Прочитај ми чланак

Живадин Јовановић: Зашто Србији није место у НАТО

0

zivadin-jovanovic.gif(Београдски форум за свет равноправних)

Поводом неких изјава у београдским медијима да би представници Србије у догледно време могли затражити учлањење у НАТО, Београдски форум за свет равноправних, не искључујћи могућност да се ради о „пробним балонима“, сматра да треба подсетити на неке чињенице и оцене.

НАТО је освајачки свез, Србија је мирољубива земља.

Тежња НАТО да силом изврши прерасподелу енергетских и других природних богатстава, да стави под контролу геополитички важне територије и комуникације, да наметне силу изнад права, није прихватљива и природно је што изазива осуду и све снажнији отпор у свету.

НАТО се не мири са чињеницом да је ера униполарног светског поретка – прошлост и да се процес мултиполаризма и демократизације међународних односа не може зауставити силом.

Хегемонистичка стратегија НАТО представља извор озбиљних претњи миру и безбедности у Европи и свету.

Пре 15 година НАТО је разорио Србију, изазвао смрт 4.000 и рањавање 10.000 њених грађана, углавном, цивила, земљиште и воду загадио осиромашеним уранијумом чији је рок разлагања преко четири милијарде година. Колико је грађана у међувремену од тога оболело и умрло, колико ће жртава и патњи то изазвати у будућности – тешко ће се утврдити.
Евентуално сврставање Србије у НАТО представљало би амнестирање НАТО од одговорности за за злочине и штету изазване агресијом 1999. и неопростив грех према људским жртвама.

То би уједно довело у питање стратешке односе са Русијом, савезником у два светска рата и поузданим партнером у сарадњи од животног значаја за развој и стабилност Србије.

„Хуманитарна интервенција“ НАТО 1999. под лажним изговором, њено настављање другим средствима, отимање дела државне територије ради стварања мафијашке „Републике Косово“, као и понављање агресије под сличним лажним изговорима на друге земље и континенте – изрази су лицемерја и лажног морала, на којима је настала дубока светска криза.

Nato kriminalci59190_1152506925_nВодеће чланице НАТО настоје да последице кризе коју су саме изазвале силом превале на леђа других земаља и народа.

Под изговором да штити демократске вредности, НАТО је постао оруђе милитаризма и тоталитаризма у историји незабележених метода и размера.

Стратегију ширења НАТО на Исток и размештање система тзв. „противракетне одбране“ према Русији, ЕУ је и формално прихватила као део јединствене НАТО-ЕУ стратегије.

Србија је презадужена, чланство у НАТО би тај дуг даље енормно повећало, а земљу и народ даље осиромашило водећи их у дуготрајно дужничко ропство.

Глобални односи моћи се мењају у прилог снага мира, сужавајући простор политици силе и хегемонизма, која је у основи стратегије НАТО.

Тезе да НАТО штити људска права, мир, цивиле и демократију представљају ругање истини и здравом разуму.

Интервенције (агресије) НАТО у Авганистану, Ираку, Либији, Малију и другде оставиле су хаос, националне и верске поделе, сукобе, социјалну и економску пустош. Јавност не прихвата да Србија буде учесник у томе. Нити да српски војници буду најамници који гину за туђе интересе.

Јавност очекује да Србија учвршћује своју неутралност, да власт поштује вољу грађана, од којих је 75 одсто против чланства Србије у НАТО.