић промашио тежак шут на другој страни, Деј је својим форсирањем упропастио све што је урадио, да би Стефан Јовић после скока погодио.