Прочитај ми чланак

ЗЕМЉО ОТВОРИ СЕ: Вучић – кад ме је мој пријатељ Борис Џонсон питао…

0

БРИСЕЛ - Председник владе Србије Александар Вучић поручио је да је данас леп и изузетно значајан дан за Србију и њене грађане.

258659

Вучић је на конференцији за новинаре после Треће међувладине конференције Србије и ЕУ на којој су отворена поглавља 23 и 24 изразио дубоку захвалност Мирославу Лајчаку, Јоханесу Хану и другим „европским пријатељима“, међу којима је посебно истакао шефа мађарске дипломатије Петера Сијарта, који су подржали пут Србије у ЕУ

„Кад ме је мој пријатељ Борис Дзонсон питао данас да ли је то нешто значајно за Србију нисам оклевао да кажем да је ово изузетно велики и важан дан за Србију, јер показује да је то наш стратешки пут и добар пут, који показује наше преузимање обавеза и нашу посвећеност испуњавању свих задатака пред нама“, рекао је Вучић.

Он је истакао да смо свесни да ћемо имати тешкоће са којима ћемо бити суочени, као и препреке, поготово у примени ова два важна поглавља, али и да смо одлучни да испунимо очекивања и да резултате покажемо.

„Ми желимо овакав тип друштва и то је најважнији разлог због којег остајемо чврсто на путу ка ЕУ“, поручио је премијер Србије и додао да све то има директну везу са побољшањем животног стандарда наших људи, што знаци да ће владавина права и постављење правих закона представљати велики подстицај за страна улагања, што једино може да гарантује бољи стандард грађана и већи привредни раст.

Лајчак: Отварање, помак и јака порука за напредак Србије 

Отворили смо поглавља, учинили смо велики помак у приближавању Србије и Уније, а тај помак носи јаку поруку – да ће Србија ако уради домаћи задатак напредовати у процесу проширења, поручио је данас шеф словачке дипломатије Мирослав Лајчак по завршетку Треће међувладине конференције Србије и ЕУ.

„То је најбоље оруђе за промоцију демократских реформи и стабилности, како у Србији, тако и ЕУ“, рекао је Лајчак на предс конференцији.

Он је додао да је Словачка земља која је ставила овај процес као приоритет свог председавања.

Словачко председавање је посвећено одржавању кредибилности тог процеса, рекао је Лајчак.

Хан: Брзину приступања дефинише сама Србија

Европски комесар за проширење Јоханес Хан истакао је данас да је отварање поглавља 23 и 24 велики тренутак за ЕУ и Србију, те поручио да ће брзину приближавања Унији дефинисати сама Србија. 

Он је, на конференцији за штампу, после међувладине конференције, рекао да су шеф словачке дипломатије Мирослав Лајчак и његов тим допринели да се постигне договор и пређу последњи километри до отаврања поглавља.

„То је свакако признање Србији и њеном напретку. Много посла је урађено од стране српских власти и администрације, као и целокупног друстсва које је показало да је преузело обавезу да предузме кредибилне реформе у циљу модернизације Србије на добробит својих грађана“, уверен је Хан.  

Он је констатовао да преговарачки процес према Сбрији има моћ траснформације, промене друштва. 

„Не треба имати никакву сумњу да је наша обавеза према Србији прихватање широким загрљајем у наше друштво. Словачко председавање је ставило проширење ЕУ у своје приоритете. Сада је фокус на одрживој примени ових веома амбициозних и свеобухватних реформи“, поручио је Хан.  

Он је рекао да неће бити бити једноставно и да и сам тајминг није једноставан, али да је заједнички циљ да реформе буду успешне и да се дође до тога да владавина права буде неометана и самим тим да то постане основ за привлачење страних инвестиција

Владавина права је, према његовим речима, важна и за поверење грађана у добру управу. 

Хан је похвалио напредак који је направљен у Србији и оценио да ће отварање поглавља 23 и 24 бити још један важан корак ка приближавању Србије ЕУ.

„Србија је та која дефинсисе брзину приближавања. Не постоје ограничења у брзини, али целокупна брзина зависиће од напретка у кључним подручјима, нарочито динамизацијом односа са Косовом и напретком у владавини права“; објаснио је он. 

Такође је оценио да је потребан дијалог грађана и власти.

Цео процес проширења, према његовим речима, треба да се претвори у корист за грађане. 

 Вучић данас у Бриселу на Међувладиној конференцији ЕУ и Србије, састанак са Керијем, Ханом и Могерини

Председник Владе Републике Србије Александар Вучић боравиће, сутра и прекосутра, у дводневној посети Бриселу где ће присуствати Трећој међувладиној конференцији ЕУ и Србије.

Вучић ће том приликом имати билатералне сусрете са државним секретаром САД Џоном Керијем, европским комесаром за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханесом Ханом и високом представницом ЕУ за спољну и безбедносну политику Федериком Могерини, саопштила је Канцеларија Владе Србије за сарадњу са медијима.

Словачка, која тренутно председава Европским саветом, поручује да нема промена у плану да се у понедељак, 18. јула, у Бриселу одржи Међувладина конфереција, на којој би Србија требало да отвори два нова поглавља у приступним преговорима са ЕУ.

У изјави за Тањуг, портпаролка словачког председавања ЕУ Рената Голдирова потврдила је да је у Бриселу све спремно за Међувладину конференцију са Србијом.

„Међувладина конференција ће се одржати како је и планирано. Унапред се радујемо отварању два нова поглавља са Србијом“, изјавила је Голдирова за Тањуг.

Поводом информација из Београда да би Хрватска, у понедељак, могла да повуче сагласност на отварање поглавља 23 у преговорима са Србијом, како је то рекао шеф хрватске дипломатије Миро Ковач свом српском колеги Ивици Дачићу, дипломатски извори у Бриселу кажу да немају информацију о промени става Хрватске.

Званични Загреб је после више од три месеца приговора, 5. јула на састанку Радне групе за проширење, и званично дао сагласност за отварње поглавља 23 у преговорима са Србијом.

Коначном пристанку Хрватске у великој мери допринели су разговори и компромис постигнут на састанку ЕУ-Западни Балкан одржаном 4. јула у Паризу.

Ковач је тада поручио да су сви захтеви Хрватске уграђени у преговарачку позицију ЕУ у преговорима са Србијом у области правосуђа и основих права.

Србија све време своје позиције у поглављу 23 није мењала.

Дипломатски извори из других земаља чланица ЕУ за Тањуг су такође потврдили да очекују да се у понедељак, као што је договорено консензусом свих 28 држава чланица, отворе нова поглавља са Србијом.

Представници земаља чланица ЕУ у Бриселу кажу да немају информације да је Хрватска повукла своју сагласаност на нацрт заједичке преговарачке позиције ЕУ за поглавље 23 у преговорима са Србијом, али немају информације ни да би то могла да учини у понедељак.

Када су техничке процедуре у питању, у Бриселу се објашањава да је „могуће, али врло невероватно“ да би хрватски министар на самој Међувладиној конференцији могао да уложи приговор на постојећи консензус и заустави отварање поглавља са Србијом.