Прочитај ми чланак

Вилхелм: Вучић да оде у Сребреницу, и Немци су признали кривицу после Другог светског рата

0

Hajnc-Vilhelm

Србија је за последње три године напредовала на свим пољима, а посета канцеларке Ангеле Меркел биће признање свему ономе што је до сада урађено, прича одлазећи немачки амбасадор у Београду Хајнц Вилхелм

У разговору за „Блиц” он каже да у време његовог доласка у Србију 2012. очекивања Берлина и других европских престоница нису била висока.

– У Берлину су били прилично скептични према Влади коју предводи СНС. Међутим, ова скрепса се није обистинила и, напротив, многе добре ствари су урађене. Пре свега мислим на почетак дијалога са Приштином. Надам се конкретним резултатима, нарочито када је у питању Заједница српских општина на Косову. Други велики успех је отварање преговора о приступању ЕУ.

А у каквој је позицији Србија данас?

– Србија је сада врло активан и конструктиван играч у региону. Највећа је држава и за нас кључна. Ова влада је урадила много за побољшање имиџа Србије, и то је заиста велики напредак. И билатерални односи Немачке и Србије су напредовали, већи је обим и трговине и инвестиција, повећано је интересовање немачких компанија заинтересованих за улагање у Србију. Велики број немачких званичника је посетио Србију, а ускоро стиже и канцеларка Ангела Меркел.

Да ли нам канцеларка Меркел доноси конкретне вести о отварању поглавља?

– Наш став о отварању поглавља је добро познат и умногоме зависи од преговора Београда и Приштине који се тренутно дешавају у Бриселу. Ипак, посета канцеларке Меркел је значајна јер је она заправо признање свему ономе што је Србија до сада радила.

Да ли је тачно да ће Немачка тражити од Србије да омогући улазак Косова у УН?

– То није тема у дијалогу Београда и Приштине. Бриселски споразум говори о томе да се Косово и Србија међусобно не блокирају када је у питању улазак у ЕУ, док се УН не помиње.

Да ли је могуће да Београд и Приштина проблеме реше по моделу „две Немачке”?

– ЕУ тражи нормализацију односа. Пример „две Немачке” јесте један од примера у историји, али не значи да се може примењивати свуда. Можда може да буде модел, али мислим да околности нису исте.

 Да ли Немачка подржава британску резолуцију о Сребреници?

– Разговори о томе се настављају у Њујорку. Двадесетогодишњица масовног убиства у Сребреници је важан датум и није неуобичајено да на такве дане УН усваја резолуције. Ипак, дискусија о резолуцији показује тешкоћу да се на западном Балкану пронађе заједничка интерпретација историје. Из нашег искуства знамо да највише успеха у помирењу обећава понашање које признаје сопствену одговорност, а не указује толико на грешке других. Данас је важно да се људи у региону, упркос ранијим сукобима, активно заложе за сарадњу. Ту је врло важна улога политичког руководства свих држава у региону.

Да ли премијер Вучић треба да иде у Сребреницу?

– Мислим да би то био јако добар и важан гест.

За кога?

– За све, за цео регион, за помирење. Важно је да свако буде спреман да призна своје грешке. Ми смо то урадили после Другог светског рата. Признали смо кривицу. Све земље на Балкану треба да признају своје грешке и да прихвате своју одговорност.

Амбасадор Вилхелм каже да за Србију предвиђа светлу будућност, а премијеру Вучићу поручује да је добро што се концентрише на економију.

– Много је тужно што велики број младих и образованих људи одлази одавде зато што не може да нађе посао, а многи од њих не би отишли да не морају. Једноставно, све зависи од економске ситуације – каже Вилхелм.

(Танјуг)