Dženkins sačuvao Zvezdu u Ljubljani

0

звезда

И на другом гостовању у АБА лиги кошаркаши Црвене звезде били су на ивици пораза. Велико пражњење после одличног евролигашког дебија, утицало је да „црвено-бели“ стигну у Стожице потпуно „малокрвни“, а да је на другој страни био иоле квалитетнији тим, сигурно не би дошли у прилику да се радују. Олимпија се грчевито борила за прву победу, већим делом утакмице имала је предност и до осам поена, али је у последњем минуту пропустила да казни индолентну игру гостију и грешке плејмејкера Нелсона. Прво га је Стивенсон изблокирао, а потом је Американац изгубио лопту, али домаћин је одиграо смушено и дозволио Џенкинсу да се прошета до коша и поентира за два бода – 62:61 (9.12,19:21,17:16,17:12).

Први организатор игре „црвено-белих“ утопио се у бледило већине саиграча. За 25 минута Нелсон је шутирао очајних 10-3, при томе промашио неколико „зицера“ и изгубио три лопте (индекс корисности минус три). Берз учинка Лазића, Симоновића који је за 15 минута шутнуо само једном и промашио (и против Локомотиве за 17 минута без учинка), Раденовића који се није уписао за 17,5 минута и уз три поена Митровића и један више Катића, Звезда је феноменлно прошла у Стожицама. То је већ аларм стручном штабу да реагује, јер тешко да ће у неком наредном сусрету за победу бити довољн учинак неколицине играча, а у Љубљани су је на мишиће изгурали Марјановић, Шилб, Џенкинс и Блажич. Марјановић је меч завршио са 15 поена, исто толико скокова, а истакао се и добром одбраном која је резуртирала са три блокаде. Високи центар је завршио утакмицу са индексом корисности 30.

Обе екипе су веома лоше отвориле утакмицу, за пет минута убациле су укупно седам поена (2:5). Црвена звезда је имала проблема у позиционом нападу, а свих девет поена у првој четвртини постигла је из контре. Одбрана је знатно боље функционисала, али је и она попустила у последњих минут и по прве деонице када је домаћин направио серију 7:0 и преузео вођство (12:9). Наставак игре није донео велики бољитак. За три минута игре у другом периоду „црвено-бели“ су убацили два поена па је Олимпија водила 16:11. У тим тренуцима је одговорност преузео Шилб и са пет узастопних поена донео изједначење. Звезда је тада коначно дошла до игре у нападу, али је онда одбрана попустила. Катић је направио два наивна фаула и дозволио Стивесону да убаци два пута уз фаул. Галиус је наставио да погађа са дистанце, па су гости били у заостатку од шест поена три минута пре великог одмора (29:23). У првом полувремну Звезда је веома слабо шутирала из игре (11-30), а Галиус је био нерешива загонетка јер је убацио готово половину поена за свој тим (15).

На почетку треће деонице Шилб је постигао осам поена, а Блажич „тројку“, али је домаћин успевао да одоли притиску и одржи вођство. У наставку се играло поен за поен, а на сваки добар потез гостију, Олимпија је имала адекватан одговор. До 27. минута игре домаћин је одржавао предност од два до четири поена, а онда је Јоксимовић погодио и „тројку“, а затим и асистирао Омићу за максималних осам поена предности (49:41).

У завршници треће и почетком последње четвртине уследила је серија „црвено-белих“. Одбрану је закључао Марјановић, а у нападу је ритам давао Џенкинс па је Звезда за три минута направила серију 8:0 и изједначила резултат (49:49). Међутим, уследио је нови пад. Олимпија је у тим тренуцима имала проблема са извођењем слободних бацања па није искористила црне минуте. Звезда је успела да изједначи (53:53) захваљујући најрасположенијима у овом мечу, Шилбу и Марјановићу и четири минута пре краја је све указивало на праву драму. Уследила је неизвесна завршница у којој су црвено-бели задржали прибраност, а Џеникс преузео одговорност и донео вредну победу.

Арена Стожице. Гледалаца: 2.000. Судије: Радовић(Хрватска), Обрадовић (Бих), Радојковић (Хрватска).

ОЛИМПИЈА: Рупник, Јоксимовић 13 (две „тројке“), Бродник, Салин 3 (1), Гаилиус 20 (3), Бубнић, Влаовић 2, Омић 4, Августус 5, Дробњак, Стивинсон 14. Није играо Маринели.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Митровић 3, Лазић, Блажич 10 (1), Симоновић, Марјановић 15, Раденовић, Катић 4, Нелсон 5, Џенкинс 9, Шилб 16 (2). Нису играли Цветковић и Тејић.