Liga šampiona: Mesi preokrenuo, Juventusu bod

0

Комплетирано је прво коло Лиге шампиона, Барселона се намучила против Спартака, док су Челси и Јувентус поделили бодове у дербију.
Оскар је дао два гола Јувентусу који је успео да са 2:2 освоји бод код Челсија. Спартак је водио 2:1 у Каталонији, али је Лионел Меси спасао Барселону бламаже (3:2).

Јунајтед је минималцем савладао Галатасараја, док је Бајерн са 2:1 надиграо Валенсију. БАТЕ је одушевио у Лилу са 3:1, а Шахтјор и Клуж су са по 2:0 добили Нордшеланд и Брагу. Голова није било у дуелу Селтика и Бенфике.

На терену су била четири српска интернационалца који су одиграли по 90 минута. Немања Видић је као капитен предводио Манчестер јунајтед против Галате, Бранислав Ивановић је играо десног бека у дербију између Челсија и Јувентуса.

Немања Матић је зарадио жути у нули Бенфике на гостовању против Селтика, док је Марко Симић учествовао у великој победи БАТЕ-а у Лилу. На терену је био и наш судија Милорад Мажић који је делио правду на Камп Ноу.

Групна фаза Лиге шампиона почела је у уторак мечевима у групама А, Б, Ц и Д.

Група Х:
Манчестер јунајтед – Галатасарај 1:0 (1:0)
Карик 7
Брага – Клуж 0:2 (0:2)
Бастос 19, 34

Група Е: Јуве покварио вече Оскару, рутина Шахтјора
Шампион је одбрану титуле почео ремијем, прокоцкавши два гола предности. Роберто Ди Матео је пружио шансу младом Оскару од првог минута, што је Бразилац максимално искористио и са два гола скоро потопио Јувентус.

Иницијатива „плаваца“ крунисана је у 31. минуту када је Оскар уз помоћ Бонучија савладао Буфона ударцем са 20-ак метара. Само два минута касније Буфон је поново савладан. Овај пут Оскару није била потребна помоћ да са 18 метара постигне прелеп погодак.

У наставку је Јуве заиграо конкретније, пре свега боље је комбиновао од ривала што је брзо донело резултат. Седам минута пре одмора Јуве је смањио предност Челсија. Артуро Видал је преварио Азара, а онда лепим ударцем по земљи левом ногом савладао Чеха.

Челси је дуго контролисао ситуацију у Лондону, имао неколико шанси да потврди победу, али је Јуве показао колики је специјалиста за европске мечеве. Одбрана Челсија је поново лоше затворила средину, Маркизио је проиграо Фабија Квараљелу који је лопту протурио кроз ноге Чеху.

Сва четири гола постигли су дебитанти, а Челси и Јувентус су једине екипе које нису изгубиле у првом колу ЛШ, Јуве 13 пута, а лондонски тим 11. Шампион Европе је трећи пут узастопно одбрану титуле почео са 2:2, а пети пут ремијем. Са друге стране, Јувентус је седми пут узастопно ремизирао у Лиги шампиона, што је нови рекорд такмичења.

У другом мечу групе Шахтјор је рутински одрадио посао против дебитанта Нордшеланда. Украјинци нису напунили мрежу Данаца, али су захваљујући двоструком стрелцу Хенрику Мктарјану освојио прва три бода у групи.

Група Ф: БАТЕ за историју, Бајерн сигуран у дербију
Дерби групе Ф одигран је у Минхену где је прошлогодишњи финалиста Бајерн савладао Валенсију са 2:1. Домаћи тим је постепено сламао отпор Шпанаца, а коначно га је сломио у 38. минуту када је Арјен Робен приграо Бастјан Швајнштајгера. После још 38 минута Баварци су дуплирали предност. Овај пут мрежу је затресао Тони Крос.

Валенсија је тек у 90. минуту преко Нелсона Валдеса ублажила пораз. У финишу меча гости су остали са десет играча због искључења Адила Рамија, али је Марио Манџукић промашио пенал.

Оно што је карактеристично за овај меч је што би могао да најави репризу 2001. године када су Баварци последњи пут били шампиони Европе. Финале су играли управо против Валенсије. Бајерн је до сада само једном у историји добио првих шест утакмица на старту сезоне рачунајући Лигу шампиона и Бундеслигу.

То се догодило 2001. године када је освојио оба такмичења. Све три Немачке екипе промашиле су по пенал на отварању ове сезоне (Шалке, Борусија Д), али су све три добиле. Валенсија је првуи пут у историји поражена у првом колу Лиге шампиона.

Вече је обележио белоруски БАТЕ Борисов који је остварио прву победу после 13 мечева у Лиги шампиона. Белоруси су постигли први гол у среду вече, пошто је Александар Володко примио лопту на 25 метара и сјајним ударцем пребацио Ландроа за 0:1. У 20. минуту севнула је сјајна контра БАТЕ-а, Хлеб је прошао ривала, додао лопту Павлову који је центрирао до Виталија Родионова који је из могућег офсајда затресао мрежу.

Два минута пре краја полувремена Лил је доживео катастрофу, Едгар Оленхович је повећао предност Борисова на 3:0. Французи су у другом полувремену успели само да ублаже пораз. Аурелиено Чеђоу је главом искористио центаршут Димитрија Пајета.

Група Г: Меси спасао Барсу, нула у Глазгову
Московски Спартак умало је приредио сензацију у Барселони. Није тако изгледало после првих 15. минута пошто су Каталонци повели 1:0. Руси су кренули у контранапад, али је Барса украла лопту и креирала сопствени. Ћави је пронашао младог Кристијана Теља који је лепим ударцем затресао мрежу гостију. Само два минута касније у игру је ушао Алекс Сонг који је заменио повређеног Ђерара Пикеа.

Међутим, у наставку се све променило. Прво је у 29. минуту Спартак изједначио захваљујући аутоголу Данија Алвеша, да би у другом делу Московљани преокренули преко Ромула. Међутим, ствар је спасао Лионел Меси и спречио репризу Рубина који је пре неколико сезона славио на Камп Ноу. У десет минута је постигао два гола и донео победу Барселони.

У другом мечу групе Селтик и Бенфика су одиграли једини меч вечери без голова. Шкоти су имали више лопту у поседу, Бенфика је нешто више претила, али није било очекиваних узбуђења.

Група Х: Керик честитао Фергију јубилеј, Клуж изненадио Брагу
Манчестер јунајтед сигурно неће дозволити да се поново прошла сезона када је елиминисан у групној фази. Да ће бити тако показаоп је већ први меч иако је тек минималним резултатом савладан Галатасарај.

Већ у седмом минуту Јуајтед је повео. Мајкл Карик је после додавања Ван Персија одиграо дупли пас са Кагавом којим су праварили комплетну линију Галатасараја, да би потом Карик и поред пада успео да савлада Муслеру. Само неколико минута касније Турци су умало изједначили, али је Амрабат погодио пречку Јунајтедовог гола.

У наставку меча оба тима су имала неколико шанси, Нани је у 52. минуту успео и да промаши пенал, али гости нису успели то да казне. Тако је Сер Алекс Фергусон остварио јубиларну 100. победу у Лиги шампиона.

У другом мечу групе ЦФР Клуж је направио изненађење савладавши Брагу у гостима са 2:0. Јунак румунског тима постао је Рафаел Бастос, двоструки стрелац. Бразилац је прво у 19. минуту искористио корнер да донесе предност Клужу, да би 15-ак минута касније дуплирао предности самим тим донео победу свом тиму.